moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO – mówił Mariusz Błaszczak, szef MON, po spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Tematem rozmów, które miały miejsce w Brukseli, był m.in. projekt PESCO i włączenie do niego nowych państw: USA, Kanady i Norwegii. Dzięki temu europejska obrona ma być skuteczniejsza.

Jedną z najważniejszych decyzji podjętych podczas obrad Rady Unii Europejskiej ds. Zagranicznych na szczeblu ministrów obrony było włączenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Norwegii do projektów PESCO, czyli stałej współpracy strukturalnej dotyczące mobilności wojskowej i umożliwiającej żołnierzom szybsze przemieszczanie się po Europie.

Zdaniem Josepa Borrella, Wysokiego Przedstawiciela Unii ds. Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa, doświadczenia państw, które dołączą do europejskiej współpracy militarnej w ramach PESCO, przyczynią się do poprawy mobilności wojskowej w UE i poza nią. – Dzięki temu europejska obrona będzie skuteczniejsza – stwierdził Borrell.

REKLAMA

W spotkaniu w Brukseli uczestniczył także minister Mariusz Błaszczak. – Polska wielokrotnie mówiła o potrzebie otwarcia programów PESCO dla państw, które nie należą do UE. Dzisiejsze postanowienie Rady odczytujemy jako sukces – stwierdził szef MON. Decyzję ministrów obrony z zadowoleniem przyjął także Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, który uczestniczył w jednej z sesji Rady UE.

Ministrowie dyskutowali także na temat relacji pomiędzy UE i NATO. Szef polskiego MON zaznaczył w trakcie briefingu, że projekty militarne państw europejskich nie mogą być konkurencyjne wobec NATO. – Nie chcemy, żeby UE w sprawach obronności rywalizowała z NATO i bardzo się cieszę, że pogląd Polski w tej kwestii jest podzielany przez większość państw i Sekretarza Generalnego NATO – podkreślał minister Błaszczak.

Przypomniał również, że Polska nie popiera pomysłu utworzenia wspólnej, europejskiej armii. – Cieszę, że zdolności Sojuszu są uzupełniane przez przedsięwzięcia unijne, ale złem byłoby, gdyby obok struktur NATO powstawały struktury wojskowe UE – przekonywał polski polityk.

W trakcie spotkania w Brukseli obradujący zgodzili się, że UE musi być świadoma zagrożeń dla bezpieczeństwa Europy i odpowiednio na nie reagować. – Chodzi nie tylko o zagrożenia z południa. Podkreślałem, że realne są także zagrożenia neoimperialną polityką Rosji – mówił szef MON. Zaznaczył, że jego pogląd podzielają ministrowie z państw wschodniej flanki NATO, nie lekceważą go też inni partnerzy.

Ministrowie omówili również sytuację na rosyjsko-ukraińskiej granicy. Jeszcze przed posiedzeniem Stoltenberg zwrócił uwagę, że choć Rosja wycofała część żołnierzy z granicy Ukrainy, nadal dziesiątki tysięcy żołnierzy i znaczna ilość sprzętu i broni pozostają w regionie. – Obecnie na Ukrainie i wokół niej jest o wiele więcej rosyjskich wojsk niż przed ostatnim wzrostem napięcia, dlatego NATO musi zachować czujność i uważnie monitorować rozwój wydarzeń – argumentował sekretarz generalny NATO.

To były pierwsze od czasu wybuchu pandemii COVID-19 bezpośrednie, a nie zorganizowane online, obrady ministrów obrony UE. – Spotkanie było bardzo potrzebne i wzmocniło relacje wewnątrz Unii – podsumował Mariusz Błaszczak.

AD

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
 
W jedynym słusznym kierunku
„Ptaszki” nowej ery
Dla tych, którym zabrakło żołnierskiego szczęścia
Jakie zmiany w kwalifikacji wojskowej?
Rapuje dla żołnierzy stacjonujących na granicy
Na granicy nieco spokojniej
Lecimy z sercem
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Przesiadka do klasy premium
Misja nie tylko wojskowa
Drony na fali
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
W BBN o sytuacji na granicy
Zbuduj formę na wiosnę!
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Zostań wojskowym muzykiem
Saperzy rozminowują Kłaj
Żołnierze i pogranicznicy zaatakowani petardami
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Ważki poszukiwane
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Rakiety dla śmigłowców
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Rodzeństwo na medal
W Brukseli o przyszłości NATO
Pierwszy krok do zawodowców
Rosomaki będą groźniejsze
Bombardowanie Monte Cassino
Spotkanie ministrów obrony Polski i Chorwacji
Na wolność przez dwa mury
Nauka kruszenia lodu
Trzy dekady Polski w CISM
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Jakie zmiany dla podchorążych?
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Nowe radary dla MW
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Z pomocą dla Libanu
Dywizjon 303 w Napoleonie
Wiedza, która ratuje życie
Oczy na wschodnią flankę
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Migranci wciąż usiłują dostać się Polski
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Polak w szkole boardingu
Granica: białoruskie prowokacje nie ustają
Nowa Rada przy prezydencie
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
MON: nie wyciekły tajne informacje
Zima, skały i kawalerzyści
Hiszpańskie dylematy
Jak Perun z Piratem
Srebrny Ptak leci w kosmos, czyli najdziwniejsza broń II wojny
Jack Strong
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Żyją w naszej pamięci

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO