moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kombinezon ratunkowy dla pilotów

Po przymusowym wodowaniu statku powietrznego, gdy jego załoga znajdzie się w wodzie, liczy się każda minuta. Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych opracował nową wersję morskiego ubioru pilota: MUP – Rescue Pack, który w takiej sytuacji pozwoli załodze dłużej przeżyć w zimnej wodzie w oczekiwaniu na pomoc.

– Ubiór przeznaczony jest dla załóg wojskowych statków powietrznych. Zabezpiecza lotników przed hipotermią w przypadku wodowania po awaryjnym opuszczeniu statku powietrznego – mówi inż. Mirosław Napurka z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. System morskiego ubioru pilota o nazwie „MUP – Rescue Pack” to jeden z produktów, które ITWL zaprezentował na kieleckim Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego.

Jest to następca obecnie używanego morskiego ubioru pilota MUP-1 i MUP-1s, opracowanego przez ITWL pod koniec lat dziewięćdziesiątych XX wieku. – W związku ze zmieniającymi się wymaganiami i rosnącymi potrzebami lotnictwa wojskowego gruntownie zmodernizowaliśmy ubiór zgodnie z potrzebami polskich lotników, z uwzględnieniem ich uwag i wymagań – tłumaczy kmdr rez. inż. Andrzej Czarnecki z ITWL-u.

Dodaje, że konstruktorzy MUP – Rescue Pack musieli pogodzić dwie przeciwstawne potrzeby: ochronę w sytuacji awaryjnej oraz maksymalny komfort codziennego użytkowania. – Strój musi być szczelny, ale nie może uciskać, wodoodporny, ale jednocześnie oddychający – podaje inżynier.

Opracowano trzy wersje ubioru dostosowane do specyfiki zadań każdego z członków załogi: P – dla pilota, N/T – dla nawigatora i technika pokładowego oraz R – dla ratownika. W każdej wersji podstawą ubioru jest suchy kombinezon wykonany z tkanin wodoszczelnych, oddychających, trudnopalnych, iskroodpornych i antystatycznych. – Zastosowano w nim trójwarstwowe laminaty, wodoszczelne zamki błyskawiczne, a uszczelnienia przy nadgarstkach i szyi zmieniono z gumowych na neoprenowe, które są bardziej elastyczne i zapewniają większy komfort noszenia – wylicza inż. Napurka.

Wersja dla pilota jest podstawowa, w przypadku stroju dla nawigatora wzmocniono materiał na kolanach i siedzeniu, kombinezon ma też trochę inny kształt, pozwalający na większą swobodę ruchu. Z kolei ratownik ma dodatkowo inną uprząż, zbliżoną konstrukcją do wspinaczkowej, w komplecie jest też ubiór piankowy dla nurków oraz buty, na które można założyć specjalne krótkie płetwy.

Każda z tych wersji ma dodatkowe wyposażenie złożone z zimowej i letniej, oddychającej i odprowadzającej wilgoć bielizny termoaktywnej oraz ocieplaczy zimowych i letnich, chroniących przed wyziębieniem. Elementy te uszyto z tkanin antystatycznych i trudnopalnych. Do tego dochodzą buty ratownicze z podeszwą antystatyczną i olejoodporną. Są one łatwe w zapinaniu dzięki systemowi ściągania pokrętłem, zamiast stosowania sznurówek. Elementem MUP – Rescue Pack jest też kamizelka taktyczna do przenoszenia akcesoriów z uprzężą asekuracyjną, służącą do podjęcia żołnierza z wody. Można do niej dołączyć dodatkowe wyposażenie, np. światła sygnalizacyjne czy dwukomorową kamizelkę ratowniczą.

Cały strój w przypadku znalezienia się lotnika w wodzie zapewnia mu ochronę przed hipotermią przez ponad sześć godzin w temperaturze wody 2 stopni Celsjusza (dotąd były to cztery godziny).

Sprzęt został opracowany przez ITWL we współpracy ze spółką Konfexim-2 z Siechnic koło Wrocławia, producentem skafandrów do nurkowania, i jest od paru miesięcy testowany w Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej. – W razie potrzeby po testach możemy jeszcze wprowadzić modyfikacje zgodnie z życzeniami lotników – zapewnia kmdr Czarnecki.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
 
Rozejm dla prowadzenia wojny
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Nauka pobierania wymazów
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Jeszcze więcej OPW
„Gepard’ 20” na Mazurach
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Święto sportowców w mundurach
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Wojskowy saksofon do wzięcia
Amerykanie odmładzają F-16
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
F-16 kończą misję w Estonii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Nowe wojskowe karetki kupione
Among Us, Allies
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kraby dotarły do Bolesławca
Urodzony żołnierz
Włosko-polski czołg?
Miasto niezłomne składa broń
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Obrady ministrów obrony NATO
Pilica – ostateczne odliczanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Charytatywny rekord Buzdygana
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze NATO na polskich drogach
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Ukraiński kurs na Zachód
Brother from Overseas
Desant, który się nie odbył
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Gotowi na trzynastą zmianę
Laserowa artyleria US Army
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Ochotnik za wszystkich

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO