moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gdzie walczył Jagiełło

610 lat temu wojska polsko-litewskie pod wodzą króla Władysława Jagiełły i wielkiego księcia litewskiego Witolda rozgromiły siły Zakonu Krzyżackiego pod Grunwaldem. Od kilku lat w tym rejonie trwają badania archeologiczne mające pomóc w wyjaśnieniu tajemnic starcia z 15 lipca 1410 roku i odkryciu związanych z nim artefaktów.

 Bitwa pod Grunwaldem, obraz Matejki z 1878. Źródło: Wikipedia

– Celem naszych prac jest odnalezienie jak największej liczby zabytków archeologicznych związanych ze średniowieczną wojskowością – mówi Adam Górecki z Działu Archeologiczno-Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Pod kierunkiem pracowników tego muzeum od 2014 roku prowadzone są badania archeologiczne pod wsią Grunwald w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie 15 lipca 1410 roku rozegrała się słynna bitwa.

W badaniach biorą udział archeologowie i studenci archeologii wspierani przez poszukiwaczy amatorów z Polski i m.in. Litwy, Danii i Wielkiej Brytanii. Badacze używają wykrywaczy metali, korzystają także z georadarów, magnetometrów oraz magnesu neodymowego w celu przeszukiwania zbiorników wodnych.

REKLAMA

Miejsce bitwy

Dotychczas przebadano obszar ok. 500 ha, na którym znaleziono ponad tysiąc artefaktów, z czego przynajmniej 300 związanych bezpośrednio ze starciem z 1410 roku. Najczęściej są to groty strzał i bełtów, ale odkryto także fragmenty uzbrojenia, rękawic pancernych, okucia pasów, części rzędu końskiego i oporządzenia jeździeckiego, a także monety krzyżackie.

Do najcenniejszych wydobytych z ziemi zabytków należy głowica miecza datowanego na lata 1360-1420, stempel do tłoczenia druków, tzw. inkunabułów, krzyżacka zapona z inskrypcją „Ave Maria” służąca do spinania płaszcza, krzyżacka pieczęć z wizerunkiem pelikana karmiącego krwią pisklęta, która mogła stanowić wyposażenie kaplicy pobitewnej oraz dwa groty włóczni typu sulica, których używała część oddziałów krzyżackich.

Znajdowane artefakty pozwalają też dokładniej określić miejsce zwycięskiego starcia sił polsko-litewskich. – Z każdym sezonem badań wyrysowuje się nam coraz wyraźniejszy obraz pozwalający wyciągać wnioski co do ewentualnego przebiegu bitwy i miejsca głównego starcia – podaje Górecki. Ustalenia te przybliżają się do teorii prof. Svena Ekdahla, szwedzkiego historyka zajmującego się badaniami na temat bitwy pod Grunwaldem.

Dotychczas w polskiej historiografii przyjmowano, że przed walką obóz króla Władysława Jagiełły ulokowany był na południowym krańcu jeziora Dąbrowa Wielka, czyli na południowy wschód od Stębarku. Opierano się przy tym na opisie opublikowanym przez pruskiego historyka Johannesa Voigta w 1836 roku w pracy „Historia Prus”.

Natomiast szwedzki historyk twierdzi, na podstawie zapisu średniowiecznego kronikarza annalisty toruńskiego, że obóz armii królewskiej rozbity został na północno-zachodnim krańcu jeziora Dąbrowa Mała. To wskazuje, biorąc pod uwagę przemarsz wojsk, że główne walki rozegrały się na południe i wschód od wsi Grunwald, a nie na wschód i południe od Stębarku, jak do tej pory uważano.

– Koncentracja średniowiecznych militariów wskazuje na tereny w rejonie ruin kaplicy pobitewnej oraz na południowy zachód od nich – w kierunku drogi Grunwald – Łodwigowo, jako miejsce prowadzenia walk o największym natężeniu – wyjaśnia historyk z muzeum w Stębarku.

Krzyżacki obóz

Podczas sześciu sezonów badań sporo militariów znaleziono też w rejonie ruin kaplicy pobitewnej wystawionej w 1413 roku na polach Grunwaldu przez wielkiego mistrza Henryka von Plauena. – Zdaje się to potwierdzać hipotezę o zlokalizowaniu tam obozu wojsk Zakonu Krzyżackiego – mówi Górecki. Dodaje, że ze źródeł historycznych wiadomo, iż zdobywanie tego miejsca przez wojska polsko-litewskie w końcowym etapie bitwy odznaczało się dużą brutalnością starć.

Badaczom spod Grunwaldu marzy się też odkrycie mogił osób poległych w bitwie. Dotychczas jedyne miejsca pochówków odnaleziono wewnątrz i w pobliżu ruin kaplicy. – Groby związane z bitwą zostały znalezione tam w latach 1958-1962, a urazy, jakie udało się zidentyfikować, świadczą o zadaniu ran bronią białą, co dość jednoznacznie pozwala połączyć je z bitwą pod Grunwaldem – wyjaśnia historyk. W okolicy kaplicy natrafiono jednak tylko na kości kilkuset osób, a w czasie bitwy poległo ich kilka tysięcy. Dlatego badacze mają nadzieję, że uda się jeszcze odkryć ślady zbiorowych grobów poległych rycerzy.

Prace pod Grunwaldem będą trwały nadal. – Na kolejne sezony planujemy przeszukanie terenów o łącznej powierzchni około 350 ha – podaje Górecki. W tym roku badania planowane są na koniec sierpnia. Obszar poszukiwań to przede wszystkim działki między wsiami Grunwald i Łodwigowo, a także tereny na północny zachód od Stębarku. – Podczas kolejnych sezonów chcielibyśmy skoncentrować się na możliwie najdokładniejszym ustaleniu drogi ucieczki wojsk krzyżackich z pola bitwy, a także przebadać pominięte dotychczas działki, aby móc z jak największą pewnością potwierdzić lub wykluczyć konkretne tereny jako miejsca starć z 15 lipca 1410 – dodaje Górecki.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze


Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
 
Chwała powstańcom
Układy ze skazą
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Jak Japonia ratowała polskie dzieci
Na misjach święta inne niż zwykle
Wyślij kartkę i wesprzyj bohaterów niepodległości
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Kurs dla saperskich ekspertów
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
NCBC uczciło 100-lecie Bitwy Warszawskiej
PGZ będzie obecna na MSPO
Sześć minut w zawisie
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Skok na głęboką wodę
Amerykanie odmładzają F-16
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wymiana podwodnych doświadczeń
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Ukraiński kurs na Zachód
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Pirotechnik nie może być ryzykantem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Szturmani nie boją się ognia
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
F-16 kończą misję w Estonii
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Polsko-amerykańska współpraca
Więcej celowników z PCO dla wojska
Wojsko przeciw wirusowi
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kierunek: misja
Laserowa artyleria US Army
Galicyjskie przesilenie
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Lato z czerwonym terrorem
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Bridge to Cooperation
Strzelnice dla terytorialsów
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Zanurkować i wymknąć się śmierci…

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO