moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Odznaka dla ratowników pola walki

Ministerstwo Obrony Narodowej wprowadziło Wojskową Odznakę Ratownika Pola Walki. Będą ją mogli otrzymać żołnierze, którzy ukończą kurs doskonalący Combat Lifesaver prowadzony w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Odznaczenie będzie mogło otrzymać rocznie kilkuset wojskowych. Decyzję podpisał Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony.

Odznaczenie ma honorować żołnierzy, absolwentów kursu doskonalącego ratownika pola walki – Combat Lifesaver (CLS). Od 2012 roku taki kurs jest prowadzony w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Program szkolenia obejmuje m.in. posługiwanie się indywidualnym wyposażeniem medycznym, udzielanie taktycznej pomocy medycznej rannemu na polu walki, udrożnienie dróg oddechowych, odbarczenie odmy, postępowanie z ranami drążącymi, tamowanie krwotoków przy użyciu stazy taktycznej CAT i opatrunku hemostatycznego, a także zgłoszenie ewakuacji medycznej (MEDEVAC) i ewakuację rannego za pomocą noszy SKED.

– To nasz sztandarowy kurs. Powstał przy współpracy z US Army i przechodzi go większość naszych żołnierzy wyjeżdżających na misję. Kurs jest międzynarodowy, co oznacza, że każdy, kto go ukończy, bez względu na to w jakiej armii służy, zdobywa ten sam, standaryzowany poziom wiedzy i te same umiejętności w zakresie ratownictwa pola walki – mówi płk lek. Zbigniew Aszkielaniec, komendant Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi.

REKLAMA

Ideą kursu jest, by w każdej załodze lub drużynie był co najmniej jeden przeszkolony ratownik CLS, stanowiący pomost pomiędzy rannym żołnierzem na polu walki, a personelem medycznym lub MEDEVAC. Dzięki ustandaryzowaniu programu, żołnierze różnych narodowości, znając sprzęt i procedury, mogą nawzajem udzielać sobie pomocy, co pozwala na zwiększenie kompatybilności pomiędzy armiami krajów NATO.

Do tej pory, każdy polski żołnierz, który ukończył kurs CLS, otrzymywał certyfikat i uzyskiwał tytuł „Ratownika Pola Walki”. Teraz dostanie także specjalną odznakę. To niebieski, sześcioramienny krzyż, zwany Gwiazdą Życia, będącą symbolem ratownictwa medycznego. Pośrodku znajdują się wąż Eskulapa z laską – symbole medycyny – oraz miecz, który symbolizuje ratownictwo na polu walki. Będzie to pierwsza odznaka w medycynie wojskowej. – W armii amerykańskiej zdobycie nowych umiejętności przez żołnierza wiąże się zazwyczaj ze zdobyciem naszywki lub odznaki. W naszym wojsku nie ma ich zbyt wiele, a w medycynie wojskowej, jak dotąd, nie było ich wcale. Tym bardziej cieszę się, bo odznaka będzie nie tylko dowodem zdobytych kwalifikacji, ale też czytelnym wyróżnikiem ratownika pola walki – mówi komendant WCKMed.

Według szacunków odznakę taką będzie mogło każdego roku otrzymać nawet kilkuset żołnierzy. Będzie ona nadawana przez komendanta centrum na okres trzech lat, z możliwością przedłużenia na kolejne trzy – po recertyfikacji kursu. Żołnierz, który nie weźmie udziału w kursie lub nie potwierdzi umiejętności, straci prawo do noszenia odznaki.

W czasach licznego udziału naszych żołnierzy w misji w Afganistanie, rocznie na kursie CLS w Łodzi szkoliło się do 1,5 tys. żołnierzy. Dziś liczby te są mniejsze, a jednym z powodów jest uruchomienie w ubiegłym roku kursu instruktorskiego CLS dla personelu medycznego z jednostek wojskowych. Po ukończeniu takiego kursu zdobywają oni uprawnienia do organizowania i prowadzenia szkolenia na szczeblu jednostki. Sam egzamin dla uczestników odbywa się pod nadzorem przedstawicieli WCKMed.

W kursach CLS w Łodzi uczestniczą m. in. podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Wojsk Lądowych. W tym roku z powodu pandemii COVID-19 teoretyczna część kursu odbywa się w formie e-learningu. Część praktyczna kursu odbywa się w Łodzi m.in. w Ośrodku Symulacji Medycznej Pola Walki, jedynym takim obiekcie w Europie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: arch. WCKMed

dodaj komentarz

komentarze

~AA
1594614300
Czy te odznaki będą też wydawana wstecz, osobom które ukończyły kurs w przeciągu dwóch lat wstecz??
E0-42-0C-5A

Więcej celowników z PCO dla wojska
 
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Na misjach święta inne niż zwykle
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Lato z czerwonym terrorem
Galicyjskie przesilenie
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Układy ze skazą
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Znamy szczegóły obchodów 100-lecia Bitwy Warszawskiej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
PGZ będzie obecna na MSPO
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Amerykanie odmładzają F-16
Pirotechnik nie może być ryzykantem
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Szturmani nie boją się ognia
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Wymiana podwodnych doświadczeń
F-16 kończą misję w Estonii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Online z mistrzami sportu
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Bridge to Cooperation
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Sześć minut w zawisie
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Skok na głęboką wodę
Chwała powstańcom
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Kurs dla saperskich ekspertów
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie porty bardziej otwarte
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO