moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Taktyka w Górach Izerskich

Co to jest quinzee i jak się je robi? Jak przetrwać noc na górskim zboczu przy minus 12 stopniach Celsjusza i jak rozpalić ognisko w śniegu? Między innymi tego uczyli się podchorążowie Akademii Wojsk Lądowych podczas szkolenia w Górach Izerskich. Wojskowi studenci ćwiczyli także technikę poruszania na rakietach śnieżnych oraz trenowali wykonywanie zadań związanych z medycyną pola walki.

– Wszyscy podchorążowie na drugim roku studiów obowiązkowo muszą odbyć zimowe szkolenie taktyczne w górach. W zeszłym roku plany zmienił nam koronawirus, dlatego teraz nadrabiamy zaległości – mówi kpt. Paweł Łaski z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

 

REKLAMA

Na szkolenie do Szklarskiej Poręby w ubiegłym tygodniu pojechało 28 wojskowych studentów. – Zaczęliśmy od zajęć teoretycznych i krótkiego szkolenia – opowiada kpt. Łaski. – Mówiliśmy podchorążym o tym, jak mają się poruszać z wykorzystaniem rakiet śnieżnych. Wyjaśnialiśmy też, jak powinni przygotować jamę w śniegu, by bezpiecznie spędzić w niej noc – dodaje. To nie wszystko, podchorążowie przypominali sobie również zasady udzielania pomocy poszkodowanemu na polu walki oraz badania rannego zgodnie z protokołem MARCHE (akronim angielskich słów; dotyczy między innymi kontroli, czy u poszkodowanego nie doszło do masywnych krwotoków, sprawdzenia dróg oddechowych, opatrzenia ran klatki piersiowej). Ćwiczyli ponadto rozkładanie noszy typu Sked oraz transportowali na nich rannego na krótkim dystansie. – Instruktorzy przypomnieli nam, jak rozpalić ognisko w trudnym podmokłym terenie – mówi kpr. pchor. Paweł Kowal, student trzeciego roku. – A po odświeżeniu wiedzy z topografii ruszyliśmy w góry.

Większość z nich po raz pierwszy miała na nogach rakiety śnieżne. – Gdy idziemy w rakietach, to tempo marszu znacznie spada. Ale czasami to jedyna możliwość, by nie zapadać się po pas w śniegu – podkreśla kpt. Łaski. Po przejściu kilku kilometrów podchorążowie podzieleni na trzyosobowe zespoły musieli wykonać quinzee. To schronienie na pierwszy rzut oka przypominające igloo. Budowa jamy w śniegu zajęła im około trzech godzin. – Najpierw za pomocą łopatek lawinowych obłożyliśmy grubą warstwą śniegu nasze plecaki, a potem ostrożnie je wyciągnęliśmy, dzięki czemu mieliśmy już szkielet całej konstrukcji. Następnie utwardziliśmy kopiec i przygotowaliśmy w nim drobne otwory wentylacyjne – opowiada kpr. pchor. Kowal. Jak przetrwali noc? – Temperatura spadła do minus 12o C, ale w środku quinzee było nieco powyżej zera. Spaliśmy w śpiworach położonych na karimatach, więc było nam ciepło i dość przyjemnie – dodaje student.

Kolejne zadanie czekało na nich jeszcze przed wschodem słońca. – Mieliśmy chwilę na śniadanie i przygotowanie się do marszu. Wystartowaliśmy około piątej rano – wspomina kpr. pchor. Kowal. Każdy z podchorążych dźwigał ważący ponad 20 kg plecak, w którym poza śpiworem i karimatą była dodatkowa odzież, prowiant i woda. Do przejścia mieli ponad 15 km. – Studenci musieli dotrzeć do wskazanych przez instruktorów punktów w terenie, ale trasę marszu opracowywali sami. To była trudna lekcja nawigacji. W takich warunkach bardzo łatwo się zgubić – przyznaje kpt. Łaski. Wykładowca wyjaśnia, że nawigacja w terenie całkowicie pokrytym śniegiem była wyzwaniem, zwłaszcza że pod białym puchem ukryły się niektóre szlaki i charakterystyczne punkty odniesienia. – Mimo to, posługując się jedynie busolą i mapą, dali radę – dodaje oficer.

W trakcie marszu na wojskowych studentów czekały różnego rodzaju zadania. Oceniani byli między innymi z rozpalania ogniska, a także z wiedzy na temat medycyny pola walki. – Najtrudniejszym zadaniem było chyba transportowanie rannego. Ważącego około 90 kg kolegę musieliśmy ciągnąć na noszach przez półtora kilometra… – wspomina podchorąży.

Kolejne szkolenie taktyczno-narciarskie z wykorzystaniem rakiet śnieżnych i nart skiturowych najprawdopodobniej już w lutym.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Pierwszy skok do kraju
 
Antena Nura wypatruje F-16
Przed 68. laty zgładzono generała „Nila”
Szpital w Legionowie wcześniej niż planowano?
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Sybir dla wrogów
Topaz w ASzWoj-u
Krwawa łaźnia pod klasztorem
Po śladach „Orła”
W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19
Rekordowy bieg kaprala Lewandowskiego
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Serwis Grotów
Pancerniacy będą się szkolić z GROM-em
Podwodniacy na spluwaczkach
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowa rola starych twierdz
Jak to jest z awansami bez limitu?
Komisja Obrony debatowała o Grotach
Żołnierze sportowcy nadają ton
Pancerny jak „Wojownik”
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kuźnie oficerskich kadr
Związek Walki Zbrojnej zmienia się w Armię Krajową
Krwawa Olszynka
Co ze sprawdzianem z WF?
Złoty biatlon żołnierzy
Maskowanie to nie wszystko
F-35 wylądują w Łasku
Kto zaoferuje najlepsze szpitale polowe?
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Pamiętajmy o śląskich zrywach
Gotowi na ratunek
Prezydent wręczył nagrody „Dla dobra wspólnego”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Walki pod Mostami
Grupa V4 na zakupach zbrojeniowych
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Nurek z wiązką
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Na pomoc Libańczykom
Rozpoznanie na medal
Alarm, tonący pod lodem!
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Będziemy leczyć najciężej chorych na COVID-19
Trudny rok na misjach
Jakie zmiany w mundurówce?
Rekrutacja na wojskowe studia po nowemu
Laserowa artyleria US Army
Legia Akademicka po raz czwarty
It Can Only Get Worse
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Medalowe „oczko” żołnierzy
Amerykanie odmładzają F-16
Obrady ministrów obrony NATO
Znaczek pocztowy terytorialsów
Ukraiński kurs na Zachód
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Machina „Irini”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO