moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Gepard’ 20” na Mazurach

Pierwszy etap szkolenia rozpoczął się jeszcze w jednostce, później trzeba było pokonać 700-kilometrową trasę, by wreszcie na poligonie w Orzyszu rozpocząć działania taktyczne i ogniowe. Żołnierze z 17 Brygady Zmechanizowanej wzięli udział w dwutygodniowych ćwiczeniach „Gepard’ 20”. Na Mazurach współpracowali z terytorialsami oraz mundurowymi z innych służb, m.in. Straży Granicznej.

„Gepard’ 20” to ćwiczenia taktyczne, w których byli zaangażowani żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, a konkretnie z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich oraz z pododdziałów rozpoznawczych i logistycznych. Na poligon w Orzyszu zabrali między innymi transportery Rosomak, samobieżne moździerze Rak, a także zestawy przeciwlotnicze Hibneryt.

 

REKLAMA

Najpierw pokonać 700-kilometrową trasę, później przeciwnika

– Tak naprawdę nasze ćwiczenia zaczęły się jeszcze w jednostce w Wędrzynie, kiedy przygotowywaliśmy sprzęt do transportu. W większości był on przerzucany na platformach kolejowych – opisuje mjr Dawid Butlak. Żołnierze i sprzęt mieli do pokonania 700 kilometrów. Dlaczego ćwiczenia 17 BZ zorganizowano na poligonie tak odległym od macierzystej jednostki? Major Butlak wyjaśnia, że celem takiego działania było sprawdzenie zarówno umiejętności logistycznych, jak i tego, jak żołnierze radzą sobie w nieznanym terenie. Do konieczności operowania w nieznanym rejonie może dojść chociażby podczas działań określanych jako podprogowe, czyli niebędących jeszcze konfliktem konwencjonalnym, lecz już poprzedzających wybuch konfliktu zbrojnego.

Szkolenie na poligonie w Orzyszu umożliwiało także współpracę z innymi służbami mundurowymi w tym rejonie. Żołnierze z 17 Brygady działali w porozumieniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej, straży pożarnej i przedstawicielami lokalnych władz. – To dlatego, że inspiracją do stworzenia scenariusza ćwiczeń były wydarzenia, jakie kilka lat temu miały miejsce na Ukrainie. Aby zapobiegać takim incydentom, bardzo ważne jest uszczelnienie granicy, a także współpraca z innymi służbami. Bo tylko działając ramię w ramię, będziemy mogli zapobiec tego typu zagrożeniom – tłumaczy oficer z 17 BZ.

Podczas ćwiczeń „Gepard ‘20” rolę do odegrania mieli także terytorialsi z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT. Ich zadaniem było przekazanie wojskom operacyjnym informacji dotyczących ukształtowania terenu, newralgicznych punktów na trasach przejazdu czy lokalizacji infrastruktury krytycznej.

Do natarcia!

Po dotarciu do ośrodka w Orzyszu żołnierze mieli chwilę na odtworzenie zdolności bojowej. Później ruszyli na poligon. Pierwsze zadanie – zluzować żołnierzy 15 Brygady Zmechanizowanej, którzy prowadzili działania obronne. – Zgodnie ze scenariuszem ćwiczeń żołnierze z 17 BZ mieli przejąć od nas rejon odpowiedzialności. Jednak, aby cały proces mógł się odbyć, musieliśmy ich ubezpieczyć – mówi ppłk Adam Krysiak z 15 Brygady.

Ważnym elementem ćwiczeń „Gepart’ 20” były zajęcia ogniowe, które odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy. Strzelania sytuacyjne oraz kierowanie ogniem w natarciu prowadzono z użyciem m.in. Rosomaków, Raków i zestawów przeciwlotniczych Hibneryt. – Podczas zajęć poligonowych ćwiczyliśmy także wiele elementów działań, takich jak natarcie, ale sprawdzaliśmy też procedury, np. związane z ewakuacją ludzi i sprzętu z pola walki – dodaje major Butlak.
W każdym miejscu, w jakim podczas ćwiczeń przebywali żołnierze, organizowany był pokaz sprzętu wojskowego, tak aby mieszkańcy regionu mogli się z nim zapoznać.

Po zakończeniu szkolenia na mazurskim poligonie żołnierze wyruszyli w drogę powrotną. Transport operacyjny do Wędrzyna trwał dwa dni.

– Cele ćwiczeń „Gepard’ 20” zostały osiągnięte, a żołnierze udowodnili, że są przygotowani do wykonywania zadań zgodnie z wojennym przeznaczeniem – ocenił płk Wojciech Ziółkowski, który pełni obowiązki dowódcy 17 Brygady Zmechanizowanej.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: arch. 17 WBZ

dodaj komentarz

komentarze


Debata nad wyzwaniami przyszłości
 
Laserowa artyleria US Army
Pustynna burza wokół Husajna
Obrady ministrów obrony NATO
Świąteczne prezenty od AMW
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Sąd nad systemem
Żołnierze spieszą z pomocą
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Jakie zmiany w umundurowaniu?
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Święto sportowców w mundurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Start w nieznane
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Dominatorzy biegów na orientację
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Jakie zmiany w mundurówce?
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
PGZ pomaga walczyć z pandemią
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Wojskowi wspierają medyków
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Armia donatorów krwi
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Attention, Controlled Flight
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Piekło „Pługa”
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Proobronni wspierają potrzebujących
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
F-16 kończą misję w Estonii
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
13 medali żołnierzy na ringu
HackYeah, czyli programiści na start!
Ukraiński kurs na Zachód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO