moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców

Za to, że zachęcają do służby, dają dobre warunki rozwoju zawodowego, czy po prostu idą terytorialsom na rękę. W tym roku cztery firmy zostały nagrodzone tytułem „Pracodawca przyjazny WOT”. Laureaci to Poczta Polska, firma transportowa, urząd marszałkowski i mała spółka oferująca prace wysokościowe, której właściciel sam jest żołnierzem wojsk obrony terytorialnej.

Dowództwo WOT organizuje konkurs „Pracodawca przyjazny WOT”, aby wyróżnić tych, którzy wprowadzają w swoich firmach rozwiązania ułatwiające terytorialsom służbę. To ważne, ponieważ około 60 proc. żołnierzy obrony terytorialnej łączy służbę ze stałym zatrudnieniem. Sami wojskowi przyznają, że piąty rodzaj sił zbrojnych to formacja pod wieloma względami wyjątkowa. – Generał wita szeregowego, żołnierza obrony terytorialnej, który jest jednocześnie pracodawcą! – mówił gen. bryg. Maciej Klisz podczas gali wręczenia nagród. Zastępca dowódcy WOT-u wyjaśnił: – Pan szeregowy jest współwłaścicielem zwycięskiej firmy i swoich pracowników sam rekrutuje spośród żołnierzy OT. To właśnie pokazuje, jak bardzo zakorzenione w społeczeństwie są wojska obrony terytorialnej.

W tym roku w konkursie nagrodzono cztery firmy. Komisja brała pod uwagę przede wszystkim to, czy pracodawcy zatrudniają terytorialsów, czy potrafią wykorzystać ich kompetencje i czy wprowadzają w swoich zakładach rozwiązania ułatwiające łączenie służby z pracą. W kategorii „mikroprzedsiębiorstwa”, czyli firma zatrudniająca do 10 osób, tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” otrzymało Sky Access Team s.c. W tej spółce pracuje pięciu żołnierzy obrony terytorialnej. – Do realizacji usług, które oferujemy, czyli prac wysokościowych w trudnych warunkach, w śniegu czy deszczu, niezwykle trudno jest znaleźć pracowników. Wyjątkiem są rekrutowani przez nas żołnierze OT. Im trudniej, im większe wyzwanie, tym chętniej podejmują się działania – podkreślił szer. Jakub Ochnio, współwłaściciel firmy, żołnierz WOT-u.

REKLAMA

Firma Transport i Spedycja Max-Pol odebrała statuetkę w kategorii „małe przedsiębiorstwa”. Zdaniem kapituły to pracodawca elastyczny, który motywuje pracowników, a jednocześnie angażuje się w innowacyjne projekty i inspiruje żołnierzy OT do kolejnych wyzwań. Niezwykle ważne jest również to, że harmonogram pracy żołnierzy dostosowano tu do grafiku służby. – Żołnierze, których zatrudniam, to osoby z bardzo silnym poczuciem odpowiedzialności za powierzone zadanie, nigdy mnie nie zawiedli i samodzielnie szukają rozwiązań problemów, na które natrafiają – podkreślił Stanisław Krakowiak, właściciel firmy. – Obecny kryzys na granicy polsko-białoruskiej dotyka także nas, transportowców. Ale od żołnierzy OT nigdy nie usłyszałem, że nie da się czegoś zrobić. Na każdy problem mają propozycję rozwiązania – dodał laureat konkursu.

Poczta Polska to z kolei laureat w kategorii „średnie przedsiębiorstwa”, czyli firmy zatrudniające powyżej 50 osób. W Poczcie pracuje ponad 160 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Komisja konkursowa szczególną uwagę zwróciła na działania Poczty Polskiej na rzecz obronności oraz prowadzenie kampanii informacyjnych, zachęcających do wstąpienia w szeregi formacji. Podkreśliła jednocześnie, że spółka prowadziła szkolenia obronne, wspierała rekrutację, a także wydała znaczek okolicznościowy WOT. – Poczta Polska jest największym pracodawcą w Polsce, nie dziwi więc tak duża liczba żołnierzy OT, którzy są także pocztowcami. To firma, która jest naturalnym inkubatorem OT, zachęca do wstąpienia do WOT-u innych pracowników – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes spółki. Podkreślił też, że ma ona znaczenie gospodarczo-obronne, np. w razie mobilizacji dostarczy informacje o powołaniach, współpracuje też z wojskową pocztą polową. – We wszystkich placówkach Poczty Polskiej można także wypisać i złożyć kartkę „Murem za polskim mundurem” z podziękowaniami dla żołnierzy służących na granicy. My ją przekażemy – przypomniał o akcji Tomasz Zdzikot. Poczta Polska została zgłoszona do tegorocznej edycji konkursu przez żołnierzy z trzech brygad: mazowieckiej, wielkopolskiej i dolnośląskiej.

W kategorii „podmioty publiczne” tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT” otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Zatrudnionych jest tam 12 żołnierzy OT, a sam urząd jest jednym z fundatorów sztandaru tamtejszej brygady, wspiera jej działania również od strony logistycznej i administracyjnej. – Współpraca wojska i urzędu marszałkowskiego to podstawa budowania potencjału obronnego w naszym regionie – powiedział Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Konkurs „Pracodawca przyjazny WOT” podzielony był na dwa etapy. W pierwszym wyłaniano najlepszych pracodawców na szczeblu województw, w których stacjonują brygady obrony terytorialnej. Wskazano 40 laureatów, dopiero spośród nich wybierani byli zwycięzcy na szczeblu centralnym. Konkurs zorganizowano po raz drugi, premierowa edycja odbyła się w 2019 roku.

Piotr Raszewski

autor zdjęć: DWOT, Olek Leydo

dodaj komentarz

komentarze


Walka z dezinformacją to przede wszystkim edukacja
 
Polacy podatni na dezinformację
Gotowi na arktyczne zimno
Czternaścioro żołnierzy w składzie na igrzyska w Pekinie
Keeping Guard on Integrity
Zielony, żółty czy czerwony?
Pierwszy krok do zawodowców
Konkurs pamięci o Katyniu
Zwiad w górach? Ruszamy zimą
Polska marynarka ćwiczy z siłami NATO
Przygotowania do produkcji wież ZSSW-30
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Strzały na granicy
Bez AK, ale nadal w walce
Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia dla Polski
Wandea – heroizm i ludobójstwo
Wiedza, która ratuje życie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Minister Błaszczak zakażony COVID-19
Nowe możliwości bydgoskich WZL
Legionowski szpital niemal gotowy
USA ostrzej o sytuacji wokół Ukrainy
Saperzy rozminowują Kłaj
Sojusznicy solidarni wobec Ukrainy
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Misja nie tylko wojskowa
Rekordowy ćwierćmaraton w Słupsku
Na granicy (na razie) spokojniej
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Walka, która poruszyła Europę
Jakie zmiany dla podchorążych?
Survival w Kosowie
Rodzeństwo na medal
Zima, skały i kawalerzyści
NATO i USA: Jesteśmy gotowi na każde rozwiązanie
Edukacja bronią przeciw dezinformacji
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Socjalne wsparcie dla żołnierzy służących na granicy
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Otwarte bramy Auschwitz
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
Jedyne takie laboratorium w Polsce
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
W BBN o sytuacji na granicy
Nowe garaże dla Leopardów
Spędź ferie z WOT
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
W Brukseli o przyszłości NATO
Polska szóstym członkiem Eurokorpusu
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Nowe cysterny dla wojska
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
Oczy na wschodnią flankę
Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
Nowa Rada przy prezydencie
Nie żyje żołnierz z 9 Brygady
Biden o kryzysie we wschodniej Europie
Polska członkiem Eurokorpusu
PKW Rumunia po raz dziesiąty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO