moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Umowa rozszerzająca współpracę obronną pomiędzy Polską a USA została dziś ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument otwiera drogę do uruchomienia w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. – Chciałbym, aby ta ratyfikacja była symbolem współpracy niezależnej od bieżących politycznych wydarzeń – podkreślał prezydent.

Dzisiejsza ratyfikacja stanowi ostatni etap zatwierdzania polsko-amerykańskich ustaleń. Wcześniej rozmowy na temat rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw prowadzili prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda, 15 sierpnia zaś stosowny dokument podpisali w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. Jednym z pierwszych efektów tej rozszerzonej współpracy będzie ulokowanie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. Oznacza to, że w razie potrzeby to właśnie z Polski amerykańska armia będzie kierować operacjami wojskowymi na wschodniej flance NATO, nawet z udziałem kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy. Na co dzień w poznańskim dowództwie służyć będzie około 200 mundurowych. Uruchomienie placówki najpewniej odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Na tym jednak nie koniec.

Ratyfikowana dzisiaj umowa zakłada m.in. zwiększenie liczebności pododdziałów US Army nad Wisłą – z 4,5 to 5,5 tysiąca żołnierzy oraz znaczącą rozbudowę wojskowej infrastruktury. W Drawsku Pomorskim powstaje już Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą wojska USA, Polski oraz innych państw NATO. We Wrocławiu ulokowana zostanie lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa sił powietrznych USA, w Lublińcu stacjonować będą amerykańskie wojska specjalne, w Łasku zaś eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Lista tego typu lokalizacji jest znaczenie dłuższa.

REKLAMA

Strona polska zobowiązała się pokryć koszty pobytu żołnierzy USA. Rocznie sięgną one 500 mln zł. – Obecność wojsk amerykańskich wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy. Stanowi też gwarancję, że artykuł 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany – podkreślał podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Zapis, o którym wspominał, mówi o kolektywnej obronie. Innymi słowy: każdy z członków NATO zobowiązany jest do pomocy zaatakowanemu sojusznikowi.

Podczas swojego wystąpienia prezydent mówił o długiej historii wojskowej współpracy obydwu państw. Wymienił Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego, którzy walczyli zarówno za wolność Polski, jak i podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przypomniał amerykańskich lotników walczących podczas wojny polsko-bolszewickiej i załogi latające z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego. Przywołał też wspólną służbę polskich i amerykańskich żołnierzy podczas misji w Iraku czy Afganistanie. – Teraz widomym znakiem tego braterstwa broni jest obecność wojsk USA w Polsce – zaznaczał. A ponieważ od kilku lat obecność ta stale się zwiększa, potrzebna stała się nowa umowa. – Odpowiada ona wymogom współczesności. Daje też jednak możliwości rozwoju – przekonywał prezydent i dodawał, że mocno liczy, że tak właśnie się stanie. – Dobra współpraca wojskowa przekłada się bowiem na możliwości rozwoju gospodarczego. Rynek środkowoeuropejski staje się w ten sposób bezpieczniejszy, spokojniejszy, bardziej stabilny – mówił prezydent. – Dzięki temu w ostatnich latach mogliśmy obserwować zwiększenie amerykańskiego zainteresowania, jeśli chodzi o współpracę energetyczną czy różnego rodzaju inwestycje w tej części Europy – podkreślał. Odniósł się też do wyborów prezydenckich, którymi Stany Zjednoczone żyły przez ostatnie dni. – Chciałbym, aby ta dzisiejsza ratyfikacja była symbolem naszej współpracy: spokojnej, niezależnej od wszelkich politycznych burz i procesów. Nie mam żadnych wątpliwości, że nasze partnerstwo budowane jest całkowicie ponad bieżącymi wydarzeniami politycznymi – przekonywał Duda.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Siły powietrzne czekają na F-35
 
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Nowe książeczki wojskowe
Kierunek: certyfikacja
Nowy zarząd PGZ
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Skok na wyższy poziom
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Jak wojsko walczy z pandemią
„Wolverine Strike” odpiera atak
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Pierwsze kroki na linie
Course on Diplomacy
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Łask czeka na myśliwce V generacji
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Afganistan. Czas wracać do domu
Złoto ustrzelone w Indiach
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Test na flance
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nowy karabin z Tarnowa
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Jedyna taka brygada
Sportowy jubileusz
Kuźnie oficerskich kadr
Leopardy w natarciu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kolejne Herculesy dla wojska
Ogień z trzech poligonów
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Mężny duch dla ratowników
Opiniowanie po nowemu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Nagroda nie tylko od dowódcy
Kurs na dyplomację
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Polska stawia na fregaty Miecznik
Łączenie dwóch światów
Ukraiński kurs na Zachód
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Sto sekund do zagłady
Udany weekend żołnierzy
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Rosomaki na okrętach
Rumuński „Scorpion Spring”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO