moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
I Ty możesz służyć Ojczyźnie

Kursy strzeleckie, pierwszej pomocy, szkolenia taktyczno-poligonowe czy spartakiady – to tylko kilka przykładowych przedsięwzięć, jakie można zgłaszać do konkursu „I Ty możesz służyć Ojczyźnie – szkolenia proobronne”. Jego celem jest m.in. zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej i podniesienie poziomu wyszkolenia proobronnego społeczeństwa. Łączna suma dotacji to 1,5 mln zł. Oferty można zgłaszać do 9 października.

Obóz przysposobienia obronnego „Proobronni pod wodą” ze szkoleniem płetwonurkowym dla uczniów klas mundurowych i członków organizacji proobronnych. Elementem szkoleń Podwodnika były podstawy ratownictwa wodnego, nurkowego oraz udzielania pierwszej pomocy w wypadkach w wodzie i nad wodą. Fot. Podwodnik

Konkurs ma na celu – jego organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej – zwiększenie umiejętności przydatnych w służbie wojskowej m.in. uczniów klas mundurowych, młodzieży zrzeszonej w organizacjach proobronnych, studentów członków Legii Akademickiej i żołnierzy WOT. Ale MON chce także, by realizowane w ramach konkursu przedsięwzięcia przyczyniły się do podniesienia poziomu wyszkolenia proobronnego całego społeczeństwa. – Zachęcam do składania wniosków. 1,5 mln zł zostanie przeznaczone na m.in. szkolenia, kursy strzeleckie, sprawnościowe, samoobrony i pierwszej pomocy – poinformował szef MON. Ale to nie wszystko. Można też zgłaszać zajęcia o charakterze sportowo-obronnym: mistrzostwa, mityngi, spartakiady oraz obozy i zloty.

W konkursie mogą wziąć udział przede wszystkim organizacje pozarządowe, w tym stowarzyszenia, fundacje, związki stowarzyszeń czy izby gospodarcze, a także spółdzielnie socjalne oraz spółki akcyjne. Oferty mogą też składać kluby sportowe, o ile nie działają w celach zarobkowych. Warunkiem jest m.in. posiadanie doświadczenia w wykonywaniu zadań o charakterze edukacyjnym lub proobronnym, a także prowadzenie działalności statutowej w danym zakresie. Obowiązkowy jest też wkład własny w wysokości minimum 10 proc. planowanej kwoty dotacji.

REKLAMA

– Planujemy złożenie oferty w konkursie – mówi Zbigniew Skopiński, instruktor i prezes Stowarzyszenia „Podwodnik” Szkoła Ratownictwa i Sportów Wodnych i Obronnych. Od wielu lat współpracuje ono z armią: instruktorzy szkolą weteranów, członków organizacji proobronnych, a także uczniów klas mundurowych. – Przygotowujemy ofertę, znajdą się w niej kursy płetwonurkowe i motorowodne, być może też kwalifikowanej pierwszej pomocy – mówi prezes „Podwodnika”.

Na wnioski o dofinansowanie MON czeka do 9 października 2020 r. (należy je złożyć w Biurze Podawczym MON przy al. Niepodległości 218 w Warszawie lub przesłać na adres: Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON, al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa). W ofercie muszą się znaleźć szczegółowe informacje, m.in. o miejscu i czasie wykonywanego zadania, grupie docelowej, harmonogramie, a także kosztach realizacji przedsięwzięcia.

Wszystkie złożone w konkursie oferty przejdą najpierw ocenę formalną. Przedstawiciele Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON sprawdzą, czy oferta jest kompletna, złożona w terminie i czy zaproponowane zadanie jest zgodne z treścią konkursu.

Ocenę merytoryczną z kolei przeprowadzą członkowie nieetatowej Komisji ds. Zlecania Zadań Publicznych w Zakresie Obronności. Tu liczyć się będą m.in. przydatność zadania dla resortu obrony narodowej, możliwość jego wykonania i grupa docelowa, a także doświadczenie i kwalifikacje osób zaangażowanych w realizację zadania. W przypadku gdy oferta będzie dotyczyć przedsięwzięć związanych z wykorzystaniem broni i amunicji (np. kurs strzelecki), dodatkowym kryterium oceny będą zezwolenia na funkcjonowanie strzelnic, a także wyszczególnienie w ofercie planowanej liczby i rodzaju wykonywanych strzelań oraz amunicji.

Zwycięskie oferty poznamy po 30 października. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej MON. Oferenci, którzy otrzymają dotację z MON, będą musieli zrealizować zgłoszone przedsięwzięcie w terminie od 14 listopada do 31 grudnia 2020 r.

Szczegóły konkursu są podane na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Podwodnik

dodaj komentarz

komentarze


WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
 
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Włosko-polski czołg?
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Ukraiński kurs na Zachód
Święto sportowców w mundurach
Amerykanie odmładzają F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Wojskowy saksofon do wzięcia
Ochotnik za wszystkich
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
Gotowi na trzynastą zmianę
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Żołnierze NATO na polskich drogach
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Miasto niezłomne składa broń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Charytatywny rekord Buzdygana
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Urodzony żołnierz
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Among Us, Allies
F-16 kończą misję w Estonii
Nowe wojskowe karetki kupione
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Komisje sejmowe o umowie z USA
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Jeszcze więcej OPW
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
„Gepard’ 20” na Mazurach
Rozejm dla prowadzenia wojny
Kraby dotarły do Bolesławca
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Desant, który się nie odbył
Laserowa artyleria US Army
Pilica – ostateczne odliczanie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nauka pobierania wymazów
Brother from Overseas
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO