moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji

Ogień płonący w rozpostartych skrzydłach orła – taki symbol będzie upamiętniał polskich żołnierzy, którzy zginęli podczas zagranicznych misji wojskowych. Centrum Weterana przedstawiło projekt graficzny. – Swoją pracą chciałem wesprzeć na duchu rodziny poległych – mówi Tadeusz Maszewski, grafik, który zaprojektował logo.

Pomysł opracowania znaku graficznego, który będzie upamiętniał żołnierzy poległych podczas zagranicznych operacji wojskowych, zrodził się w Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa. Tadeusz Maszewski, grafik z 25-letnim doświadczeniem, także w prasie, ogłoszenie w tej sprawie przeczytał mediach społecznościowych. W młodości chciał studiować w Akademii Marynarki Wojennej, ale ze względów zdrowotnych nie został przyjęty. Mimo to – jak zapewnia – w sercu pozostała mu miłość do wojska. Na udział w przedsięwzięciu zdecydował się więc szybko, zwłaszcza, że idea bardzo mu się spodobała.

– Naszym celem było zaprojektowanie znaku graficznego, który nawiązywałby do Dnia Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa – tłumaczy Urszula Kozikowska z zespołu edukacji i tradycji Centrum Weterana. Logo ma być wykorzystywane na plakatach, ulotkach, w Internecie i w materiałach informacyjno-promocyjnych, które będą dotyczyć poległych żołnierzy.

REKLAMA

– Moim pierwszym skojarzeniem był orzeł oraz płomień – opowiada o pracy nad logo Tadeusz Maszewski. Podkreśla, że pierwszy z tych symboli nie tylko nawiązuje do godła Rzeczypospolitej, ale także przypomina o zwycięstwie dobra nad złem oraz ducha nad materią. Natomiast płomień ma wiele znaczeń, m.in. symbolizuje wieczność oraz męczeństwo i ofiarę. Efektem pracy artysty jest znak graficzny w prostych czarno-białych barwach i nowoczesnej formie, przedstawia płomień świecy wybuchający wśród skrzydeł pikującego orła. – Symbol orła z płomieniem bardzo nam się spodobał. To czytelny znak, zgodny z zasadami naszego konkursu – dodaje Urszula Kozikowska.


Swoją pracą chciałem wesprzeć na duchu rodziny poległych – mówi Tadeusz Maszewski (z prawej), grafik, który zaprojektował logo.

Logo podoba się przede wszystkim weteranom misji. – To dla nas ważny symbol – podkreśla Mariusz Pogonowski, p.o. dyrektora Centrum Weterana. Na Ścianie Pamięci utworzonej przez centrum wiszą tabliczki ze 121 nazwiskami. Tylu żołnierzy poległo podczas zagranicznych operacji wojskowych od 1953 roku, gdy Polska zaczęła w nich uczestniczyć. – Mam nadzieję, że rodziny poległych będą się utożsamiać z tym znakiem. Jego siła leży w prostocie – dodaje Pogonowski.

Monika Nosek, której mąż, kpr. Grzegorz Nosek zginął w 2004 roku na misji w Iraku, uważa, że logo symbolizujące dzień pamięci o poległych, to dobry pomysł. – Mnie dziś najbardziej z tym dniem kojarzy się pomnik poległych, który stoi przed Centrum Weterana – przyznaje.

Różne warianty znaku graficznego, który będzie upamiętniał żołnierzy poległych podczas misji zagranicznych, znajdują się na stronie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Partnerem konkursu na opracowanie znaku graficznego była 1 Warszawska Brygada Pancerna. Jednostka w ramach nagrody zaprosiła Tadeusza Maszewskiego m.in. na spotkanie z dowódcą, zwiedzanie sali tradycji oraz izby pamięci, a także pokaz treningu strzeleckiego z wykorzystaniem urządzenia do nauki celowania. Grafik odwiedził brygadę w Wesołej wraz z trzema nastoletnimi synami. – Mogliśmy z bliska zobaczyć Leopardy. Obejrzeliśmy karabinki Beryl, karabiny maszynowe UKM, pistolety VIS, granatniki RPG. Był też pokaz ratownictwa medycznego na polu walki – opowiada Maszewski. – To dla nas niezapomniane wrażenia!

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: MON, Centrum Weterana
 

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
 
Bez AK, ale nadal w walce
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Spędź ferie z WOT
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Wiedza, która ratuje życie
Walka z dezinformacją to przede wszystkim edukacja
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
W Brukseli o przyszłości NATO
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Zielony, żółty czy czerwony?
Saperzy rozminowują Kłaj
Oczy na wschodnią flankę
Edukacja bronią przeciw dezinformacji
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Otwarte bramy Auschwitz
Nowe garaże dla Leopardów
Nowe cysterny dla wojska
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Nowa Rada przy prezydencie
Pierwszy krok do zawodowców
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
Jakie zmiany dla podchorążych?
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Legionowski szpital niemal gotowy
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia dla Polski
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Rodzeństwo na medal
Na granicy (na razie) spokojniej
W BBN o sytuacji na granicy
Walka, która poruszyła Europę
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Keeping Guard on Integrity
Misja nie tylko wojskowa
Konkurs pamięci o Katyniu
Strzały na granicy
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Polska członkiem Eurokorpusu
Polacy podatni na dezinformację
Zima, skały i kawalerzyści
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
PKW Rumunia po raz dziesiąty
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Survival w Kosowie
Gotowi na arktyczne zimno

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO