moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi

MON uruchomiło drugą i ostatnią tegoroczną transzę pieniędzy na zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Do najbardziej potrzebujących może trafić 2 mln 700 tys. zł. W sumie na ten cel resort obrony narodowej przeznaczy w tym roku niemal 13 mln zł.

Zapomogi to rodzaj finansowego wsparcia dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Może być ona spowodowana zdarzeniem losowym, klęską żywiołową, długotrwałą chorobą lub śmiercią członka rodziny. Ubieganie się o zapomogę uzasadniają też inne przyczyny, które powodują znaczne pogorszenie się warunków materialnych żołnierza i jego rodziny. Pieniądze dla potrzebujących MON wypłaca ze specjalnego funduszu. Zgodnie z podpisaną przez ministra Mariusza Błaszczaka decyzją właśnie została uruchomiona druga tegoroczna transza pieniędzy. To w sumie 2 mln 700 tys. zł.

Najwięcej z tej puli, bo 2 mln 226 tys., otrzyma Dowództwo Generalne RSZ, a większość z tej kwoty (2 mln 176 tys. zł) trafi do jednostek podległych tej instytucji. Dowództwa: Operacyjne i Garnizonu Warszawa otrzymają odpowiednio 20 tys. zł i 57 tys. zł. Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej będzie miała do rozdysponowania dla potrzebujących – 93 tys. zł, a Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – 85 tys. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z kolei otrzyma w sumie 171 tys. Pieniądze zostaną przeznaczone dla potrzebujących żołnierzy służących zarówno w jednostkach podległych pod IWsp SZ, jak też w jednostkach, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji. W ramach drugiej transzy pieniądze trafią też do jednostek wojsk specjalnych. Formoza otrzyma 28 tys. zł, a Jednostka Wojskowa Komandosów – 20 tys. zł.

REKLAMA

O finansowe wsparcie może wystąpić sam żołnierz lub jego przełożony. Przy ustalaniu wysokości świadczenia brane są pod uwagę m.in. dochody żołnierza i jego najbliższej rodziny oraz kwota wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem. W praktyce mogą to być np. koszty rehabilitacji czy zakupu leków, a także wydatki przeznaczone na remont domu po pożarze.

Z wnioskiem o przyznanie zapomogi dla żołnierza mogą też wystąpić do ministra obrony narodowej organa przedstawicielskie. Szef MON ma bowiem do dyspozycji środki finansowe na pomoc dla żołnierzy i ich rodzin znajdujących się w wyjątkowo trudnych sytuacjach. W ubiegłym roku minister przyznał 43 takie zapomogi.

– Pozostałe wnioski o zapomogi są zazwyczaj rozpatrywane na szczeblu jednostek, przez komisje zapomogowe. My angażujemy się najczęściej wtedy, gdy dowódcy wyczerpią już swoje środki, albo chcą, w szczególnych przypadkach, przyznać zapomogę większą niż by mogli. Oferujemy też wsparcie w poprawnym przygotowaniu wniosku i skompletowaniu odpowiednich dokumentów. Ostatnio w taki sposób wsparliśmy żonę zmarłego żołnierza – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oficer przyznaje jednocześnie, że w tym roku organa przedstawicielskie nie prowadziły żadnej sprawy zapomogowej związanej z pogorszeniem się sytuacji materialnej żołnierza na skutek epidemii COVID-19. – Nie znaczy to oczywiście, że takich spraw nie było. Po prostu mogły być one rozpatrywane na szczeblach jednostek wojskowych, a dopóki te dane nie zostaną zebrane i przeanalizowane, nie jesteśmy w stanie określić, czy liczba wypłaconych z tego tytułu zapomóg wzrosła czy pozostaje na tym samym poziomie – zauważa płk Jewgiejuk.

Pierwsza tegoroczna transza pieniędzy na zapomogi została uruchomiona w kwietniu. Jej wysokość wyniosła 10 mln zł. Najwięcej pieniędzy (6 mln 760 tys. zł) trafiło do żołnierzy służących w Dowództwie Generalnym RSZ i podległych mu jednostkach.

W ubiegłym roku na zapomogi dla żołnierzy MON przeznaczył kwotę 11,5 mln zł, a średnia wysokość świadczenia wyniosła 1600 złotych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
 
Kutno w sieci LogHubs
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Laserowa artyleria US Army
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Kwalifikacja odbędzie się …
Żydzi od Andersa
„Tarzan” wróci do domu
Symulator Orlika w Dęblinie
Kuźnie oficerskich kadr
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Nurkowie w głębinach
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Hartowanie spadochroniarzy
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Ferie z gwiazdami sportu
Trudny egzamin przed misją
Amerykanie odmładzają F-16
WBH upublicznia swoje archiwa
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
155 mm dla US Army
Agenci wywiadu na bobslejach
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Dołącz do zawodowców
Wojsko walczy z COVID-19
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Ukraiński kurs na Zachód
Na straży niebieskiej linii
Daglezje na większe przeprawy
Trudny rok na misjach
IBCS dla Polski
Na rozgrzewkę – zapasy
Armia Fight Night znów w akcji
Dama odeszła do historii
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Saperzy zimą otworzą ogień
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Jakie zmiany w mundurówce?
Jest Warszawa
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Najlepsi wśród „górali”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Komisje sejmowe o umowie z USA
Pustynna burza wokół Husajna
Komandosi znad Garigliano
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Wojsko – plan na życie
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Powstali przeciw carskiej potędze
Obrady ministrów obrony NATO
Co musi umieć kierowca czołgu
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Meta podsumowała komandoskie biegi
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO