moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Dragon ’21” – czas start!

Przez najbliższe dwa tygodnie na terenie całego kraju będzie współdziałało prawie 9,5 tys. żołnierzy ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Najważniejsze zadanie czeka jednak 18 Dywizję Zmechanizowaną – jej dowództwo przejdzie certyfikację. „Dragon ’21”, jedne z najważniejszych ćwiczeń Wojska Polskiego w tym roku, właśnie się rozpoczęły!

Dziś w Białobrzegach zainaugurowano „Dragona ’21”. W uroczystości wzięli udział gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, gen. dyw. Stanisław Czosnek, jego zastępca, a także gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny.

– „Dragon ’21” to jedno z najważniejszych przedsięwzięć szkoleniowych w tym roku. Do działania zostanie zaangażowanych 9400 żołnierzy i 800 jednostek sprzętu ze wszystkich rodzajów sił zbrojnych – mówił gen. Mika. Dodał, że głównym celem ćwiczeń jest sprawdzenie procedur dotyczących współpracy wojska z podmiotami z tzw. układu pozamilitarnego i funkcjonariuszami innych służb podczas prowadzenia operacji obronnej. – Te działania będą realizowane na terenie całego kraju. Najwięcej epizodów odbędzie się na terenie Polski wschodniej, czyli na poligonach w Dębie i Orzyszu, ale część będzie rozgrywana także w Drawsku Pomorskim i Żaganiu – zaznaczył generał.

REKLAMA

Gen. dyw. Stanisław Czosnek mówił o organizacji „Dragona” – Dla nas ćwiczenia ruszyły w lutym, wtedy przygotowywaliśmy część operacyjną i wszystkie elementy, które doprowadziły do tego, aby „Dragon ’21” mógł się dziś rozpocząć – mówił. Podkreślił, że w ramach całego przedsięwzięcia odbędzie się 16 mniejszych ćwiczeń. – Wówczas do działania zostanie zaangażowane nie tylko wojsko, lecz także inne podmioty, m.in. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, urzędy wojewódzkie z Warmii i Mazur, Podlasia i Lubuskiego – dodał generał.

Za analizę i ocenę działań wojsk będzie odpowiadał dowódca operacyjny. – Mimo krótkiego czasu przygotowań i trudnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie zakładam, że wszystkie cele zostaną osiągnięte – powiedział gen. broni Tomasz Piotrowski.


Film: 18 DZ

Podczas „Dragona” najważniejsze zadanie czeka 18 Dywizję Zmechanizowaną. To najmłodszy w Wojsku Polskim tego typu związek taktyczny. Jego formowanie rozpoczęło się w 2018 roku. Podczas rozpoczynających się właśnie ćwiczeń certyfikację przejdzie dowództwo 18 Dywizji. – To będzie nasz egzamin dojrzałości, do którego przygotowywaliśmy się przez ostatnie trzy lata. Dowództwo będzie musiało udowodnić, że jest zdolne do planowania i organizowania walki, a także do współdziałania z innymi rodzajami wojsk i służb – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy 18 DZ. – Co istotne, nie znamy dokładnego scenariusza ćwiczeń. O tym, jakie zadania nas czekają, będziemy się dowiadywać na bieżąco od komisji certyfikującej z Dowództwa Operacyjnego, która będzie również oceniać nasze działania – zaznacza.

Duże siły do udziału w „Dragonie” skierowała także 16 Dywizja Zmechanizowana. Żołnierze z podległej jej 15 Brygady Zmechanizowanej, a także sojusznicy z Batalionowej Grupy Bojowej NATO wezmą udział. m.in. w ćwiczeniach „Puma”, które odbędą się na Mazurach. Do współdziałania będą angażowane także wojska obrony terytorialnej.

Działania na poligonach w ramach „Dragona ’21” rozpoczną się jutro i potrwają do 11 czerwca. Nie oznacza to jednak, że tego dnia ćwiczenia się zakończą. Wówczas rozpocznie się bowiem ich część dowódczo-sztabowa, podczas której żołnierze (m.in. w Akademii Sztuki Wojennej) będą korzystać z systemów symulacji pola walki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 18 DZ, DGRSZ

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
 
Emerytura wypłacana w … karmie
Afganistan. Czas wracać do domu
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze bez testów z WF-u
Symulator skoków ze spadochronem
Współpraca i walka w komunikacji
Techniki linowe dla wybranych
Skok na głęboką wodę
HSW ma ofertę dla armii
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Wybierz się na wojskowe studia
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Przez sport do wojska!
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Misja, w której stawką było życie
Wojsko dla mediów, media dla wojska
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Nowe racje dla specjalsów
Jaki będzie nowy rok akademicki?
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
Do broni!
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Żołnierze wrócili do Polski
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Symulator dla kierowców ciężarówek
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Defendery. Innowacyjność w cenie
W walce na dwa fronty – bez szans
Rzetelna informacja w cenie!
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kosmiczne technologie na MSPO
Czołgi do ataku!
W Tokio zgasł olimpijski znicz
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Course on Diplomacy
Ziemia z misji na pamiątkę
W jedynym słusznym kierunku
Pomnik prawdy o Katyniu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO