moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zobacz wystawę o gen. Maczku

Gen. Stanisław Maczek to główny bohater multimedialnej, plenerowej ekspozycji przygotowanej przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Muzeum Generała Maczka w Bredzie. Zwiedzający zobaczą na niej ponad tysiąc zdjęć i nagrań, często unikatowych. Wystawę można zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu do 28 października.

– Chcieliśmy pokazać dzieje 1 Dywizji Pancernej przez pryzmat losów i osobistych przeżyć jej żołnierzy oraz dowódcy, którym był gen. Stanisław Maczek – mówi Wojciech Kalwat, kurator wystawy „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze”. Ekspozycja została przygotowana w trzech językach – polskim, angielskim i niderlandzkim. Jest prezentowana w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu.

 

REKLAMA

Zwiedzający poznają etapy kariery wojskowej Stanisława Maczka począwszy od kluczowych wydarzeń sprzed I wojny światowej, przez kampanię wrześniową 1939 roku, ewakuację przez Węgry i Francję na Wyspy Brytyjskie, aż po lądowanie aliantów w Normandii i serię zwycięskich bitew z 1944 roku, podczas których dywizja gen. Maczka wyzwalała kolejne miejscowości we Francji, Belgii i Holandii.

Organizatorzy wystawy wpletli w opowieść o generale wspomnienia żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, są także nagrania głosu gen. Maczka. Z ich relacji można się dowiedzieć, na przykład, jak przebiegały walki, a także jak wyglądało życie codzienne na froncie. – Zwiedzający zobaczą zdjęcia koziego zaprzęgu albo przeczytają o brzemiennych w skutki romansach żołnierzy w holenderskich miejscowościach wyzwalanych przez Polaków – mówi kurator wystawy.

Na ekspozycji zaprezentowano prawie tysiąc fotografii i ponad godzinę materiałów filmowych. Zdjęcia pochodzą m.in. z Muzeum Generała Maczka w Bredzie w Holandii, Domu Spotkań z Historią, Narodowego Archiwum Cyfrowego, a także z archiwów rodzin maczkowców i rodziny gen. Maczka. – Dzięki temu możemy pokazać wiele niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów, m.in. paszport, z którym generał jechał po kampanii wrześniowej z Węgier do Francji, wystawiony na nazwisko Tłumaczek – podkreśla Kalwat. Nagrania filmowe pochodzą z kronik 1 Dywizji oraz archiwów miast, które zostały wyzwolone przez tę jednostkę.

Wystawa „Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze” na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, wrzesień 2019 r.

Wcześniej wystawa była prezentowana w Warszawie, Bredzie oraz w Żaganiu, gdzie stacjonuje 11 Dywizja Kawalerii Pancernej, która dziedziczy tradycje 1 Dywizji Pancernej. – W przyszłym roku planujemy zorganizowanie wystawy w kolejnych miejscach, na razie jednak z powodu epidemii koronawirusa nie jesteśmy w stanie podać, gdzie to będzie – tłumaczy kurator.

Multimedialna wystawa plenerowa czynna jest całą dobę w pawilonie na placu przed Centrum Historii Zajezdnia, a wstęp na nią jest wolny. We Wrocławiu ekspozycja będzie dostępna do 28 października. Kto nie zdąży, może obejrzeć internetową wersję na platformie Google Arts & Culture. Organizatorem wystawy jest MHP, a jej partnerami: Muzeum Generała Maczka w Bredzie, Gmina Breda, Ambasada Królestwa Niderlandów w Warszawie, Dom Spotkań z Historią i Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Wystawa stanowi część szerszego projektu – finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – poświęconego gen. Maczkowi. W ramach projektu zostały nakręcone dwa filmy: dokumentalny „Niepokonany. Opowieść o generale Stanisławie Maczku” w reżyserii Rafała Geremka oraz „Marian na wojnie”, inspirowany rysunkami Mariana Walentynowicza, korespondenta wojennego przy 1 DPanc., który zdobył sławę jako twórca Koziołka Matołka.

Animacja opowiadająca o wojennych losach generała otrzymała I nagrodę na tegorocznym festiwalu filmowym w Zamościu. Filmy można obejrzeć na stronie MHP na YouTubie. Wrocławskie MHP wsparło także utworzone w Bredzie Muzeum Generała Maczka, przygotowując część ekspozycji. – Stworzyliśmy multimedialną ścianę, dzięki której można prześledzić losy kilku żołnierzy gen. Maczka – dodaje Wojciech Kalwat.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Mariusz Bodnar, Karolina Wichowska/ MHP

dodaj komentarz

komentarze


Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
 
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Żołnierze spieszą z pomocą
Kolejny dzień walki z koronawirusem
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Dominatorzy biegów na orientację
Sąd nad systemem
Laserowa artyleria US Army
Pustynna burza wokół Husajna
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
13 medali żołnierzy na ringu
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Armia donatorów krwi
Komisje sejmowe o umowie z USA
Piekło „Pługa”
Wojskowi wspierają medyków
Attention, Controlled Flight
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
PGZ pomaga walczyć z pandemią
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Jakie zmiany w mundurówce?
Proobronni wspierają potrzebujących
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Debata nad wyzwaniami przyszłości
Amerykanie odmładzają F-16
Świąteczne prezenty od AMW
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
HackYeah, czyli programiści na start!
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Obrady ministrów obrony NATO
Trudne otwarcie, czyli marynarka bez morza
Święto sportowców w mundurach
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Stał prosto, o łaskę nie prosił
„Polacy! Wybiła godzina zemsty!”
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Start w nieznane
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO