moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi wspierają szpital na Szaserów

Jesteśmy na takim etapie walki z koronawirusem, kiedy z defensywy, a można nawet powiedzieć obrony okrężnej, przechodzimy do kontrataku – mówił dziś gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak. Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie podziękował m.in. żołnierzom 5 i 6 Brygady Obrony Terytorialnej za wsparcie szpitala w codziennej walce z pandemią.

– Dziękuję żołnierzom obrony terytorialnej za ich zaangażowanie i wsparcie Wojskowego Instytutu Medycznego w codziennej działalności i walce z epidemią – mówił gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u podczas briefingu prasowego na terenie szpitala przy ul. Szaserów. Generał poinformował, że żołnierze WOT-u z terenu Mazowsza od roku, czyli od momentu wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, są zaangażowani w pomoc wojskowej placówce. Terytorialsi m.in. mierzą temperaturę osobom wchodzącym do szpitala, zabezpieczają punkt szczepień przeciwko COVID-19, wspierają pracę administracji i apteki oraz działanie szpitala modułowego na terenie WIM-u.

– Wyróżnia ich niesamowity entuzjazm i chęć do pracy – mówił gen. Gielerak prosząc jednocześnie żołnierzy o kolejne kilkanaście tygodni wsparcia. Jak przekonywał, pozwoli to służbom medycznym skupić się na szczepieniu żołnierzy i pozostałej części społeczeństwa. – Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się spokojną jesienią – przekonywał dyrektor WIM-u.

REKLAMA

Obecny na spotkaniu płk Mieczysław Gurgielewicz, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa, poinformował, że każdego dnia ponad 170 jego żołnierzy wspiera 29 placówek służby zdrowia: WIM oraz inne szpitale na terenie Warszawy i północnego Mazowsza. Pobierają wymazy, zabezpieczają punkty szczepień. – Cieszę się, że moi żołnierze odciążają cywilną i wojskową służbę zdrowia, dzięki czemu lekarze jak najwięcej czasu mogą poświęcić na pracę przy łóżkach pacjentów – dodał pułkownik.

Z kolei wojskowi z 6 Mazowieckiej Brygady OT z Radomia wspierają ponad 70 szpitali i placówek medycznych na terenie południowo-zachodniego Mazowsza. W takie działania jest zaangażowanych ponad 350 żołnierzy. – Pomagają policji, wspierają osoby starsze i kombatantów, m.in. dowożąc ich na szczepienia czy dostarczając posiłki – wyliczał płk Witold Bubak, dowódca 6 MBOT.

– Jesteśmy na takim etapie walki z koronawirusem, kiedy z defensywy, a można nawet powiedzieć obrony okrężnej, przechodzimy do kontrataku – stwierdził podczas konferencji gen. Gielerak. Jego zdaniem obecna fala epidemii potrwa jeszcze 4–5 tygodni, a szczyt zakażeń będzie skutkował zwiększonym napływem chorych do szpitali, a także, niestety, zgonów. Dyrektor WIM-u zapewnił, że praca szpitala modułowego na Szaserów i szpitala tymczasowego na Okęciu jest dostosowywana do rosnącej liczby zakażeń. – Spodziewamy się i przygotowujemy na to, że w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań, będzie więcej pacjentów, w tym osób wymagających intensywnej terapii – mówił gen. Gielerak.

Dlatego na Okęciu, gdzie jeszcze niedawno było 56 łóżek, dziś jest ich 112, a w ciągu dwóch dni liczba ta wzrośnie do 160. Podobnie w szpitalu modułowym, gdzie łóżka internistyczne są zmieniane na respiratorowe, na których można prowadzić intensywną terapię. Teraz takich stanowisk będzie 24 na 60 wszystkich łóżek. Zdaniem generała, za około półtora miesiąca sytuacja będzie się normowała i od połowy maja zaczniemy rejestrować spadek zakażeń. – Ponadto przez najbliższe miesiące musimy prowadzić intensywne szczepienia przeciw COVID-19, aby do wakacji zaszczepić reprezentatywną część Polaków – mówił gen. Gielerak.

Zapewniał również, że w ciągu czterech tygodni, za pośrednictwem WIM-u i ośmiu współpracujących z nim placówek, zostanie zaszczepiona jedna czwarta wszystkich żołnierzy. – Dzięki tym wszystkim działaniom do końca wakacji powinniśmy osiągnąć odporności populacyjną i ta jesień powinna już być nasza, a nie wirusa – zakończył dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
 
Polska stawia na fregaty Miecznik
Opiniowanie po nowemu
Nowy zarząd PGZ
Pierwsze kroki na linie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Test na flance
Jak wojsko walczy z pandemią
Sportowy jubileusz
Skok na wyższy poziom
Siły powietrzne czekają na F-35
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Nowy karabin z Tarnowa
Kurs na dyplomację
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Kuźnie oficerskich kadr
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
„Wolverine Strike” odpiera atak
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Udany weekend żołnierzy
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Leopardy w natarciu
Nowe książeczki wojskowe
Mężny duch dla ratowników
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Złoto ustrzelone w Indiach
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Łask czeka na myśliwce V generacji
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Ogień z trzech poligonów
Jedyna taka brygada
Rosomaki na okrętach
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Mistrzowskie zagranie przegranych
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Łączenie dwóch światów
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nagroda nie tylko od dowódcy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Course on Diplomacy
Sto sekund do zagłady
Kolejne Herculesy dla wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Afganistan. Czas wracać do domu
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Rumuński „Scorpion Spring”
Kierunek: certyfikacja

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO