moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Andrzej Duda ponownie wybrany prezydentem RP

Zatwierdza Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, mianuje najważniejszych dowódców Wojska Polskiego, nadaje stopnie wojskowe, decyduje o mobilizacji i kieruje siły zbrojne do działań zagranicą. To tylko niektóre z obowiązków zwierzchnika Sił Zbrojnych RP. Funkcję tę, przez kolejne pięć lat będzie pełnił Andrzej Duda, który po raz drugi zwyciężył w wyborach prezydenckich.


Drugą turę wyborów prezydenckich wygrał ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zdobywając 51,03 procent głosów, pokonał Rafała Trzaskowskiego z Platformy Obywatelskiej, który uzyskał 48,97 procent głosów.

Andrzej Duda pozostanie na stanowisku prezydenta do 2025 roku i do tego czasu będzie sprawował zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. Obowiązki i uprawnienia głowy państwa w tym obszarze określa Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 roku.

REKLAMA

Zgodnie z ustawą zasadniczą, „Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium” oraz jest „najwyższym zwierzchnikiem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”. W czasie pokoju sprawuje władzę za pośrednictwem ministra obrony narodowej, mianuje między innymi szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, dowódców rodzajów sił zbrojnych, nadaje stopnie wojskowe.

Natomiast w czasie „W” do obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych należy także mianowanie naczelnego dowódcy sił zbrojnych. W razie bezpośredniego zagrożenia, prezydent, na wniosek Prezesa Rady Ministrów, może także zarządzić mobilizację i zadecydować o wykorzystaniu wojska do prowadzenia działań obronnych. Organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa państwa jest Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

Nieco szerzej do kwestii uprawnień i obowiązków zwierzchnika sił zbrojnych odnosi się Ustawa o powszechnym obowiązku obrony z 21 listopada 1967 roku. Zgodnie z nią, prezydent na wniosek prezesa rady ministrów zatwierdza strategię bezpieczeństwa narodowego, wydaje Polityczno-Strategiczną Dyrektywę Obronną Rzeczypospolitej Polskiej oraz inne dokumenty wykonawcze do Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Głowa państwa, na wniosek premiera, może także wprowadzić stan gotowości obronnej państwa, a w razie konieczności jego obrony, a na wniosek Rady Ministrów, podejmuje decyzję o rozpoczęciu i zakończeniu czasu wojny na terytorium Polski. Zwierzchnik sił zbrojnych wspólnie z rządem jest też zobligowany do kierowania obroną państwa do czasu mianowania naczelnego dowódcy sił zbrojnych i przejęcia przez niego dowodzenia.

Prezydent zatwierdza także plany krajowych ćwiczeń systemu obronnego, kieruje ich przebiegiem, może także uczestniczyć w odprawach kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej. Ustawa gwarantuje zwierzchnikowi sił zbrojnych także możliwość zwracania się do wszystkich organów władzy publicznej, administracji rządowej i samorządowej, przedsiębiorców, kierowników innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji społecznych o istotne ze względu bezpieczeństwa i obronności państwa informacje. Poza tym prezydent powinien także inicjować oraz wspierać wszelkie działania mające na celu kształtowanie postaw patriotycznych w społeczeństwie.

Prezydent, na wniosek Rady Ministrów lub Prezesa Rady Ministrów, decyduje również o skierowaniu sił zbrojnych do działań poza granicami państwa. Jest to możliwe w przypadku konfliktu zbrojnego i konieczności wzmocnienia armii sojuszniczych, prowadzenia misji pokojowych czy zapobieganiu aktom terroryzmu i ich skutkom.

Insygnium zwierzchnika sił zbrojnych jest Proporzec Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jest to czerwona płachta materiału z wizerunkiem orła, obramowana wężykiem generalskim. Została odwzorowana z Chorągwi Rzeczypospolitej ustanowionej 27 grudnia 1927 roku. W 1939 roku trafiła ona do Londynu, gdzie była używana przez Prezydentów RP na Uchodźstwie.

Prezydent obejmuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi podczas uroczystości, która odbywa się po jego zaprzysiężeniu. Ma ona miejsce na placu przed Grobem Nieznanego Żołnierza lub w innym miejscu określonym przez ministra obrony narodowej. W ceremonii biorą udział przedstawiciele władz państwowych, najważniejsi wojskowi dowódcy, a także dyplomaci, duchowni i kombatanci.

Funkcję zwierzchnika prezydent pełni przez całą kadencję, czyli przez pięć lat.

MM

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Amerykanie odmładzają F-16
 
Chwała powstańcom
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Więcej żołnierzy USA w Polsce
F-16 kończą misję w Estonii
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Kurs dla saperskich ekspertów
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Bridge to Cooperation
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Na misjach święta inne niż zwykle
Szturmani nie boją się ognia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Laserowa artyleria US Army
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Sześć minut w zawisie
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Więcej celowników z PCO dla wojska
Galicyjskie przesilenie
Układy ze skazą
Online z mistrzami sportu
Lato z czerwonym terrorem
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Wymiana podwodnych doświadczeń
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Strzelnice dla terytorialsów
Skok na głęboką wodę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Polskie porty bardziej otwarte
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
PGZ będzie obecna na MSPO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO