moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią

Kpt. dr Jacek Siewiera dowodził misjami medycznymi związanymi z pandemią koronawirusa we Włoszech i Stanach Zjednoczonych. Zebrane wówczas doświadczenia zostały wykorzystane przy tworzeniu wojskowego szpitala covidowego na Okęciu. Na co dzień kapitan kieruje Kliniką Medycyny Hiperbarycznej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Kpt. dr Jacek Siewiera jest jednym z nominowanych do nagrody Buzdygan Internautów 2020. Kto zostanie jej laureatem, zależy od Ciebie. Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy kliknąć poniższy baner.

– Mieliśmy świadomość, że biorąc udział w tej misji narażamy swoje zdrowie i życie. Mimo to chcieliśmy pomóc ratować ludzi, a także zdobyć wiedzę, która pomoże walczyć z pandemią COVID-19 w Polsce – mówił kpt. dr n. med. Jacek Siewiera rok temu po powrocie z misji medycznej w Lombardii we Włoszech.

Lekarz Wojskowego Instytutu Medycznego, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii, od marca zeszłego roku mocno zaangażował się w zwalczanie SARS-CoV-2. – W trakcie pierwszej fali pandemii stanął na czele wojskowo-cywilnej misji medycznej w Lombardii – mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM.

We Włoszech polscy medycy walczyli o życie chorych w szpitalu w mieście Brescia, w regionie wówczas najbardziej dotkniętym epidemią COVID-19. Jednocześnie zapoznali się m.in. z organizacją systemu ochrony zdrowia w czasie kryzysu, poznali stosowane leki, sposoby diagnostyki i terapii.

– Marzec 2020 roku w Lombardii to był czas wielkiej niewiadomej, strachu przed nieznanym. W tym wszystkim Jacek dał się poznać jako urodzony dowódca. Jego priorytetem było nasze bezpieczeństwo i dzięki temu nikt z nas nie zakaził się od pacjentów – opowiada płk dr n. med. Robert Ryczek, kierownik Oddziału Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego WIM, uczestnik misji we Włoszech.

Niedługo potem kpt. Siewiera dowodził kolejną misją medyczną, tym razem w Stanach Zjednoczonych, gdzie Polacy przekazywali Amerykanom wiedzę i doświadczenia zdobyte w Lombardii.

Zaobserwowane za granicą rozwiązania zostały wykorzystane podczas budowy i organizacji tymczasowego wojskowego szpitala dla chorych z COVID-19 na Okęciu w Warszawie. – Docelowo placówka może przyjąć do 250 chorych, w tym 30 wymagających wentylacji mechanicznej z użyciem respiratora – mówił kpt. Siewiera w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.

Zebrane przez jego zespół doświadczenia wykorzystano także przy tworzeniu na terenie WIM szpitala modułowego, który przyjmuje chorych od początku marca. – Przygotowane przez Jacka wnioski z misji do Lombardii były prawdopodobnie pierwszym scenariuszem działania na czas pandemii i zostały uznane za optymalne sposoby działania podczas kryzysu związanego z dużym przyrostem zakażeń – podkreśla płk Ryczek.

Kpt. Siewiera jest absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Po zrobieniu doktoratu z medycyny wstąpił do armii i rozpoczął pracę w WIM. W szpitalu przy Szaserów był współtwórcą i organizatorem pierwszego ośrodka hiperbarii w polskim wojsku. Teraz pełni obowiązki kierownika Kliniki Medycyny Hiperbarycznej WIM, łącząc je z pracą naukową w dziedzinie strategii i innowacji na Uniwersytecie Oksfordzkim.

– Jest doskonałym anestezjologiem, a w dziedzinie, którą zajmuje się zawodowo, jest autorytetem. Nie boi się eksperymentować, ma odwagę przyznania się do błędów, a jeśli wymaga tego sytuacja, pójścia na kompromis. Wyróżnia go zapał do pracy i niebywała konsekwencja, a także wytrwałość w realizacji postawionych celów – opowiada gen. Gielerak.

Kapitana wyróżnia też odwaga. Podczas pracy w Klinice oficer zaryzykował życie, aby ratować ciężko poszkodowanego pacjenta. Kpt. Siewiera wspólnie z pilotem cierpiącym na chorobę dekompresyjną dużych wysokości wykonywał zabieg rekompresji leczniczej w komorze hiperbarycznej. Kiedy u pacjenta wystąpiła niewydolność krążenia i zagrożenia życia, lekarz przerwał swoją dekompresję, zdjął aparat oddechowy, aby podać leki stabilizujące układ krążenia. Dzięki właściwej diagnozie i szybkiemu leczeniu pilot wrócił do zdrowia. Za narażenie życia dla ratowania pacjenta prezydent Andrzej Duda odznaczył kapitana Krzyżem Zasługi za Dzielność.

AD

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Na WAT nauczą się kierować Dunajem
 
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Rumuński „Scorpion Spring”
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Kurs na dyplomację
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Nowe książeczki wojskowe
Leopardy w natarciu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Łask czeka na myśliwce V generacji
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Opiniowanie po nowemu
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Course on Diplomacy
Sportowy jubileusz
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Kolejne Herculesy dla wojska
Jak wojsko walczy z pandemią
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Siły powietrzne czekają na F-35
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Rosomaki na okrętach
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Ogień z trzech poligonów
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Skok na wyższy poziom
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Test na flance
Kuźnie oficerskich kadr
Mężny duch dla ratowników
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Nowy karabin z Tarnowa
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Złoto ustrzelone w Indiach
Polska stawia na fregaty Miecznik
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Jedyna taka brygada
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Kierunek: certyfikacja
Afganistan. Czas wracać do domu
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Nowy zarząd PGZ
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Ukraiński kurs na Zachód
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Pierwsze kroki na linie
„Wolverine Strike” odpiera atak
Łączenie dwóch światów
Udany weekend żołnierzy
Nagroda nie tylko od dowódcy
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Sto sekund do zagłady

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO