moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowe kły Rosomaków

Rosomaki zyskają bardzo na sile ognia. W przyszłym roku do wojska mają trafić pierwsze transportery uzbrojone w nową bezzałogową wieżę ZSSW-30, której orężem jest 30 mm armata Bushmaster Mk44S oraz podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR. Wart 1,7 mld zł kontrakt na dostawę 70 wież ZSSW-30 podpisano dziś w obecności wicepremiera Mariusza Błaszczaka.

– Wartość zamówień skierowanych od 2016 roku przez Ministerstwo Obrony Narodowej do Huty Stalowa Wola sięga 10 mld zł. HSW to poważna firma, to poważna marka, a broń produkowana przez HSW należy do najlepszych – mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podpisania kontraktu na dostawę dla Sił Zbrojnych RP systemu wieżowego ZSSW-30.

Zgodnie z umową Wojsko Polskie ma otrzymać do końca 2027 roku 70 opracowanych przez konsorcjum HSW SA i WB Electronics systemów wieżowych, które do jednostek trafią zainstalowane na kołowych transporterach opancerzonych Rosomak. Kontrakt wart jest 1,7 mld zł.

REKLAMA

Wicepremier Mariusz Błaszczak podkreślał, że ZSSW-30 to produkt polskiej myśli technicznej, który znacząco zwiększy zdolności bojowe pododdziałów piechoty zmotoryzowanej. – To uzbrojenie, które da przewagę Wojsku Polskiemu na polu walki – mówił szef resortu obrony. Zaznaczył, że wieża ZSSW-30, poza armatą 30 mm oraz karabinem maszynowym o kalibrze 7,62 mm, posiada podwójną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Z kolei Sebastian Chwałek, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA, przypominał, że ZSSW-30 to jeden z najnowocześniejszych systemów wieżowych na rynku. – To jeden z najnowocześniejszych systemów w swojej klasie na świecie, owoc pracy polskich inżynierów. Kolejny raz udowadniamy, że nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie i zainteresowanie u naszych sojuszników – komentował prezes PGZ, której częścią jest HSW SA.

Jak poinformował podczas spotkania wicepremier Mariusz Błaszczak, HSW zadeklarowała, że pierwsze wieże dostarczy armii szybciej, niż przewiduje podpisany właśnie kontrakt. – Początkowo sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach okazało się, że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wież wyprodukować już w przyszłym roku. Bardzo za to dziękuję – mówił wicepremier. Zapowiedział także, że w ZSSW-30 będą uzbrajane nie tylko Rosomaki, lecz również Borsuki, czyli bojowe wozy piechoty, których produkcja jest przygotowywana w HSW.

Właśnie wczoraj PGZ poinformowała, że niedługo będzie mogła rozpocząć się produkcja seryjna Borsuka. Prototypowy egzemplarz nowego bojowego pływającego wozu piechoty (NBPWP) jest obecnie na ostatnim etapie prób i testów, czyli państwowych badań kwalifikacyjnych. Jeśli zakończą się powodzeniem, będzie można rozpocząć produkcję seryjną wozu.

– Gratuluję wszystkim osobom, które włożyły swoją wiedzę i talent w doprowadzenie projektu do tego ważnego etapu i wierzę, że już niedługo będę mógł pogratulować tym, którzy będą zaangażowani w produkcję seryjną i dostawy Borsuków dla Wojska Polskiego – podkreślił Bartłomiej Zając, prezes HSW SA.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek CO / MON

dodaj komentarz

komentarze


Proces krakowski na polityczne zamówienie
 
Wyjście z cienia
NATO zmienia priorytety
O jeden most za daleko?
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Uratować rannego!
Katorżnik nie odpuszcza
CASA na pomoc rannym w wypadku
Operacja „Śluza”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kask weterana może być twój!
Wymiana ciosów w Ukrainie
Wszystkiego najlepszego!
Desant do Jeziora Żywieckiego
Raptory lecą do Polski
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Śladem profesjonalistów
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ostatni rozdział generała
Awanse w święto wojska
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Raptory już w Polsce
Akademia Abrams ruszyła!
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wizyta w PKW Łotwa
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Powrót do korzeni
Zwiad ze spadochronem
Włoscy lotnicy w Malborku
„Biorą inni, bierzmy i my”
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Żołnierze świętowali
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Rozkaz ludobójstwa
Młot na bolszewików
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Kolektywna obrona to priorytet
1 Kadrowa idzie w bój
Pożegnanie z Iskrą
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Trzeci turnus na szkoleniu
WOT zacieśnia współpracę z Pocztą Polską
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Szkolenie na klifie
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Polacy świętują z żołnierzami
Przemysł idzie w OPL
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Nowy dowódca 18 Dywizji
O pomocy dla Ukrainy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO