moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy Hot450Challenge

Terytorialsi zakasali rękawy i… udali się do Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, gdzie honorowo oddają krew. To ich odpowiedź na apel Mariusz Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który zwrócił się do żołnierzy, aby zostali krwiodawcami. Wojskowi do tego samego zachęcają innych. Do udziału w akcji Hot450Challenge nominowali m.in. 18 Dywizję Zmechanizowaną.

#Hot450Challenge to akcja zorganizowana przez żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. W ten sposób terytorialsi chcą nagłośnić dramatyczną sytuację w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a także zachęcić innych do honorowego oddawania krwi. – W czasie wakacji krew jest szczególnie potrzebna. Dodatkowo sytuację skomplikowała epidemia koronawirusa, która spowodowała, że chętnych do jej oddawania jest znacznie mniej – mówi st. sierż. Robert Kowalewski, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Sonda.

Swoją akcję krwiodawcy rozpoczęli kilka tygodni temu. Wówczas każdy, kto oddał honorowo krew, zamieszczał swoje zdjęcie z donacji w mediach społecznościowych i oznaczał je hasztagiem #Hot450Challenge. To nawiązanie do akcji, która na początku epidemii odbywała się w Polsce na rzecz przedstawicieli służby zdrowia, którzy walczyli na pierwszej linii frontu z wirusem. Wówczas, w sieci pojawiały się amatorskie wykonania utworów muzycznych zachęcających do finansowego wspierania medyków. Wszystkie były oznaczone hasztagiem #Hot16Challenge. Akcja cieszyła się bardzo dużą popularnością, dlatego terytorialsi postanowili uruchomić podobną, która miała zachęcać do honorowego oddawania krwi. Pomysł zaczerpnęli od Włodzimierza Staszaka z Kalisza, który w maju tego roku oddawał krew, aby wesprzeć publiczną służbę krwi w swojej okolicy. Idąc śladem kolegi sami, po każdej donacji nominowali do wykonania takiego zadania kolejne osoby.

REKLAMA

Kiedy więc Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, zaapelował do żołnierzy, aby z powodu trudnej sytuacji w centrach krwiodawstwa oddawali honorowo krew, terytorialsi zakasali rękawy i zwiększyli zasięg akcji. – St. chor. sztab. Grzegorz Sakowski, starszy podoficer dowództwa zwrócił się do nas z prośbą, abyśmy spróbowali wypromować tę idę. Postanowiliśmy zatem rozszerzyć krążące w sieci wyzwanie i tak powstał pomysł, by zapraszać do udziału całe jednostki czy instytucje – mówi Kowalewski. Jako pierwsi krew ruszyli oddać żołnierze i pracownicy z Dowództwa WOT, Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Szkoły Podoficerskiej Sonda. – W Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa stawiło się 15 osób. 13 z nich oddało po 450 ml krwi, a dwie – płytki krwi. Oczywiście ja również zdecydowałem się na donację – relacjonuje żołnierz.

Krwiodawcy z WOT nominowali do akcji kolejnych wojskowych. Rzucili wyzwanie 9 Łódzkiej Brygadzie OT, Starostwu Powiatowemu w Legionowie, a także 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Wyzwanie przyjmujemy! Żołnierze z naszych jednostek już nie raz udowodnili, że można na nich liczyć. Tylko w tym roku oddali łącznie 1200 litrów krwi. Tym razem też odpowiemy na apel – mówi mjr Przemysław Lipczyński, rzecznik prasowy 18 DZ.

Oczywiście, aby wziąć udział w akcji, nie trzeba czekać na nominację. Można się do niej przyłączyć w każdej chwili. – Zawalczmy razem o zdrowie naszego społeczeństwa – zachęca Kowalewski.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Ku czci roku 1918 i 1920
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Groty dla podchorążych WAT-u
Trenują, aby szkolić innych
Październik pod znakiem Tallboya
Kraby kontra okręt
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
„Kaper” przeciw terrorystom
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Polsko-amerykańska współpraca
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zamek na poligonie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Ukraiński kurs na Zachód
Szybciej do wojska
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
A więc wojna...
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
„Aviation Detachment” w Łasku
Laserowa artyleria US Army
F-16 kończą misję w Estonii
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Bohaterska obrona wzgórza 385
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Szybsza droga do armii zawodowej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Defilada na święto dywizji
Nadchodzi Armia Fight Night!
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Kabina do zadań specjalnych
Ochotnik do Auschwitz
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Zostań studentem ASzWoj
Promocja oficerska w AWL
16 Dywizja najlepsza!
Wojsko przeciw wirusowi
Defendery 2020: RobUV
Amerykanie odmładzają F-16
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
Następca Honkera na MSPO
Kraken dla Kormoranów
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Defender 2020: Symulator Pioruna
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Ryzykowne remedium
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Dekady za wcześnie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO