moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego

Centrum Weterana zaprosiło grupę kawalerów Orderu Krzyża Wojskowego, aby symbolicznie przypięli do swoich polowych mundurów baretki tego odznaczenia. W uroczystości wzięli udział gen. Rajmund T. Andrzejczak, gen. dyw. Andrzej Reudowicz oraz oficerowie i podoficerowie – kawalerowie tego najwyższego odznaczenia, które otrzymali za bohaterskie czyny podczas zagranicznych misji.

– Czekałem na tę chwilę 10 lat – przyznał gen. dyw. Andrzej Reudowicz, kanclerz Orderu Krzyża Wojskowego, gdy plut. Emil Uran przypiął mu do munduru polowego baretkę tego odznaczenia. Generał otrzymał je za skuteczne dowodzenie podczas VIII zmiany PKW Afganistan. Natomiast plut. Uran został wyróżniony Orderem za wyjątkową ofiarność w czasie działań bojowych na III zmianie PKW Afganistan.

– Wystąpiliśmy z wnioskiem o zmianę dotychczasowych przepisów, aby kawalerowie Orderu mogli nosić baretki tego odznaczenia na mundurach polowych. Postanowiliśmy także podjąć kampanię informacyjną promującą Order Krzyża Wojskowego i odznaczonych nim kawalerów – mówił gen. dyw. Andrzej Reudowicz.

REKLAMA

Jak powiedział podczas uroczystości gen. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP, żołnierz nie myśli o tym, czy dostanie za swoją służbę ordery i medale. Robi to, w co wierzy i co uważa za najważniejsze w życiu. – Gdy ojczyzna docenia żołnierza, a prezydent wyróżnia go odznaczeniem, nakłada to na żołnierza obowiązek utrzymywania jak najwyższych standardów służby – podkreślił szef SG WP.

Gen. Rajmund Andrzejczak otrzymał Order Krzyża Wojskowego za dowodzenie podczas IV i V zmiany PKW Afganistan. – Byłem zaskoczony, gdy po powrocie z misji dowiedziałem się, że prezydent RP wyróżnił mnie tym zaszczytnym odznaczeniem. Jestem z nim związany emocjonalnie – przyznał.

W życie weszło rozporządzenie MON z 8 czerwca 2020 roku zmieniające rozporządzenie z 4 sierpnia 2015 r. w sprawie noszenia orderów, odznaczeń i odznak przez żołnierzy zawodowych oraz żołnierzy pełniących służbę kandydacką. Stare przepisy pozwalały na noszenie baretek orderów i odznaczeń na kurtce munduru galowego i wyjściowego oraz bluzie wyjściowej marynarskiej, a także na kurtce munduru służbowego, bluzie olimpijce oraz koszulo-bluzie ubioru wyjściowego.

Po zmianie przepisów żołnierze kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego oraz Orderu Wojennego Virtuti Militari mogą teraz nosić baretki tych odznaczeń także na bluzie mundurów polowego i ćwiczebnego oraz na kombinezonach ubiorów specjalnych, z wyjątkiem ubrania czołgisty warsztatowca. – Teraz odznaczenie to będzie bardziej widoczne na mundurach żołnierzy, a przez to bardziej rozpoznawalne – uważa gen. Rajmund Andrzejczak.

Order Krzyża Wojskowego ustanowiono z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 r. Było to spełnienie oczekiwań żołnierzy, uczestników misji pokojowych i stabilizacyjnych, którzy mogą otrzymać to odznaczenie za wybitne czyny bojowe połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą w czasie działań bojowych przeciwko aktom terroryzmu w kraju lub podczas użycia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa w czasie pokoju. Dotychczas odznaczenie to przyznano 173 żołnierzom (54 w klasie II, w tym 4 pośmiertnie, oraz 119 w klasie III, w tym 43 pośmiertnie).

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Centrum Weterana

dodaj komentarz

komentarze


McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
 
Ukraiński kurs na Zachód
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
JTAC – mistrz podniebnej układanki
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wojsko przeciw wirusowi
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Chwała powstańcom
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Szturmani nie boją się ognia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Online z mistrzami sportu
Na misjach święta inne niż zwykle
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Wymiana podwodnych doświadczeń
Kurs dla saperskich ekspertów
F-16 kończą misję w Estonii
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Znamy szczegóły obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Bridge to Cooperation
Strzelnice dla terytorialsów
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Układy ze skazą
Więcej żołnierzy USA w Polsce
W MON o polsko-słowackiej współpracy
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Sześć minut w zawisie
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Polsko-amerykańska współpraca
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Galicyjskie przesilenie
Lato z czerwonym terrorem
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Skok na głęboką wodę
PGZ będzie obecna na MSPO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Laserowa artyleria US Army
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie porty bardziej otwarte
Kierunek: misja
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO