moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szpital na Okęciu coraz bliżej

Trwają ostatnie prace w wojskowym szpitalu tymczasowym, który powstaje na Okęciu w Warszawie. Placówka nadzorowana przez Wojskowy Instytut Medyczny przeznaczona będzie do leczenia pacjentów z COVID-19. Finalizowane są prace przy organizacji i budowie szpitala, został on też wyposażony w sprzęt medyczny. Rozpoczęto również prace przy organizacji szpitala halowego na ul. Szaserów.

– Wojskowy szpital tymczasowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu został zbudowany w koncepcji modułowej i zapewni wysoką jakość procesu leczenia chorych na COVID-19 oraz zagwarantuje maksymalne bezpieczeństwo pacjentom i personelowi medycznemu – podał resort obrony w swoim komunikacie. W szpitalu będzie 250 łóżek, w tym 30 przeznaczonych do intensywnej opieki medycznej.

Placówka będzie przyjmować pacjentów z Warszawy i okolic wymagających zarówno intensywnej terapii, jak i leczenia zachowawczego. Szpital i jego pracownicy będą finansowani z budżetu MON. W komunikacie MON podkreślono, że szpital na Okęciu będzie przyjmował pacjentów dopiero w momencie, w którym inne placówki w Warszawie, także tymczasowe, przestaną być wydolne. – Aktualnie nie ma potrzeby wykorzystywania tego typu placówki, gdyż liczba łóżek i respiratorów w systemie jest wystarczająca – zaznaczył MON.

REKLAMA

Doświadczenia z Szaserów

Obecnie finalizowane są prace przy organizacji i budowie szpitala. W hali na Okęciu przeprowadzono prace techniczne dostosowujące hangar lotniczy do potrzeb placówki medycznej. Inwestorem prac jest Stołeczny Zarząd Infrastruktury w Warszawie. Jak podaje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, zbudowano m.in. ścianki działowe, instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, wentylacyjną, grzewczą oraz tlenową. – Szpital został wyposażony w potrzebny sprzęt medyczny, a w najbliższych dniach otrzyma łóżka, ponieważ te, które zostały wcześniej dostarczone, nie spełniały wysokich medycznych norm – poinformował resort obrony.

Szpital budowany jest pod nadzorem Wojskowego Instytutu Medycznego i opiekę nad pacjentami zapewnią m.in. lekarze ze szpitala przy ul. Szaserów w Warszawie. Minister obrony Mariusz Błaszczak zaznacza, że specjaliści z WIM zapewnią najwyższą jakość leczenia. – Doświadczony i profesjonalny zespół lekarzy z Szaserów należy do najlepszych specjalistów, a szpital WIM już dziś zajmuje się opieką nad chorymi na koronawirusa – mówił minister na konferencji w połowie listopada.

Resort obrony podkreśla, że w zorganizowaniu szpitala wykorzystano doświadczenia zebrane podczas wiosennych misji medycznych odbytych podczas pierwszej fali epidemii we Włoszech i USA. Ich koordynator, kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, jest dyrektorem medycznym placówki na Okęciu. – Przeniesiemy do szpitala tymczasowego doświadczenia dotyczące tego, w jaki sposób organizować opiekę nad chorymi, właściwie dobierać procedury diagnostyczne i terapeutyczne – zapewniał podczas konferencji w listopadzie gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

Jak informuje MON, do pracy w szpitalu zgłosiła się już większość z ponad 400 poszukiwanych pracowników, m.in. lekarzy, pielęgniarek czy ratowników medycznych. Nabór jest jednak nadal otwarty. Zainteresowani swoje kandydatury mogą zgłaszać poprzez portal WIM.

Placówka przy WIM

Rozpoczęto również prace przy organizacji szpitala halowego zlokalizowanego przy siedzibie WIM na ul. Szaserów. Powstał plan placówki budowanej według koncepcji opracowanej przez ekspertów medycznych WIM na bazie doświadczeń z leczenia chorych na COVID-19 w klinikach WIM oraz obserwacji z misji poza granicami kraju. – Potencjał szpitala to 66 łóżek wyposażonych w respiratory i kardiomonitory, z czego 60 wyposażone będzie w standardzie pozwalającym na intensywną opiekę medyczną – podaje resort obrony. Maksymalnie może tam stanąć 120 łóżek respiratorowych. Szpital będzie przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń, zostanie wyposażony w urządzenia do diagnostyki obrazowej m.in. tomografii komputerowej i zdjęć rentgenowskich.

MON informuje, że szpital będzie jednocześnie pełnić funkcję ośrodka szkoleniowego dla kadry medycznej, kierowanej następnie do pracy w innych szpitalach tymczasowych. Obiekt, w razie potrzeby, będzie mógł zostać przemieszczony w inne miejsce w Polsce.

Wykonawcą inwestycji, która ma zostać zakończona do 29 stycznia 2021 roku, jest firma Strabag Sp. z o.o. Obecnie trwa zamawianie sprzętu medycznego. – 30 proc. dostaw zostanie zrealizowanych do połowy grudnia, a 70 proc. maksymalnie do końca stycznia 2021 roku – czytamy w komunikacie. Projekt jest finansowany ze środków MON.

Tymczasowe szpitale wojskowe działają już: we Wrocławiu w ramach tamtejszego 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz w Krynicy pod patronatem 5 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Krakowa. Przygotowywany jest szpital w Ciechocinku przez lekarzy 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT

dodaj komentarz

komentarze


Kolebka biathlonu w rozbudowie
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Symulator Orlika w Dęblinie
Kwalifikacja odbędzie się …
Hartowanie spadochroniarzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Powstali przeciw carskiej potędze
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Na straży niebieskiej linii
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kutno w sieci LogHubs
Wojsko walczy z COVID-19
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
„Tarzan” wróci do domu
Dama odeszła do historii
Daglezje na większe przeprawy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Wojsko – plan na życie
Dołącz do zawodowców
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Jest Warszawa
Żydzi od Andersa
Na rozgrzewkę – zapasy
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Ukraiński kurs na Zachód
Ferie z gwiazdami sportu
Najlepsi wśród „górali”
Pustynna burza wokół Husajna
Komandosi znad Garigliano
WBH upublicznia swoje archiwa
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
IBCS dla Polski
Trudny egzamin przed misją
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Meta podsumowała komandoskie biegi
Armia Fight Night znów w akcji
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Amerykanie odmładzają F-16
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Jakie zmiany w mundurówce?
Saperzy zimą otworzą ogień
Laserowa artyleria US Army
Co musi umieć kierowca czołgu
Nurkowie w głębinach
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Agenci wywiadu na bobslejach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
155 mm dla US Army
Kuźnie oficerskich kadr
Obrady ministrów obrony NATO
Trudny rok na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO