moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PGZ pomaga walczyć z pandemią

Szpitale tymczasowe w Płocku i Ostrołęce powstają w oparciu o system kontenerowy opracowany przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę ZURAD oraz firmę Modular System. Dodatkowo, realizowane są dostawy zestawów kontenerowych służących do triażu pacjentów na rzecz Agencji Rezerw Materiałowych. Instalacje te są rozstawiane na terenie placówek medycznych w całym kraju.

Szpital tymczasowy w Płocku powstaje na terenie Centrum Badawczo-Rozwojowego należącego do PKN Orlen. Placówka została zbudowana przy użyciu m.in. systemu kontenerowego opracowanego przez należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę ZURAD i firmę Modular System . – Wykorzystaliśmy 194 kontenery, każdy o wymiarach dwa i pół metra, na sześć. Zostały one ze sobą połączone, następnie w powstałej konstrukcji wydzieliliśmy sale dla pacjentów, intensywnej opieki medycznej, miejsce do wykonywania rezonansu i zaplecze. Naszym zadaniem było także zamontowanie systemu wentylacji – mówi Piotr Panasiuk, członek zarządu ZURAD Sp. z o.o.

 

REKLAMA

Za pozostałe prace na terenie szpitala odpowiada państwowy koncern – Orlen. Z informacji przekazanych przez firmę wynika, że w szpitalu są już „wszystkie niezbędne przyłącza, w tym energetyczne z dwóch niezależnych źródeł oraz dodatkowe zabezpieczenie – dynamiczny UPS, a także przyłącze wodno-kanalizacyjne z dedykowanym systemem dezynfekcji ścieków medycznych”.

Szpital tymczasowy ma być gotowy na przyjęcie pierwszego pacjenta 1 grudnia, docelowo znajdzie się w nim 200 łóżek dla chorych na COVID-19. Placówka będzie oddziałem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, a za jej utrzymanie techniczne ma odpowiadać PKN Orlen.

Podobna inwestycja – pod nadzorem Orlenu – powstaje także na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce. Tu także przydatny okazał się system kontenerowy od spółki ZURAD. Pierwsze ze 176 modułów zostały już przetransportowane na miejsce. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ich montaż zakończy się 6 grudnia – zapowiada Panasiuk.

Rozwiązanie ZURAD-u może służyć nie tylko do budowy szpitali, ale także innych pomieszczeń. Jedna z takich konstrukcji stanęła kilka tygodni temu przed Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie. Składający się z sześciu kontenerów system stał się pomieszczeniem, w którym przeprowadzana jest procedura triażu zgłaszających się do placówki pacjentów. Wkrótce podobne rozwiązania mają być zastosowane w kilkuset miejscach w całej Polsce.

Spółka ZURAD ma jeszcze jedną propozycję na czas pandemii. Najprawdopodobniej na początku grudnia linię produkcyjną opuszczą pierwsze egzemplarze zdalnie sterowanych robotów RobUV, które firma opracowała wraz z Politechniką Białostocką. Obecnie trwają prace nad przystosowaniem produktu, do tego, aby mógł być wykorzystywany do odkażania karetek. – Roboty przeznaczone do tego celu, nie będą miały napędu. Każde urządzenie zostanie wstawione do pojazdu, a po zakończeniu procesu dezynfekcji, będzie mogło zostać przeniesione do kolejnego – mówi Piotr Panasiuk. – Prototyp powinien powstać do połowy grudnia – zapewnia.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: orlen.pl, ZURAD

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
 
Najlepsi wśród „górali”
Pustynna burza wokół Husajna
Jest Warszawa
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Trudny rok na misjach
Dama odeszła do historii
Jakie zmiany w mundurówce?
Armia Fight Night znów w akcji
Wojsko walczy z COVID-19
Żydzi od Andersa
155 mm dla US Army
Na rozgrzewkę – zapasy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Saperzy zimą otworzą ogień
Symulator Orlika w Dęblinie
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kutno w sieci LogHubs
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Ukraiński kurs na Zachód
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kuźnie oficerskich kadr
Na straży niebieskiej linii
Powstali przeciw carskiej potędze
Meta podsumowała komandoskie biegi
Komandosi znad Garigliano
Hartowanie spadochroniarzy
WBH upublicznia swoje archiwa
Agenci wywiadu na bobslejach
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Trudny egzamin przed misją
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Laserowa artyleria US Army
Ferie z gwiazdami sportu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Amerykanie odmładzają F-16
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Kwalifikacja odbędzie się …
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Obrady ministrów obrony NATO
IBCS dla Polski
Dołącz do zawodowców
„Tarzan” wróci do domu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Nurkowie w głębinach
Daglezje na większe przeprawy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Co musi umieć kierowca czołgu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Wojsko – plan na życie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO