moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pracowity weekend żołnierzy

Wspierają pracowników placówek medycznych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, pomagają osobom przebywającym na kwarantannie i seniorom. To zaledwie część zadań żołnierzy, którzy walczą z pandemią koronawirusa. Tylko w weekend do tych działań było skierowanych ponad sześć tysięcy wojskowych, zarówno z jednostek operacyjnych, jak i obrony terytorialnej.

Wojsko cały czas kieruje duże siły do wsparcia placówek medycznych. W weekend ponad 2 tys. wojskowych pomagało w 597 szpitalach na terenie całego kraju. Zajmowali się m.in. prowadzeniem elektronicznego systemu monitorującego liczbę zajętych łóżek, kierowali ruchem pacjentów, mierzyli temperaturę, a także pomagali w pracach logistycznych.

 

REKLAMA

Jednak to nie wszystko, bo wielu żołnierzy to także ratownicy medyczni i to właśnie oni często są na pierwszej linii frontu walki z COVID-19. Tak jest np. w województwie zachodnio-pomorskim. – Kilkunastu żołnierzy z 12 Brygady Zmechanizowanej pracuje w szpitalach w Szczecinie, Stargardzie, Choszcznie i Barlinku, wspierają także Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. Pomagają nie tylko chorym na COVID-19, ale także reagują w przypadku innych schorzeń, bo pandemia nie spowodowała, że inne choroby zniknęły – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy jednostki.

Dodaje także, że medycy w mundurach dyżurują w systemie zmianowym przez 24 godziny na dobę. – Każdy z dyżurów spędzają na terenie jednostki i opuszczają ją wyłącznie, gdy zostaną wezwani do działania. Ze względu na tę lokalizację mogą szybko dotrzeć we wskazane miejsce w północnej części Szczecina. Przy takim systemie pracy maleje też ryzyko transmisji wirusa, a tylko zdrowi możemy pomagać innym – przypomina oficer.

Wojsko jest zaangażowane również w budowę szpitali tymczasowych. Żołnierze pomagają m.in. przy transporcie i rozładunku materiałów, z których powstają placówki. Takie działania podejmują w Lublinie, Rzeszowie, Płocku, Sopocie, Łodzi, Krakowie, Katowicach, Zielonej Górze, Szczecinie, Wrocławiu, Poznaniu, a także w Warszawie.

Cały czas znaczne siły są kierowane do punktów pobierania wymazów od osób, które mogą być nosicielami koronawirusa. Tylko w weekend 236 zespołów wymazowych w 220 przyszpitalnych punktach i ośmiu typu drive through w Olsztynie, Elblągu, Radomiu, Chojnicach, Toruniu, Inowrocławiu, Włocławku, Grudziądzu, Poznaniu, Cieszynie oraz w dwóch w Szczecinie pobrało w sumie 6160 próbek do badań. Takie działania już od początku pandemii w Polsce prowadzą terytorialsi z 12 Brygady OT. Obecnie, wspólnie z żołnierzami z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 11 Dywizji Kawalerii Pancernej i Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, pobierają wymazy w mobilnym punkcie przy stadionie Lecha Poznań oraz 52 punktach przyszpitalnych. – Zależy nam na tym, aby docierać z pomocą do mieszkańców Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej. Chcemy, aby każdy, kto podejrzewa, że został zakażony, miał dostęp do badania na obecność SARS-CoV-2 – mówi płk Rafał Miernik, dowódca 12 BOT.

Nie maleje też wsparcie, jakiego żołnierze udzielają seniorom, czyli tym, którzy pomocy potrzebują najbardziej. Wojsko wspiera m.in. personel 31 domów pomocy społecznej, w razie konieczności opiekując się ich podopiecznymi, a także angażując się w prace logistyczne. Takie działania w DPS-ach w Opolu, Kluczborku, Branicach, Kadłubie, Grodkowie, a także w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Głuchołazach prowadzą wojskowi z 10 Brygady Logistycznej. – Żołnierze wykonują prace gospodarcze oraz porządkowe wewnątrz i na zewnątrz obiektów, odciążając w ten sposób wykwalifikowany personel, który cały swój wysiłek może poświęcić podopiecznym – mówi kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10BLog. – Oprócz pomocy w bieżącej działalności, logistycy odświeżają lub przygotowują nowe pomieszczenia dla pensjonariuszy, skręcają meble i wymieniają wyposażenie. Kiedy zachodzi taka potrzeba, żołnierze naprawiają uszkodzony sprzęt, jak np. urządzenia do rehabilitacji czy wózki inwalidzkie – dodaje.

Do działań mających na celu ograniczenie skutków pandemii cały czas, np. podczas specjalistycznych kursów, przygotowują się kolejni żołnierze. W 3 Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej trwają właśnie szkolenia z udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także obsługi wózków widłowych. Bierze w nich udział ponad 200 terytorialsów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe uprawnienia zdobędą już w połowie grudnia.

Niebawem ma się rozpocząć kolejny kurs, tym razem umożliwiający żołnierzom prowadzenie pojazdów uprzywilejowanych. – W tym szkoleniu weźmie udział ponad 200 żołnierzy z pięciu batalionów 3 BOT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Wszyscy po uzyskaniu nowych uprawnień będą wykonywać zadania związane z niesieniem pomocy w walce z COVID-19 na rzecz społeczności w swoich rejonach odpowiedzialności – informuje kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy brygady.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT, kpt. Błażej Łukaszewski, 10 BLog, Paulina Lęcznar, st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Daglezje na większe przeprawy
 
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Jakie zmiany w mundurówce?
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Amerykanie odmładzają F-16
Saperzy zimą otworzą ogień
Kwalifikacja odbędzie się …
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Co musi umieć kierowca czołgu
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Trudny egzamin przed misją
Komisje sejmowe o umowie z USA
Ukraiński kurs na Zachód
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Wojsko – plan na życie
Meta podsumowała komandoskie biegi
Jest Warszawa
Ferie z gwiazdami sportu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Dama odeszła do historii
Kuźnie oficerskich kadr
Armia Fight Night znów w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
IBCS dla Polski
Wojsko walczy z COVID-19
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
WBH upublicznia swoje archiwa
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Pustynna burza wokół Husajna
155 mm dla US Army
Kutno w sieci LogHubs
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Żydzi od Andersa
„Tarzan” wróci do domu
Hartowanie spadochroniarzy
Nurkowie w głębinach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na straży niebieskiej linii
Na rozgrzewkę – zapasy
Agenci wywiadu na bobslejach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Laserowa artyleria US Army
Najlepsi wśród „górali”
Trudny rok na misjach
Komandosi znad Garigliano
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Dołącz do zawodowców
Symulator Orlika w Dęblinie
Obrady ministrów obrony NATO
Powstali przeciw carskiej potędze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO