moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie

Dobiega końca „Astral Knight”, wielonarodowe ćwiczenia sił powietrznych USA. Ich celem była integracja sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Stanów Zjednoczonych, Polski i krajów bałtyckich. – Dziękuję partnerom z Polski za wkład, dzięki któremu ćwiczenia stały się sukcesem – mówi gen. dyw. Derek France, z Dowództwa Sił Powietrznych USA na Europę i Afrykę.

Scenariusz „Astral Knight ʼ20” zakładał wystąpienie fikcyjnego kryzysu militarnego, który poprzedzał uruchomienie 5 Artykułu NATO, a co za tym idzie konieczność zorganizowania kolektywnej obrony jednego z członków Sojuszu. W czasie trwania ćwiczeń doskonalono umiejętności obrony przed pociskami balistycznymi i manewrującymi oraz załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi. Szkolenie obejmowało prowadzone w przestrzeni powietrznej Polski i państw bałtyckich operacje, które były wspomagane przez symulatory oraz programy komputerowe. – Trening zaplanowano na podstawie wniosków płynących z zeszłorocznej edycji ćwiczeń. Jego nadrzędnym celem było zintegrowanie, a następnie dowodzenie różnymi platformami i systemami powietrznymi oraz siłami obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – mówi gen. dyw. Derek C. France z Dowództwa Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych na Europę i Afrykę.

– Nasze zadania były przede wszystkim defensywne i polegały na obronie strategicznych miejsc, takich jak miasta. Muszę przyznać, że część realizowanych wspólnie z Amerykanami przedsięwzięć jeszcze półtora roku temu wydawała się niemożliwa – przyznaje gen. dyw. pil. Ireneusz Starzyński, dowódca Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego. – Dziś możemy stwierdzić, że udało nam się osiągnąć pełną integrację w zakresie komunikacji oraz dzielenia się danymi potrzebnymi do prowadzenia operacji – dodaje oficer.

REKLAMA

W ćwiczeniach wzięły udział różnego rodzaju statki powietrzne, w tym amerykańskie myśliwce F-16 Fighting Falcon i F-15 Eagle, latające cysterny KC-135 Stratotanker i KC-10 Extender, samolot wczesnego ostrzegania E-3 Sentry oraz bombowce B-52, a także polskie myśliwce F-16, samoloty wielozadaniowe Su-22 oraz śmigłowce Mi-17. – Przy takim zróżnicowaniu platform, systemów i centrów zarządzania oraz niewielkiej liczbie ekspertów, którzy wiedzą, jak działają te sieci, integracja jest bardzo dużym wyzwaniem. Pomimo tego udało nam się wyciągnąć wiele istotnych wniosków, co bez wątpienia przełoży się na nasze możliwości obronne – podkreśla gen. France.

Ważnym elementem „Astral Knight ʼ20” były ćwiczenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, prowadzone równolegle z operacjami w powietrzu. – Przeprowadziliśmy ćwiczenia z zakresu kierowania ogniem, także z użyciem ostrej amunicji, które skupiały się na wykorzystaniu systemów krótkiego zasięgu. Najważniejszym wnioskiem płynącym z tego treningu jest zrozumienie wzajemnych możliwości, a także synchronizacja obrony przeciwlotniczej z państwami bałtyckimi oraz Polską – zaznacza gen. bryg. Gregory Brady, dowódca 10 Dowództwa Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej.

W ramach ćwiczeń obrony przeciwrakietowej zostały wykorzystane m.in. amerykańskie zestawy Patriot. – To jedna z wielu korzyści dla Polski. Obecnie czekamy na dostawę baterii Patriot oraz na myśliwce V generacji F-35. W tym czasie możemy uczyć się od amerykańskich kolegów, jak wspólnie wykorzystywać możliwości tych systemów. Trudno to przecenić – dodaje gen. Starzyński.

Michał Zieliński

autor zdjęć: Piotr Łysakowski

dodaj komentarz

komentarze


Among Us, Allies
 
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Nauka pobierania wymazów
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Rozejm dla prowadzenia wojny
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
Laserowa artyleria US Army
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Kraby dotarły do Bolesławca
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Zobacz wystawę o gen. Maczku
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Święto sportowców w mundurach
Czarna Dywizja walczy nad Mozą
Brother from Overseas
Wojskowy saksofon do wzięcia
Nowy hangar dla samolotów Szkoły Orląt
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Miasto niezłomne składa broń
Jeszcze więcej OPW
Urodzony żołnierz
Gotowi na trzynastą zmianę
Włosko-polski czołg?
Charytatywny rekord Buzdygana
Obrady ministrów obrony NATO
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19
Nowe wojskowe karetki kupione
Żołnierze NATO na polskich drogach
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Komisje sejmowe o umowie z USA
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
„Gepard’ 20” na Mazurach
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Ukraiński kurs na Zachód
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
Ochotnik za wszystkich
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Desant, który się nie odbył
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Pilica – ostateczne odliczanie
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO