moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Think tank z siedzibą w Rembertowie

Powołane cztery lata temu Centrum Badań nad Bezpieczeństwem od dziś mieści się w zabytkowym budynku na terenie Akademii Sztuki Wojennej. Zadaniem ośrodka jest przygotowywanie analiz dla resortu obrony i instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa. W ostatnim czasie eksperci Centrum analizowali m.in. zagrożenia dla Polski wynikające z pandemii koronawirusa.

– Centrum Badań nad Bezpieczeństwem to pionierski ośrodek w siłach zbrojnych, a przygotowywane tu analizy odpowiadają na współczesne zagrożenia polskiego bezpieczeństwa – mówił gen. bryg. Ryszard Parafianowicz, rektor-komendant Akademii Sztuki Wojennej podczas otwarcia nowej siedziby CBB na terenie uczelni w Rembertowie. Komendant zaznaczył, że powołane cztery lata temu Centrum każdego dnia potwierdza swoją działalnością, że jest potrzebne. – Dziś CBB otrzymuje własną siedzibę i w ten sposób symbolicznie kończy się proces jego tworzenia – stwierdził gen. Parafianowicz.

Dotąd pracownicy Centrum korzystali z gościnności w innych budynkach Akademii. – Teraz będziemy mieć lepsze warunki pracy, szybki internet, dostęp do telewizji satelitarnej i interesujących nas stacji zagranicznych, głównie azjatyckich – tłumaczył Tomasz Deptuła, dyrektor CBB. Jak dodał szef Centrum, okres pandemii był dla jego pracowników czasem szczególnie wytężonej pracy. – Badaliśmy wynikające z epidemii zagrożenia dla Polski, analizowaliśmy m.in. rozwiązania demokracji azjatyckich: Japonii i Tajwanu dotyczące walki z koronawirusem, a także sytuację w Chinach – wyliczał dyrektor.

REKLAMA

CBB to placówka naukowo-ekspercka powstała w ASzWoj w 2016 roku na potrzeby MON i innych instytucji państwa odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i obronność. Specjaliści z Centrum przygotowują analizy sytuacji politycznej, ekonomicznej, kulturowej i militarnej na świecie m.in. dla ministra obrony, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, szefów Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Pracownicy Centrum prowadzą też badania nad procesami zachodzącymi w obszarze szeroko rozumianego światowego i regionalnego bezpieczeństwa, identyfikują możliwe wyzwania i zagrożenia, biorą udział w opracowywaniu rozwiązań prawnych dotyczących bezpieczeństwa strategicznego, opracowują kursy i szkolenia dla analityków z dziedziny bezpieczeństwa Polski, a także wspierają ASzWoj prowadząc wykłady dla studentów i kursantów.

Centrum jest finansowane przez MON i zatrudnia ok. 30 osób. W ramach CBB działają trzy ośrodki badawcze: studiów nad wyzwaniami cywilizacyjnymi, który zajmuje się tendencjami rozwojowymi w świecie, w tym m.in. wojną informacyjną i rewolucją technologiczną; studiów przestrzeni postsowieckiej badający sytuację polityczną, militarną i gospodarczą w państwach powstałych po rozpadzie ZSRR oraz badań Azji, czyli analizujący procesy związane z bezpieczeństwem państw tamtego regionu oraz ich wpływu na bezpieczeństwo Polski. – Rocznie publikujemy ok. 30 biuletynów poświęconych bieżącym zagrożeniom dla bezpieczeństwa kraju, przygotowujemy też podobną liczbę raportów na temat najpoważniejszych zjawisk i wydarzeń mających wpływ na bezpieczeństwo państwa i regionu – podawał dyrektor Deptuła.

Nowa siedziba CBB mieści się w odnowionym zabytkowym budynku na terenie Akademii. Obiekt powstał pod koniec XIX wieku jako budynek administracyjny dla mieszczącego się tutaj carskiego garnizonu. W okresie międzywojennym obiekt był siedzibą gen. Bruno Olbrychta, komendanta Centrum Wyszkolenia Piechoty. 11 maja 1926 roku, podczas zamachu majowego, przed tym budynkiem do żołnierzy 7 Pułku Piechoty przemawiał marszałek Józef Piłsudski zanim rozpoczął się marsz na Warszawę. Po wojnie mieściło się tu m.in. ambulatorium, przedszkole i internat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Ireneusz Kowal/ ASzWoj

dodaj komentarz

komentarze


Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
 
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Szturmani nie boją się ognia
Ukraiński kurs na Zachód
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Kurs dla saperskich ekspertów
Polskie porty bardziej otwarte
Skok na głęboką wodę
Galicyjskie przesilenie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
PGZ będzie obecna na MSPO
Chwała powstańcom
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
Na misjach święta inne niż zwykle
Wymiana podwodnych doświadczeń
Polsko-amerykańska współpraca
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Strzelnice dla terytorialsów
Sześć minut w zawisie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Wojsko przeciw wirusowi
Laserowa artyleria US Army
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kierunek: misja
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Bridge to Cooperation
Układy ze skazą
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Amerykanie odmładzają F-16
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Online z mistrzami sportu
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Lato z czerwonym terrorem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO