moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztandar dla krakowskich żandarmów

Prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, na placu Zamku Królewskiego na Wawelu wręczył sztandar Oddziałowi Żandarmerii Wojskowej w Krakowie. Rodzicami chrzestnymi chorągwi zostali Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama i gen. bryg. Robert Jędrychowski, zastępca komendanta głównego ŻW. Sztandar odebrał płk Robert Musiel, komendant krakowskiego Oddziału ŻW.

– Nie wszystkie oddziały Żandarmerii Wojskowej w Polsce mają sztandary. Wy od dzisiaj macie. Zasłużyliście na to swoją służbą dla Rzeczypospolitej. Niech ten sztandar zawsze was gromadzi, dodaje otuchy, męstwa i siły – powiedział prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślił, że chorągiew jest ważna nie tylko dlatego, że jest symbolem honoru i żołnierskiego męstwa. – Sztandar służył gromadzeniu wokół siebie rycerzy w zamęcie bitewnym. Łopotał na wietrze ponad walczącymi oddziałami i wskazywał żołnierzom, gdzie jest centrum, gdzie są ich towarzysze broni, gdzie toczy się główna walka – przypomniał.

O tym, że wręczenie sztandaru jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla każdej jednostki mówiła Agata Kornhauser-Duda, pierwsza dama. – Stanowi dowód zaufania i wyraz uznania za gotowość do realizacji powierzonych zadań. Myślę, że nadanie sztandaru to taki moment, kiedy każdy żołnierz może jeszcze bardziej poczuć się związany z jednostką, ponieważ jest świadomy jej tradycji i etosu – stwierdziła Agata Kornhauser-Duda, która została matką chrzestną sztandaru. Pierwsza dama podziękowała również krakowskiemu Oddziałowi ŻW za udział w walce z pandemią koronawirusa. – Ten sztandar, to także wyraz uznania za Państwa zaangażowanie i poświęcenie na rzecz lokalnych społeczności – przyznała.

REKLAMAMinister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w liście skierowanym do oficerów i żołnierzy Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie przypomniał, że „przekazanie sztandaru jednostce jest zawsze wyróżnieniem, ale również zobowiązaniem do jeszcze lepszej służby, rozwijania umiejętności do pracy nad sobą i na rzecz Ojczyzny”. – Nie mam wątpliwości, że żandarmi z Krakowa wypełnią to zobowiązanie – zaznaczył szef resortu obrony.

Płk Robert Musiel, komendant krakowskiego Oddziału ŻW, zapewniał, że pod wręczonym dziś sztandarem Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie będzie z dumą i największym honorem realizował swoje zadania.

Symbolicznego wbicia gwoździ w drzewiec sztandaru dokonali: prezydent Andrzej Duda, Agata Kornhauser-Duda, gen. bryg. Robert Jędrychowski – w imieniu własnym i komendanta głównego ŻW, Wojciech Skurkiewicz – sekretarz stanu w ministerstwie ON, gen. Rajmund Andrzejczak – szef Sztabu Generalnego, Łukasz Kmita – wojewoda małopolski, wójt gminy Bolesław Krzysztof Dudziński – przedstawiciel Społecznego Komitetu Fundatorów Sztandaru, Łukasz Smółka – wicemarszałek województwa małopolskiego, sekretarz miasta Krakowa Antoni Fryczek – w imieniu prezydenta Krakowa, płk Antoni Musiel – komendant Oddziału ŻW w Krakowie oraz przedstawiciele Oddziału ŻW w Krakowie – korpusu oficerów – ppłk Sławomir Kuliczkowski, korpusu podoficerów – st. chor. sztab. Andrzej Łakomy, korpusu szeregowych – st. szer. Jacek Mróz i pracowników – Janusz Kiełbowicz.

Oddział Żandarmerii Wojskowej w Krakowie powstał w 1990 roku. Krakowscy żandarmi kontynuują tradycję 5 Dywizjonu Żandarmerii, który stacjonował na terenie Okręgu Korpusu nr V w latach 1920-39. Oddział ŻW w Krakowie obejmuje swoim zasięgiem województwa: małopolskie, podkarpackie, śląskie i świętokrzyskie. Podlegają mu wydział w Rzeszowie oraz placówki w: Kielcach, Lublińcu, Gliwicach, Bielsku-Białej, Nowej Dębie i Przemyślu. Żandarmi z krakowskiego Oddziału ŻW od lat pełnią służbę nie tylko w kraju, ale również na misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Byli i są obecni na Wzgórzach Golan, Bośni i Hercegowinie, Syrii, Afganistanie, Iraku, Syrii, Kosowie, Rumunii i Litwie.

SZUS

autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


„Tumak ’21” na finiszu
 
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Oczy na wschodnią flankę
W BBN o sytuacji na granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
SOMA dla specjalsów
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
F-16 lecą na Litwę
Polskie wyrzutnie Wisły
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Orlik po raz dziesiąty
Będzie ustawa o obronie
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Cougary dla Wojska Polskiego
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Żołnierz ranny na granicy
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Reforma administracji wojskowej
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Gdy mąż i tata na misji
Bryza na południowej flance
Mecz z mistrzem!
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
W jedynym słusznym kierunku
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Amerykanie polegli nad Polską
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
W Sejmie o sytuacji na granicy
Śladem „białych kurierów”
Niepowtarzalność 1918
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Nocne ataki na granicę udaremnione
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Afganistan. Czas wracać do domu
Course on Diplomacy
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Test odporności
Zespół NATO na bojowo
Mielec wraca do odrzutowców
Sojusznicze wsparcie
Na straży polskich rubieży
Tor pod osłoną
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Niemiec z Goździkiem
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Słowo jak odcisk palca
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO