moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda: Nie ma zagrożenia dla Polski

Bezpieczeństwo i suwerenność Ukrainy są dla nas sprawami strategicznymi – mówił prezydent Andrzej Duda na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Spotkanie z udziałem m.in. liderów partii parlamentarnych odbyło się z inicjatywy prezydenta i dotyczyło sytuacji wokół Ukrainy. Zwierzchnik sił zbrojnych zapewnił, że „w tej chwili nie ma zagrożenia dla Polski”.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego została zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę w środę. Tego dnia z inicjatywy prezydenta Joe Bidena odbyła się wideokonferencja na temat sytuacji wokół Ukrainy i bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO. W debacie wzięli udział m.in. prezydenci: Polski, Francji, kanclerz Niemiec, premier Wielkiej Brytanii oraz sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po obradach Andrzej Duda zwołał Radę Bezpieczeństwa Narodowego. Dziś w Pałacu Prezydenckim spotkali się m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier oraz przedstawiciele wszystkich partii parlamentarnych.

– Bardzo mi zależało na tym dzisiejszym spotkaniu dotyczącym sytuacji bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego Rzeczypospolitej. Chciałem, żebyśmy porozmawiali, jak dalej prowadzić politykę, tak żeby działać, mówiąc jednym głosem – mówił prezydent, rozpoczynając posiedzenie Rady. Andrzej Duda przyznał, że cieszy go obecność wszystkich przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych, bo oznacza to „zrozumienie wspólnej odpowiedzialności za los Rzeczypospolitej w bardzo szczególnej sytuacji międzynarodowej”. – Sytuacja, w jakiej jesteśmy, jest specyficzna. Istotne zagrożenie dla Polski w tej chwili nie występuje. Niewątpliwie jednak, zmienia się sytuacja bezpieczeństwa militarnego w naszej części Europy – zauważył.

REKLAMA

Jednak o tym, jak ma wyglądać wschodnia polityka zagraniczna i jak Polska powinna zareagować, gdyby doszło do inwazji Rosji na Ukrainę, politycy rozmawiali podczas niejawnej części posiedzenia Rady.

Posiedzenie RBN trwało ponad trzy godziny. Po jego zakończeniu prezydent Duda podziękował za „niezwykle spokojną, konstruktywną atmosferę spotkania”. – Przekazałem wszystkim obecnym na Radzie informacje o tym, jak wygląda sytuacja na Ukrainie, jak to wygląda z perspektywy Polski, jakie działania zostały podjęte, jak przebiegają rozmowy międzynarodowe – wyjaśnił Duda. Prezydent jeszcze raz odniósł się do wydarzeń na granicy rosyjsko-ukraińskiej. – Mamy do czynienia z ogromnymi ruchami wojsk rosyjskich, największymi od 89. roku. Niepodległość Ukrainy, tak jak i choćby Białorusi, są dla nas strategiczne i cieszę się, że na polskiej arenie politycznej jest poczucie odpowiedzialności za te sprawy – podkreślił Andrzej Duda.

W Radzie Bezpieczeństwa Narodowego uczestniczyli m.in. Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji – koordynator służb specjalnych, Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON, Tomasz Siemoniak, poseł Koalicji Obywatelskiej, Władysław Kosiniak-Kamysz, przewodniczący Koalicji Polskiej, Krzysztof Gawkowski, przewodniczący Klubu Poselskiego Lewicy, Jakub Kulesza, przewodniczący Konfederacji, oraz Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

KE

autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~kubek
1643434860
w pierwszej kolejności należy rozmawiać o zwiększonej obronności kraju poprzez szybkie dozbrojenie a nie rozłożone na długie lata , sytuacja tego wymaga wprowadzenie powszechnego poboru ,przygotowanie społeczeństwa na wypadek wojny ,podanie gdzie ma się zgłaszać np. po broń ,przeprowadzanie szkoleń z obsługi jej ,bo jak na razie to jesteśmy bezradni i bezbronni
D6-59-DA-5D

Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
 
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
Uratować życie na polu walki
Symboliczne lwowskie pojednanie
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Medale za walkę z COVID-19
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Minister o zmianach w wojsku
Spotkaj się ze specjalsami
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Coraz więcej Rosomaków w armii
Przewrót majowy
Kolejne baterie „Wisły”
Raport podkomisji smoleńskiej
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Droga ku liczniejszej armii
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Rakietowa rewolucja
Przeprawa przez Wisłę
Więcej pieniędzy na zapomogi
Kolejne szkoły stawiają na OPW
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Amerykańskie F-15 w Polsce
Bitwa o Kamień Stołpecki
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Ukraina wyklucza ustępstwa
Gotowi na pojedynek!
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
PKW Orlik wrócił do domu
Aktualizacja Pustelnika
Polscy żołnierze na podium
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Resortowe kolonie i obozy
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
„Defender” otworzył ogień
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Ottokar przyspiesza
Lotnicza strona „Defendera”
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Ochotnicy do wojska
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Poszła Kresowa, poszła Karpacka
Passex z sojusznikami
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
F-15 w Łasku
Polacy na Monte Cassino
Porozumienie WOT i PKP
Wielki dzień dla polskiego wojska
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO