moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu

Uczyni wiele, by nie zatarto śladów polskości na Wschodzie – tak o Michale Szelidze mówią koledzy. Po raz pierwszy na rajd katyński wyruszył po maturze. Dziś jako prezes Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński jest jego organizatorem. – Cieszę się, że mogłem połączyć pasję do motocykli z kultywowaniem pamięci o bohaterach – mówi kandydat do Buzdygana Internautów.

Michał Szeliga jest jednym z nominowanych do nagrody Buzdygan Internautów 2020. Kto zostanie jej laureatem, zależy od Ciebie. Aby wziąć udział w głosowaniu, wystarczy kliknąć poniższy baner.

REKLAMA

„Gorąco dziękuję za to, że mogłem uczestniczyć w tak wspaniałym wydarzeniu. Na Rajd jechałem z bardzo mieszanymi uczuciami. Jak to będzie? Przecież nikogo nie znam, a do tego mam zaledwie 19 lat. Te odczucia runęły już w pierwszym dniu. Od razu zobaczyłem, że uczestnicy rajdu to wspaniałe osoby, mające jeden wspólny cel – uczczenie naszych rodaków zamordowanych przez NKWD. Cały wyjazd przerósł moje najśmielsze oczekiwania. (…) Rajd Katyński będę wspominał przez długie lata” – napisał Michał Szeliga w internecie po powrocie z wyprawy w 2005 roku.

Bez wahania wziął udział również w kolejnych rajdach. Szybko też aktywnie włączył się w działalność Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński. – Kiedy wyznaczono mnie podczas rajdu grupowym, odpowiedzialnym za prowadzenie 10 motocyklistów, zrozumiałem, iż nadszedł czas na zainicjowanie czegoś nowego. Stworzyłem więc rajd pod hasłem „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, którego celem jest praca przy odnawianiu polskich nekropolii na Kresach Wschodnich. W tym roku odbędzie się już jego dziesiąta edycja – mówi Michał Szeliga, potomek Kresowiaków. – Podczas pierwszego rajdu odnalazłem dom swojej babci w miejscowości Kołodno na Tarnopolszczyźnie – dodaje.

Motocyklem nauczył się jeździć, gdy miał siedem lat. Dziś może się pochwalić, że przejechał już w sumie ponad 300 tys. km. – Jazda motocyklem to moje hobby. Cieszę się, że dzięki komandorowi Wiktorowi Węgrzynowi, pomysłodawcy rajdu katyńskiego, udało mi się połączyć je z kultywowaniem pamięci o bohaterach, którzy spoczywają za naszą wschodnią granicą. Komandor zaraził mnie swoimi ideami i dlatego zdecydowałem się kontynuować jego misję – wyjaśnia Szeliga. Na czele stowarzyszenia stanął jesienią ubiegłego roku.

Na co dzień jako prawnik zajmuje się zupełnie innymi sprawami. Mimo to zawsze podkreślał, że czuł się Kresowiakiem (choć urodził się na Opolszczyźnie) jeszcze zanim po raz pierwszy pojechał szukać rodzinnych korzeni. A pierwszą wizytą na Kresach udowodnił swoim najbliższym, że warto je odwiedzić. Przetarł szlak i jego śladem zaczęli podążać inni członkowie rodziny Szeligów.

W tym roku, w dniach 28 sierpnia – 11 września, odbędzie się już 21 Rajd Katyński. Zaplanowano przejazd na trasie: Wilno, Katyń, Odessa i Lwów. Pandemia może jednak skorygować plany motocyklistów. Ich marzeniem jest dojechać przede wszystkim do Katynia. – Jestem przekonany, że to będzie udany rajd, a prezes sprosta wszystkim zadaniom organizacyjnym. Już wielokrotnie dał wiele świadectw tego, że jest odpowiednią osobą do kierowania stowarzyszeniem. Jest wierny ideom zmarłego w 2017 roku komandora Węgrzyna i dlatego zaufaliśmy właśnie jemu wybierając go na to stanowisko – mówi Marek Waśniewski, przewodniczący Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Michała Szeligę zna od 11 lat i nigdy się na nim nie zawiódł. – Ma ideowe podejście do tego co robi, a nie biznesowe. Na pewno uczyni jeszcze wiele dobrego, aby nie zatarto śladów polskości na Wschodzie – mówi Waśniewski. Podkreśla, że bardzo cieszy się, że Szeliga znalazł się wśród kandydatów do Buzdygana Internautów.

Sam Szeliga przyznaje: – Czuję się wyróżniony zgłoszeniem na listę kandydatów do nagrody „Polski Zbrojnej”. Już samo to mobilizuje mnie do dalszej pracy!

SZUS

autor zdjęć: archiwum Michała Szeligi

dodaj komentarz

komentarze


Test na flance
 
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Jak wojsko walczy z pandemią
Złoto ustrzelone w Indiach
Skok na wyższy poziom
Nagroda nie tylko od dowódcy
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Kolejne Herculesy dla wojska
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Polska stawia na fregaty Miecznik
Jedyna taka brygada
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Rosomaki na okrętach
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Mężny duch dla ratowników
Sto sekund do zagłady
Nowe książeczki wojskowe
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Kuźnie oficerskich kadr
Ogień z trzech poligonów
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kurs na dyplomację
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Course on Diplomacy
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kierunek: certyfikacja
Leopardy w natarciu
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Nowy karabin z Tarnowa
Rumuński „Scorpion Spring”
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Łask czeka na myśliwce V generacji
Pierwsze kroki na linie
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Łączenie dwóch światów
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Sportowy jubileusz
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Opiniowanie po nowemu
Ukraiński kurs na Zachód
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Siły powietrzne czekają na F-35
Mistrzowskie zagranie przegranych
Afganistan. Czas wracać do domu
Udany weekend żołnierzy
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Nowy zarząd PGZ

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO