moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi werbują do batalionu w Trzebiatowie

Powstaje drugi batalion lekkiej piechoty 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednostka o numerze 142 zajmie kompleks koszarowy w Trzebiatowie. Nabór właśnie ruszył.

To kolejny etap w rozwoju zachodniopomorskiej brygady WOT. W pierwszej połowie 2021 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zaplanowało utworzenie 142 batalionu lekkiej piechoty wchodzącego w skład 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Stałym miejscem dyslokacji tego pododdziału będzie kompleks koszarowy przy ul Zagórskiej w Trzebiatowie w powiecie gryfickim. Rejonem, za który odpowiadać będzie 142 blp jest cały pas wybrzeża o długości 185 km, należący do województwa zachodniopomorskiego od Świnoujścia przez Kołobrzeg i Koszalin aż po Sławno.

W koszarach przy ul Zagórskiej stacjonować będzie docelowo kilkuset żołnierzy terytorialnych. Oczywiście, w dużej mierze zależeć to będzie od skuteczności akcji rekrutacyjnej. - Sądząc jednak po dużym zainteresowaniu ze strony uczniów ostatnich klas szkół średnich na terenie powiatów nadmorskich, o wyniki rekrutacji można być spokojnym - ocenia zastępca dowódcy 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej ppłk Mirosław Radwan. - Przed młodymi ludźmi, chcącymi związać swoje życie ze służbą wojskową otwierają się nowe możliwości: realizacja pasji a przy tym atrakcyjny system szkoleń, które dają kompetencje zarówno w wojsku jak i życiu cywilnym - dodaje.

REKLAMA

Dowództwo 14 ZBOT zwraca także uwagę na szkolenia „przeciwdesantowe” w pasie nadmorskim, które realizowała będzie cała zachodniopomoroska brygada a w szczególności 142 batalion lekkiej piechoty w Trzebiatowie. Szkolenia te dadzą temu pododdziałowi szczególną specjalizację. - Jednostka stacjonować będzie nad morzem, zatem naturalne jest to, że specjalizować będzie się w działaniach związanych z obroną wybrzeża - wyjaśnia ppłk Radwan. - W szkoleniach tych będziemy współpracować z 7 Brygadą Obrony Wybrzeża, która stacjonuje zresztą w tych samych koszarach w Trzebiatowie.

Dla chętnych do służby w WOT powstanie batalionu w Trzebiatowie ma także znaczenie praktyczne. Szkolić będą się teraz blisko swojego miejsca zamieszkania.

Burmistrz Trzebiatowia Józef Domański, akcentuje korzyści z powstania 142 blp płynące dla miasta i regionu, szczególnie w kontekście możliwości podejmowania szeroko rozumianych działań antykryzysowych. Dla burmistrza ważny jest również edukacyjny walor działania Wojsk Obrony Terytorialnej. - Jako włodarz miasta jestem szczęśliwy, że powstaje jednostka, która nie tylko będzie dbała o bezpieczeństwo miasta i regionu, ale jej obecność będzie napędzała także koniunkturę na rynku pracy i w efekcie przyczyni się do rozwoju Trzebiatowa - mówi burmistrz miasta Józef Domański. - Zdążyłem się już spotkać z dowódcą 14 ZBOT i widzę, jak profesjonalnie podchodzi on do organizacji tego przedsięwzięcia. My ze swej strony podjęliśmy już działania promocyjne zachęcające do wstępowania do Wojsk Obrony Terytorialnej - dodaje.

14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej powstała jesienią 2019 roku. W Szczecinie-Podjuchach mieści się jej dowództwo, sztab oraz kompanie dowodzenia, logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Wiosną 2020 roku powstał jej pierwszy batalion lekkiej piechoty oznaczony numerem 141 w Choszcznie. Kolejny batalion powstaje właśnie w Trzebiatowie a docelowo, trzeci batalion lekkiej piechoty ma zostać powołany w Wałczu. Brygada liczy dziś ponad 600 żołnierzy - ochotników.

Żołnierzem - terytorialsem może zostać każdy Polak, który ukończył 18 rok życia i jest niekarany. Służba w formacji WOT pozwala na godzenie nauki czy pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Żołnierz, po ukończeniu przeszkolenia podstawowego i złożeniu przysięgi wojskowej bierze udział w obowiązkowych, weekendowych szkoleniach raz w miesiącu. Dzięki atrakcyjnym szkoleniom ma szansę zdobycia dodatkowych uprawnień i kompetencji, zawodowych czy edukacyjnych, np. językowych. Żołnierze 14 ZBOT są przygotowywani do wspierania lokalnej społeczności w sytuacjach kryzysowych, oprócz tego że wspierają walkę z pandemią, szkolą się we współpracy ze Strażą Pożarną, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym czy policją.

Tekst: Marcin Górka/ rzecznik prasowy 14 ZBOT

red. PZ

autor zdjęć: 14 ZBOT

dodaj komentarz

komentarze


Sto sekund do zagłady
 
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
„Wolverine Strike” odpiera atak
Nowy karabin z Tarnowa
Skok na wyższy poziom
Mistrzowskie zagranie przegranych
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Ukraiński kurs na Zachód
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Test na flance
Kierunek: certyfikacja
Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
Łączenie dwóch światów
Jedyna taka brygada
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Mężny duch dla ratowników
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pierwsze kroki na linie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Kuźnie oficerskich kadr
Rumuński „Scorpion Spring”
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kurs na dyplomację
Nagroda nie tylko od dowódcy
Nowe książeczki wojskowe
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Nowy zarząd PGZ
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Sportowy jubileusz
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Złoto ustrzelone w Indiach
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Siły powietrzne czekają na F-35
Leopardy w natarciu
Polska stawia na fregaty Miecznik
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Rosomaki na okrętach
Course on Diplomacy
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Łask czeka na myśliwce V generacji
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Udany weekend żołnierzy
Opiniowanie po nowemu
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Jak wojsko walczy z pandemią
Kolejne Herculesy dla wojska
Ogień z trzech poligonów
Afganistan. Czas wracać do domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO