moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze na froncie walk z COVID-19

W poniedziałek rozpoczęła się akcja pobierania od nauczycieli próbek do badań w kierunku obecności COVID-19. Natomiast przez ostatnie kilka dni ratownicy w mundurach m.in. sprawdzali stan zdrowia podchorążych wracających na uczelnie ze świątecznych urlopów. Tylko wczoraj w działania mające powstrzymać epidemię było zaangażowanych ponad 4 tys. wojskowych.

– Dziś w punktach zlokalizowanych m.in. w szkołach, żołnierze pobiorą materiał do badania na obecność koronawirusa od 13 tysięcy nauczycieli – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Takie działania wojsko będzie prowadziło przez cały tydzień. Do piątku wymazy mają zostać pobrane od 78 tysięcy pracowników oświaty.

Akcja ma związek z obowiązującymi obostrzeniami. Jedno z nich – zdalne nauczanie – ma potrwać do 17 stycznia (w klasach 1–3). Sanepid skierował na badanie nauczycieli, którzy mają w poniedziałek 18 stycznia wrócić do pracy w szkołach. Dzięki testom, ryzyko, iż w którejś z placówek powstanie ognisko COVID-19, zostanie zminimalizowane.

REKLAMA

Pobieraniem wymazów zajmą się żołnierze, którzy podobne działania prowadzą od początku pandemii. Wszyscy są ratownikami, ukończyli także specjalistyczne kursy przygotowujące do pobierania wymazów. – Każdego dnia, na terenie całego kraju, pobieraniem próbek do badań na obecność koronawirusa, zajmuje się od 250 do 300 zespołów wymazowych – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. – To nie pierwszy raz, kiedy badamy określoną grupę zawodową. Latem sprawdzaliśmy czy nosicielami wirusa nie są pracownicy sezonowi, dziś zakończyliśmy także takie działania na wojskowych uczelniach wyższych – dodaje.

Przez ostatnie kilka dni w Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Wojsk Lądowych i Lotniczej Akademii Wojskowej żołnierze pobierali wymazy od podchorążych, którzy wracali na uczelnie po świątecznych urlopach. – To działanie profilaktyczne. Dzięki temu jesteśmy pewni, że podchorążowie są zdrowi i mogą wrócić do nauki – wyjaśnia Ewa Jankiewicz, rzecznik prasowy WAT. W sumie terytorialsi pobrali próbki od 4313 studentów, z czego 17 otrzymało pozytywny wynik badania.

Ale to nie wszystko. Żołnierze pobierają wymazy także w przyszpitalnych punktach pobrań, a także w punktach, które funkcjonują w formule drive-thru. Tylko wczoraj takie działania, w 203 przyszpitalnych punktach pobierania wymazów i w 7 mobilnych, prowadziły 242 zespoły wymazowe. Łącznie żołnierze pobrali 6430 próbek do badań.

Żołnierze zostali także skierowani do placówek ochrony zdrowia. W niedzielę 2626 żołnierzy wspierało personel 565 szpitali oraz 75 stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wojskowi zaangażowali się również w prace przy budowie 11 szpitali tymczasowych. Nie zapomniali jednocześnie o tych, którzy pomocy potrzebują najbardziej, czyli o seniorach. Dlatego żołnierze udzieli pomocy pracownikom 16 Domów Opieki Społecznej, a także ponad 500 kombatantom. 834 żołnierzy wspólnie z policjantami kontrolowało także osoby przebywające w izolacji lub kwarantannie. W ciągu jednego dnia odwiedzili 19 346 adresów.

Jednak wkrótce przed żołnierzami kolejne zadania. Zostaną zaangażowani w realizację Narodowego Programu Szczepień. – 25 stycznia rozpocznie się szczepienie osób z tzw. pierwszej grupy, czyli tych, które przekroczyły 70. rok życia. Naszym zadaniem będzie m.in. ułatwienie tego procesu kombatantom, np. poprzez zorganizowanie im transportu – wyjaśnia Pietrzak. Dodaje, że taką potrzebę zgłosiło już ponad 500 osób.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, DGW

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa Olszynka
 
Gotowi na ratunek
Kto zaoferuje najlepsze szpitale polowe?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Sybir dla wrogów
F-35 wylądują w Łasku
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Na pomoc Libańczykom
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Antena Nura wypatruje F-16
Kuźnie oficerskich kadr
Medalowe „oczko” żołnierzy
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Pierwszy skok do kraju
Ukraiński kurs na Zachód
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Jakie zmiany w mundurówce?
Walki pod Mostami
Pamiętajmy o śląskich zrywach
Komisje sejmowe o umowie z USA
Co ze sprawdzianem z WF?
Nurek z wiązką
Rozpoznanie na medal
Topaz w ASzWoj-u
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Alarm, tonący pod lodem!
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Serwis Grotów
Podwodniacy na spluwaczkach
Trudny rok na misjach
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Machina „Irini”
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Złoty biatlon żołnierzy
Jak to jest z awansami bez limitu?
Maskowanie to nie wszystko
Znaczek pocztowy terytorialsów
Po śladach „Orła”
Żołnierze sportowcy nadają ton
It Can Only Get Worse
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Prezydent wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”
Amerykanie odmładzają F-16
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Pancerny jak „Wojownik”
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em
Nowa rola starych twierdz
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Legia Akademicka po raz czwarty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO