moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom

Żołnierze zawodowi mogą już korzystać z profesjonalnej wojskowej pomocy prawnej, zarówno jeśli chodzi o prawo do obrony, jak i ochrony praw w określonych sytuacjach. Gdyby wojsko nie mogło jednak zapewnić takiego wsparcia, żołnierz może liczyć na zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając prawnika z rynku cywilnego. To zmiany, które wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny.

Zgodnie z obowiązującą do 22 kwietnia 2022 roku ustawą pragmatyczną żołnierz zawodowy mógł liczyć na zwrot kosztów poniesionych na pomoc prawną jedynie wtedy, gdy wszczęte przeciwko niemu postępowanie przygotowawcze dotyczące przestępstwa popełnionego w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych zakończyło się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu.

 

REKLAMA

Szersza pomoc prawna

Ustawa o obronie ojczyzny wprowadziła w tym zakresie nowe rozwiązania. – Są one korzystne dla żołnierzy, bo gwarantują znacznie szerszą niż dotąd pomoc prawną w określonych przepisami sytuacjach. Obejmuje ona zarówno prawne wsparcie wojska, jak i zwrot kosztów w przypadku korzystania z prawników spoza wojska – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Szczegóły nowych rozwiązań, w tym tryb postępowania w takich sprawach oraz zasady zwrotu kosztów poniesionych przez żołnierza na pomoc prawną, określa rozporządzenie ministra obrony z 26 maja tego roku.

Kiedy zatem żołnierz może liczyć na bezpłatną pomoc prawną wojska? Przepisy zakładają, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, kierując się dobrem służby, wojsko może zapewnić takie wsparcie w trakcie postępowania karnego o przestępstwo popełnione w związku z wykonywaniem zadań służbowych. W przypadku, gdy wszczęte przeciwko żołnierzowi takie postępowanie zakończy się prawomocnym orzeczeniem o umorzeniu albo wyrokiem uniewinniającym, może on wnioskować o zwrot kosztów, które poniósł, zatrudniając sam prawnika.

Pomoc prawna będzie przysługiwała także wtedy, gdy żołnierz będzie uczestniczył w postępowaniu w charakterze pokrzywdzonego lub oskarżyciela posiłkowego. Chodzi tu o konkretne przepisy Kodeksu karnego dotyczące: naruszenia nietykalności cielesnej (art. 222), czynnej napaści na funkcjonariusza publicznego (art. 223) lub znieważenia funkcjonariusza podczas pełnienia obowiązków i w związku z nimi (art. 226).

Zgodnie z przepisami, jeśli wojsko nie będzie w stanie zapewnić żołnierzowi wsparcia wojskowych prawników i skorzysta on z pomocy prawników cywilnych, będzie mógł potem otrzymać zwrot poniesionych kosztów.

Gdy znieważą żołnierza

Żołnierz będzie mógł więc skorzystać z pomocy prawnej np. w sytuacji, gdy zostanie znieważony obraźliwym komentarzem w internecie. Takich przypadków nie brakuje: internauci pogardliwie komentowali służbę polskich żołnierzy w Afganistanie, o czym pisaliśmy już dziesięć lat temu, dziś także można znaleźć w sieci wiele opinii obrażających mundurowych, którzy przez kilka miesięcy strzegli polsko-białoruskiej granicy.

Pomoc prawna z wojska będzie przysługiwać na pisemny wniosek żołnierza zawodowego, złożony do dowódcy jednostki wojskowej. We wniosku poza danymi osobowymi będą się musiały znaleźć także m.in. krótkie przedstawienie okoliczności sprawy, informacja o niekorzystaniu z obrońcy z urzędu oraz dokumenty z materiałów sprawy, takie jak np. zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W ciągu 14 dni dowódca poinformuje żołnierza o zleceniu udzielenia pomocy prawnej wojskowym prawnikom albo o braku możliwości zapewnienia takiej pomocy przez siły zbrojne.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Piotr Pytel

dodaj komentarz

komentarze


Raptory już w Polsce
 
Raptory lecą do Polski
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Czerwona agresja
Powstał Komponent Ochrony Pogranicza
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Powrót do korzeni
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Półmaratończycy na medal
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
NATO stawia na drony
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną otwarty
Z Leopardów strzela się celniej
Ile Polska straciła podczas II wojny
Putin sięga po rezerwy
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Przygotowani na kryzys
WAT z myślą o przyszłości
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Desant pod Arnhem
Od Chersonia po Krym
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ukraińska kontrofensywa
GROM Challenge po raz dziesiąty
Włoscy lotnicy w Malborku
System zwalczania BSL
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Desant czeka na nowych żołnierzy
Medalowy weekend w Monachium
Drony w WOT
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Alianci z AK
Premier w Żelaznej Dywizji
Konsekwencje wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Polsko-amerykańskie braterstwo broni
Śladem profesjonalistów
Sportowe zmagania weteranów
Zostań stypendystą MON-u
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Brunatny najazd
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Dublet pięciobojowych sztafet
Collective Defense is Priority
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jastrzębie nad Słowacją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO