moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Roboty wojskowe na Euro

Samoloty bojowe, roboty, przenośne laboratoria do wykrywania skażeń chemicznych i biologicznych – to sprzęt wojskowych, który będzie strzegł bezpieczeństwa kibiców na Euro 2012. Portal „Polska Zbrojna” opisuje go pierwsza.

– Wyobraźmy sobie, że ktoś na ulicy zauważa podejrzany pakunek. Podniesienie i sprawdzanie go to duże ryzyko. Ale może je zminimalizować robot  – mówi płk Andrzej Wiatrowski rzecznik Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To urządzenie z Wojsk Specjalnych to jeden z wielu sprzętów, których wojsko będzie mogło użyć podczas Euro 2012. Niektóre z nich, takie jak łodzie, samochody, śmigłowce czy samoloty CASA posłużą jako środki do transportu, nie tylko sprzętu ale i ludzi.  

Stadion Narodowy położony jest nad Wisłą. Dlatego wojsko wypożyczyło łodzie, które w razie potrzeby przewiozą albo ewakuują ludzi. Głównie jednak ich załogi zajmą się patrolowaniem okolicy. Wojskowi użyją śmigłowców Mi-8 i Mi-17 z 8 Brygady Lotnictwa Transportowego, te ostatnie będą na przykład transportować strażaków w rejon zagrożenia. Dzięki temu, jak zapewniają wojskowi, czas reagowania na niebezpieczeństwo skróci się do minimum. Załoga tego śmigłowca już spotkała się ze strażakami i wyjaśniła jak zachowywać się na jego pokładzie podczas lotu. Ale polskie lotnictwo będzie działało również w systemie obrony powietrznej. F-16 i Mig-29 będą strzec polskiego nieba i reagować na komunikaty stacji radiolokacyjnych, które poinformują o niebezpieczeństwie. Wesprą je samoloty systemu wczesnego ostrzegania AWACS, które w podobny sposób robiły to na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku.

– Podczas Euro w gotowości pozostawać będą także specjaliści z Laboratorium Mikrobiologicznego – mówi płk Wiatrowski. W takim laboratorium będzie można zbadać próbki żywności, ale też wody pitnej. – Ich pracownicy to profesjonaliści, będą wiedzieli, jak reagować w przypadku wykrycia niebezpieczeństwa – dodaje pułkownik. Wojsko zapewnia, że jest gotowe zidentyfikować skażenia powietrza czy zbadać podejrzaną ciecz. Jeśli wystąpi takie zagrożenie, specjaliści będą w stanie dezaktywować taką substancję.

Wojsko Polskie do zabezpieczenia EURO włącza również wsparcie medyczne. Udostępnione zostaną szpitalne łóżka, namioty medyczne a nawet generator promieni rentgenowskich. W gotowości będzie również załoga śmigłowca ratowniczego Anakonda. Miasta-gospodarze Euro, czyli Warszawa, Poznań, Wrocław i Gdańsk będą mogły wykorzystać wiele rodzajów wojskowych samochodów, m.in. opancerzonych i ciężarowych, ale też motocykle i żurawia drogowego. Intensywniej niż zwykle o porządek zadbają wojskowi żandarmi. W pracy pomogą im psy służbowe. W gotowości do wsparcia policji pozostają ambulans i namioty kryminalistyczne.
Wojsko do celu zabezpieczenia turnieju będzie wykorzystywać też najnowocześniejsze środki łączności: – Nasze radiostacje, telefony satelitarne i inne urządzenia łączności należą do najnowocześniejszych w swoim rodzaju i z całą pewnością wykorzystamy ich atuty – mówi płk Wiatrowski, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Ewa Korsak

autor zdjęć: www.stadionnarodowy.org.pl

dodaj komentarz

komentarze


Oko na Europę
 
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Historia Liberatora wyjaśniona
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Wrzesień ’39 na południu Polski
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
W Indiach mieli swój drugi dom
Selekcja w pigułce
Defendery 2019 – część 4
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Irańskie szachy
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
Z maratonu programowania do wojska
Klasy wojskowe po nowemu
Wojsko wraca do Łomży
Rozpoczynamy nową erę
Polska nie pozostanie osamotniona
Chorwacki test polskich kadetów
Śląskie sceny z życia
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Nowy wiceminister w MON
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Samochód do desantowania
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Sprawdzają Brutusa
Walka i dyplomacja
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Defendery 2019 – część 3
Głos (z) płonącej Warszawy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Polskie firmy na targach w Londynie
Stalin czekał i kalkulował
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Umarły dla świata
Cienka niebieska linia
Agresja sowieckiego kolosa
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi na wysokościach
Jedna misja, jeden zespół
Thin Blue Line
A Torn Subcontinent
Modernizacja Sokołów
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Rok Żelaznej Dywizji
Pamięć o tragedii
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Zapal światło dla ofiar Katynia
Kosmiczny gość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO