moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szefowie resortów o sytuacji na granicy

Jesteśmy w stanie zwiększyć zaangażowanie wojska na polsko-białoruskiej granicy, jeśli tylko będzie taka konieczność – zapewnił minister Mariusz Błaszczak. Szef MON-u wziął udział w konferencji prasowej z ministrem spraw wewnętrznych i administracji oraz komendantem głównym Straży Granicznej. Spotkanie dotyczyło sytuacji na wschodniej granicy państwa.

Konferencja odbyła się w siedzibie Komendy Głównej Straży Granicznej w Warszawie. Szefowie resortów: obrony narodowej – Mariusz Błaszczak – oraz spraw wewnętrznych i administracji – Mariusz Kamiński, a także komendant główny Straży Granicznej, gen. dyw. SG Tomasz Praga, przekazali informację na temat aktualnej sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. – Sytuacja jest niezwykle napięta, dochodzi do wielu prowokacyjnych incydentów z udziałem funkcjonariuszy białoruskich służb mundurowych i do prób masowego naruszania integralności naszej granicy – mówił szef MSWiA.

Mariusz Kamiński podkreślił, że nie chodzi o ruchy uchodźcze, lecz o masową, nielegalną i spowodowaną względami politycznymi imigrację. – Osoby, które forsują naszą granicę, przebywają na Białorusi legalnie i nie są w żaden sposób zagrożone. Są używane przez Białoruś jako broń – przyznał minister. Podkreślił, że skala zjawiska jest duża – tylko od sierpnia tego roku doszło do 9,4 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią. 8,2 tys. tych prób zostało udaremnionych przez polskie służby w pasie granicznym. Szef MSWiA poinformował też, że obecnie w ośrodkach strzeżonych w Polsce przebywa około 1,2 tys. zatrzymanych nielegalnych imigrantów. – Wielu z nich nie ma żadnych dokumentów, wielu ma fałszywe. Są dokładnie badani pod kątem ich rzeczywistej tożsamości i tego, czy nie stanowią zagrożenia dla naszego państwa i obywateli – zaznaczył Mariusz Kamiński.

REKLAMA

Stanisław Żaryn, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Narodowego, przyznał, że do tej pory zweryfikowano tożsamość kilkuset migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę Polski z Białorusią. – Dwie trzecie badanych osób zostało skierowanych do głębokiej procedury weryfikacyjnej z uwagi na to, że zebrane wstępne informacje wskazują na zagrożenie bezpieczeństwa RP w związku z obecnością tych osób na naszym terytorium – mówił Żaryn. Dodał też, że co dziesiąta osoba ma możliwe powiązania z organizacjami terrorystycznymi, przestępczością kryminalną, przemytem ludzi oraz fałszowaniem dokumentów. Dyrektor przedstawił też zebranym prezentację dotyczącą około 50 zatrzymanych osób, które obecnie przebywają w ośrodkach na terenie Polski. Znalazły się w niej przede wszystkim zdjęcia oraz wiadomości odzyskane z telefonów osób zatrzymanych. Wśród nich fotografie: arsenałów broni, ukazujące egzekucje i ciała zamordowanych osób, a także zdjęcia ze spotkań grup terrorystycznych oraz te świadczące o zaburzeniach na tle seksualnym, w tym dowodzące działalności pedofilskiej i zoofilskiej.


Film: MON

Minister Błaszczak zauważył, że przedstawione na konferencji materiały świadczą o tym, z jak dużym wyzwaniem mierzą się strażnicy graniczni i żołnierze Wojska Polskiego. – Poprawność polityczna nakazuje, aby na ten temat nie mówić. Ale bezpieczeństwo naszej ojczyzny stawiamy ponad wszystko – przyznał szef MON-u. Przypomniał wydarzenia z 2015 roku, kiedy do Unii Europejskiej trafiła fala emigrantów ekonomicznych. – Konsekwencje tego były tragiczne: zamachy terrorystyczne w Belgii, Niemczech i we Francji. Instytucje państwa polskiego odpowiedzialne za bezpieczeństwo robią wszystko, żeby to, co wydarzyło się na zachodzie Europy, nie wydarzyło się w naszej ojczyźnie – podkreślił minister.

Mariusz Błaszczak poinformował też, że cały czas budowane jest ogrodzenie na granicy z Białorusią – do tej pory powstało 94 km pionowego ogrodzenia, 140 km poziomego ogrodzenia i 100 km siatki chroniącej zwierzęta – a około 2,5 tys. żołnierzy cały czas wspiera działania Straży Granicznej. To zarówno mundurowi z wojsk operacyjnych, działający na pierwszej linii, oraz wojska obrony terytorialnej, które na terenie objętym stanem wyjątkowym działają w ramach operacji „Silne wsparcie”.

 

– Nasi żołnierze są prowokowani przez funkcjonariuszy białoruskich, którzy celują w nich bronią, rzucają w ich stronę petardy, oddają strzały w powietrze, przeładowują broń. Zapewniam jednak, że polscy żołnierze są profesjonalistami i nie ulegają prowokacjom – mówił minister Błaszczak. Podkreślił też, że jeśli będzie konieczność, zaangażowanie wojska na granicy zostanie zwiększone.

Podczas konferencji prasowej Mariusz Kamiński poinformował, że będzie rekomendował Radzie Ministrów przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. Obowiązuje on od 2 września w pasie przygranicznym i obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Ostatnie dni kampanii 1939
 
Szef MON-u w Forcie Sill
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Wilk na poligonie
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Course on Diplomacy
Polityka nie znosi próżni
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
KFOR: wyższy stopień gotowości
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Test mobilności 12 Dywizji
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Ciemne strony Facebooka
Szef MON odwiedził USA
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Time for Miecznik
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Ogień na alpejskich szczytach
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polsko-tureckie obrady
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Afganistan. Czas wracać do domu
Emerytura wypłacana w … karmie
Legia Akademicka po raz piąty
Współpraca i wspólna pamięć
Advantages of Efficient Organization
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kraby dla podhalańczyków
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
JWK to test siły i motywacji
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze bez testów z WF-u
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Na granicy stratosfery
Przeprawa przez Narew
Duch Invictus jest, czas na formę
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Dron z LAW-u
Wybierz się na wojskowe studia
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO