moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ochotnicy do wojska

Mariusz Błaszczak zainaugurował kampanię Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa”. W Kraśniku pogratulował pierwszym ochotnikom i przekazał im powołania do służby. – Razem wzmacniamy bezpieczeństwo Polski – mówił szef MON. Przypomniał też, że jego celem jest stworzenie 300-tysięcznej armii.

– Jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed Ministerstwem Obrony Narodowej jest zwiększenie liczebności żołnierzy. Korzystając z narzędzi, które daje ustawa o obronie ojczyzny zaczynamy dziś program naboru do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej – mówił w sobotę minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON zainaugurował w Kraśniku kampanię „Zostań Żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa”. Na sobotę w 32 miejscowościach (po dwie w każdym województwie) zostały zaplanowane pikniki pod hasłem „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”, podczas których ochotnicy mogą zgłaszać się do punktów rekrutacyjnych. Minister Błaszczak podkreślał, że polska armia musi być liczniejsza niż do tej pory. – Wszyscy wiemy co dzieje się w Ukrainie. Dlatego Wojsko Polskie jest konsekwentnie wzmacniane. Nasz cel to 300-tysięczna armia – podkreślał minister obrony. Jednym z projektów MON, który ma służyć zwiększeniu liczebności armii jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Każdy, kto wypełni wniosek i przejdzie proces rekrutacyjny a następnie ukończy 28-dniowe szkolenie wojskowe będzie mógł złożyć przysięgę wojskową i rozpocząć specjalistyczne szkolenie. Później wybierze czy chce służyć w szeregach: WOT, aktywnej rezerwy, bądź w wojsku zawodowym.

REKLAMA

Podczas pikniku w Kraśniku minister Mariusz Błaszczak wręczył powołania do służby kilkunastu pierwszym ochotnikom. – Razem wzmacniamy Polskę – powiedział szef MON. Wśród osób, które zdecydowały się na dobrowolną służbę wojskową jest Karolina Guz, która mieszka w Chełmie i jest fryzjerką. – Do mojego miasta przyjechało bardzo dużo Ukrainek, które uciekały przed wojną. Kiedy słuchałam ich dramatycznych opowieści poczułam, że muszę wiedzieć, jak bronić Polski, swoich bliskich i siebie – wyjaśnia Karolina Guz. – To co robię nie wynika ze strachu, raczej z potrzeby bycia gotową do walki, jeśli zaszłaby taka potrzeba – zaznacza ochotniczka. Inaczej swoją decyzję motywuje Wiktoria Melning z okolic Białej Podlaskiej. – Chodziłam do klasy mundurowej w szkole średniej, a teraz chcę związać się z wojskiem zawodowo. Wybrałam dobrowolną służbę zasadniczą, aby przejść szkolenie specjalistyczne i jako żołnierz zawodowy służyć Polsce – mówi Wiktoria Melining.

Źródło: MON

Z kolei Kacper Hagdej, który pracuje jako kierowca, przyznał, że jego decyzja wynikała z tradycji rodzinnych, bo zarówno jego ojciec, jak i dziadek byli żołnierzami. – Teraz przyszła kolej na mnie. Wierzę, że to dopiero początek mojej żołnierskiej drogi i uda mi się zostać żołnierzem zawodowym – mówi Kacper Hagdej.

Każdy kto chce zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej może podczas sobotnich pikników spotkać się ze specjalistami z Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Zapraszamy, udzielimy wszystkich niezbędnych informacji – zachęca mjr Marek Kubicki, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Lublinie. – Podpowiemy jak wygląda procedura, gdzie szukać wniosku, jak go wypełnić. Odpowiemy na wszystkie pytania i mam nadzieję, że rozwiejemy każdą wątpliwość – dodaje mjr Kubicki.

Piknik w Kraśniku. Fot. Artur Orzechowski

Do punktu rekrutacyjnego w Kraśniku co chwilę przychodzi ktoś i pyta jak zrobić pierwszy krok do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. – Najpierw składamy wniosek, który najprościej znaleźć na stronie internetowej www.zostanzolnierzem.pl. Potem czekamy na telefon od naszych rekruterów, którzy poinformują, co dalej – wyjaśniają zainteresowanym specjaliści z Wojskowego Centrum Rekrutacji. – Wprawdzie kampania dopiero startuje, ale spodziewamy się, że chętnych będzie sporo – przyznaje mjr Kubicki.

Film: MON

Informacji o tym, jak zasilić szeregi Wojska Polskiego, a także jak rozpocząć dobrowolną służbę zasadniczą udzielają dziś także przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacyjnego w Ełku. – Mimo kiepskiej pogody, nasze stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem. Wiele osób pyta o możliwość służby w wojsku, a my staramy się podpowiedzieć, ukierunkować ich, bo przecież możliwości jest wiele. Można zdecydować się na służbę zawodowa, terytorialną, a teraz także zasadniczą. Chodzi o to, aby każdy wybrał dla siebie taką, która będzie go satysfakcjonowała i umożliwi mu dalszy rozwój – przekonuje mjr Julian Wrzaszcz z WCR w Ełku. Dodaje, że tylko w ciągu pierwszej godziny trwania pikniku, o dobrowolną służbę zasadniczą zapytało kilkanaście osób, z czego osiem zdecydowało się od razu wypełnić wniosek potwierdzający chęć jej rozpoczęcia. Taki ruch rozważała m.in. Monika, mieszkanka Mazur. – W wojsku służy mój mąż i brat, więc ten temat cały czas przewija się w naszym domu. Ja obecnie nie pracuje, ale jestem aktywna, lubię sport, i kiedy dowiedziałam się o możliwości takiej służby postanowiłam się czegoś więcej o tym dowiedzieć. Dziś jeszcze nie podejmę decyzji, ale na pewno będę rozważała tę kwestię przez kilka kolejnych dni – mówi Monika.

Piknik w Ełku. Fot. Magdalena Miernicka

Kraśnik i Ełk to tylko dwie z 32 miejscowości, w których zorganizowano pikniki „Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej”. Podczas imprez plenerowych można uzyskać informacje o nowym rodzaju służby wojskowej, ale nie tylko. Na przykład w Ełku piknik stał się również okazją, aby porozmawiać z żołnierzami z jednostek wojskowych podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej, a także by zobaczyć sprzęt, jakim posługują się w czasie służby m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz Rak czy przeciwlotniczy rakietowy zestaw Poprad. Z osobami zainteresowanymi służbą w wojsku spotkał się także płk Piotr Fajkowski, dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej. Mimo że jednostka na brak chętnych do wstąpienia w jej szeregi nie narzeka (do pełnego ukompletowania 15 BZ brakuje zaledwie 30 szeregowych i 60 podoficerów), jej dowódca uważa, że umożliwienie ochotnikom szkolenia w ramach dobrowolnej służby zasadniczej jest bardzo dobrym pomysłem. W ten sposób – jak przekonuje – powstanie zasób rezerw, które mogłyby zostać powołane do służby w czasie „W”. – Pokazała to m.in. sytuacja w Ukrainie. Jeśli będziemy opierać się tylko na służbie zawodowej, to liczba żołnierzy będzie po prostu ograniczona. Jeżeli chcielibyśmy rozwinąć kolejne jednostki, najpierw trzeba będzie przeszkolić ludzi, co zajmie trochę czasu. A chodzi o to, aby mieć takie zaplecze wyszkolonych osób, aby móc je od razu wykorzystać – mówi oficer. – Poza tym jest to też przekaz dla potencjalnego przeciwnika: teraz możemy mieć w koszarach 150 tysięcy żołnierzy, ale w każdej chwili może do nich dołączyć milion wyszkolonych rezerwistów – zaznacza.

Szczegółowe informacje jak zasilić szeregi Wojska Polskiego można uzyskać w Wojskowych Centrach Rekrutacyjnych, które mieszczą się na terenie całego kraju, a także na stronie internetowej https://www.wojsko-polskie.pl/zostanzolnierzem/.

Ewa Korsak, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Artur Orzechowski, Magdalena Miernicka

dodaj komentarz

komentarze


Ślązak lepiej uzbrojony?
 
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Przełomowy szczyt
Nowe kły Rosomaków
Dwanaście razy złoto
Nowe legitymacje służbowe dla żołnierzy
Młodzi liderzy, czyli wspólnie do celu
Światowi liderzy już w Madrycie
Piąta kadencja generała Konopki
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Zmiany kadrowe w WP
Motorem jest pamięć o poległych
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Kierunek Liban
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Unowocześnianie MW RP
Przełomowy szczyt w Madrycie
W desancie zostają najlepsi
Amerykańskie F-15 w Polsce
Szczyt nowych wyzwań
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Śladem profesjonalistów
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Czy terytorialsi będą szkolić rezerwistów?
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Wizyta w PKW Łotwa
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
11 medali kajakarek w mundurach
Szczęśliwa „Błyskawica”
Hańcza po raz pierwszy
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Walki o obwód doniecki
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Kierunek Düsseldorf
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
PKW Orlik wrócił do domu
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Sojusz z inicjatywą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Dowództwa Operacyjnego
Pierwsza taka przysięga
Umowa na Perkozy podpisana
WOT szkolił się w Solinie
Obwód ługański w rękach Rosjan
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Nowy dowódca sił NATO w Europie
Biden: gra na przeczekanie
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Virtuti Militari ma 230 lat
Marynarze nadawali ton rywalizacji o medale

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO