moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki

Zajmie się m.in. kształceniem przyszłych kaprali oraz szkoleniem podoficerów na potrzeby największego w Siłach Zbrojnych RP korpusu osobowego. 1 października rozpocznie działalność Szkoła Podoficerska Logistyki. Nowa jednostka ma wzmocnić cały system kształcenia zawodowego podoficerów Wojska Polskiego. Rocznie ma się w niej szkolić ok. 800 słuchaczy.

Logistycy to największy korpus osobowy sił zbrojnych, działający na rzecz całej armii. Organizują dostawy sprzętu i uzbrojenia, są odpowiedzialni za m.in. wyżywienie, zajmują się zabezpieczeniem transportu i ruchu wojsk (również remontami i obsługą), a także kwestiami infrastruktury.

Jeszcze niedawno kandydaci na podoficerów logistyki kierowani byli do jednej ze Szkół Podoficerskich: Wojsk Lądowych w Poznaniu, Sił Powietrznych w Dęblinie lub Marynarki Wojennej w Ustce. Specjalistyczną część kursu odbywali z kolei w Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu. W tym roku jednak ich szkolenie będzie wyglądało zupełnie inaczej. 1 października działalność rozpocznie bowiem Szkoła Podoficerska Logistyki, która powstaje w części budynków centrum szkolenia. Teraz tam będą się uczyć przyszli kaprale.

REKLAMA

– Istniejące szkoły podoficerskie mają ograniczone możliwości przyjęć, zwłaszcza, że liczebność sił zbrojnych cały czas wzrasta. Nowa szkoła w dużym stopniu odciąży te placówki i przejmie na siebie ciężar szkolenia kandydatów na kaprali logistyki, jak również żołnierzy biorących udział w kursach kwalifikacyjnych. To ważne, ponieważ logistycy stanowią aż 1/3 całego korpusu podoficerów – mówi st. chor. sztab Sławomir Nastarowicz, Starszy Podoficer Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Szkolenie przyszłych kaprali logistyki będzie się odbywało nie tylko w nowym miejscu, ale też według nowych standardów i programów kształcenia.

Szeregowi biorący udział w kursie bazowym w nowej szkole podoficerskiej, podobnie jak w innych tego typu placówkach, nie będą już np. przechodzić trzymiesięcznego szkolenia specjalistycznego. Zgodnie bowiem z „Koncepcją rozwoju korpusu podoficerów zawodowych”, zadaniem szkół podoficerskich jest wyłącznie kształcenie ogólne, a celem nauki podniesienie kompetencji dowódczych przyszłych kaprali. Jednak w programie nowej szkoły obok np. przywództwa wojskowego, dowodzenia i metodyki pojawią się elementy dotyczące szkolenia specjalistów logistyki.

Po zakończeniu kursu bazowego, wyznaczeniu na stanowisko służbowe i mianowaniu na stopień kaprala, żołnierze będą kierowani na dostosowany do potrzeb swojej jednostki kurs specjalistyczny, głównie do Centrum Szkolenia Logistyki. – Istotne jest to, że niemal całe szkolenie personelu logistycznego będzie się odbywało w jednym miejscu, wyposażonym w odpowiednią bazę szkoleniową. Co więcej, merytoryczny nadzór i koordynację całego procesu kształcenia podoficerów logistyki będzie sprawowała jedna instytucja, czyli Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Liczymy, że wpłynie to na efektywność szkolenia oraz możliwość szybkiego reagowania na zmieniające się w tej kwestii potrzeby sił zbrojnych – mówi st. chor. sztab. Nastarowicz.

Nowa szkoła będzie kształciła również na potrzeby pozostałych rodzajów wojsk. Rocznie ma się w niej szkolić ok. 800 słuchaczy. Podobnie jak w przypadku pozostałych szkół kwalifikowanie żołnierzy na kurs będzie się odbywać w formie egzaminów wstępnych. Specjaliści ze Sztabu Generalnego WP właśnie opracowują nowe zasady przeprowadzania kwalifikacji.

Szkoła Podoficerska Logistyki będzie zatrudniać 43 żołnierzy zawodowych oraz czterech pracowników resortu obrony. Szacunkowe koszty jej powstania i działalności do końca tego roku mają wynieść ok. 1 mln 200 tys. zł. Poza wynagrodzeniami, to także koszty inwestycji i remontów w budynki zajmowane obecnie przez Centrum Szkolenia Logistyki.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
 
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Sześć minut w zawisie
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
PGZ będzie obecna na MSPO
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Kierunek: misja
Online z mistrzami sportu
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Bridge to Cooperation
Lato z czerwonym terrorem
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Kurs dla saperskich ekspertów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Galicyjskie przesilenie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Polsko-amerykańska współpraca
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Układy ze skazą
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ukraiński kurs na Zachód
Wymiana podwodnych doświadczeń
Więcej celowników z PCO dla wojska
Znamy szczegóły obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej
F-16 kończą misję w Estonii
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szturmani nie boją się ognia
Chwała powstańcom
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Skok na głęboką wodę
Amerykanie odmładzają F-16
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Polskie porty bardziej otwarte
Strzelnice dla terytorialsów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO