moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani dostali sztandar i pióro od prezydenta

– To święto powinno stać się okazją, aby polskie społeczeństwo zobaczyło trud, jaki ponoszą żołnierze na misjach. Aby ci, co wrócili, cieszyli się społecznym szacunkiem oraz aby trwała pamięć o tych, którzy nie powrócili powiedział wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek podczas pierwszych obchodów Dnia Weterana.

Uroczystości z tej okazji odbyły się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, w Muzeum Wojska Polskiego, w katedrze polowej oraz na Cytadeli. Święto żołnierzy służących na misjach wprowadziła Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca 2012 roku, 11 lat po rozpoczęciu operacji w Afganistanie i dziewięć od początku misji w Iraku. Święto obchodzone jest 29 maja. Na ten dzień przypada także Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ustanowiony w 2002 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

W katedrze polowej podczas mszy świętej w intencji weteranów został poświęcony sztandar Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju, ufundowany przez Agencję Mienia Wojskowego i grupę Bumar. Jego rodzicami chrzestnymi zostali były dowódca Wojsk Lądowych, a obecnie doradca szefa MON generał Waldemar Skrzypczak oraz była psycholog z Dowództwa WL Ewa Głowacka-Patoka.

Podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza symboliczny gwóźdź w sztandar stowarzyszenia wbił sekretarz stanu w MON Czesław Mroczek. – To była niesamowita chwila, na którą czekaliśmy pięć lat – przyznał wyraźnie wzruszony Marek Rzodkiewicz, skarbnik Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. – Ten sztandar będzie jednoczył tych, którzy przelali krew za ojczyznę, choć z dala od jej granic – dodał Tomasz Kloc, prezes stowarzyszenia.

Awers sztandaru przedstawia logo stowarzyszenia na zielonym tle. Na rewersie pośrodku krzyża kawalerskiego znajduje się wieniec wawrzynu, który otacza odznakę „Za Rany i Kontuzje". Nad i pod wieńcem wyhaftowano cytat z przysięgi wojskowej: „W potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić".

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej przekazał prezesowi Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych poza Granicami Kraju Tomaszowi Klocowi pióro, którym prezydent RP podpisał Ustawę o weteranach działań poza granicami państwa. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ otrzymało odznakę honorową i medal pamiątkowy „Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża Polskiego".

W Muzeum Wojska Polskiego  przy obelisku poświęconym żołnierzom Wojska Polskiego poległym w misjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych wiceminister Czesław Mroczek, szef BBN Stanisław Koziej, szef Sztabu Generalnego WP generał Mieczysław Cieniuch oraz Tomasz Kloc i generał brygady Stanisław Woźniak, prezes zarządu głównego Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, odsłonili siedem kolejnych tablic z nazwami misji i miejsc stacjonowania polskich kontyngentów wojskowych. Pod płytami znajduje się ziemia z miejsc, gdzie służyli polscy żołnierze.

Czesław Mroczek podziękował misjonarzom za ofiarną służbę: – Od 60 lat polscy żołnierze, którzy służą na misjach, są naszymi ambasadorami. W dniu ich święta pamiętamy szczególnie o tych, którzy nie wrócili. Chcemy, aby w tym miejscu, w Muzeum Wojska Polskiego, był żywy ślad tej pamięci. Wszyscy, którzy polegli żyją w naszych sercach – powiedział.

W uroczystościach brali także udział uczestnicy rowerowego rajdu, którzy przejechali kilkaset kilometrów, aby zwrócić uwagę na rannych misjonarzy i wspólnie świętować Dzień Weterana. Podczas uroczystości na warszawskiej Cytadeli każdy z uczestników rajdu otrzymał pamiątkową statuetkę. – Chcemy, aby w przyszłym roku było nas więcej. Aby było nas lepiej widać – zapowiedział Tomasz Kloc.

W całej Polsce uczczono Dzień Weterana: podziękowania, uroczyste apele, muzyka orkiestr wojskowych – tak świętowano między innymi w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej, której żołnierze stanowili trzon VII zmiany PKW w Afganistanie. W Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych odznaczono również żołnierzy Gwiazdami Afganistanu i Gwiazdą Czadu. Wyjątkowo wyróżniono majora Andrzeja Bartoszuka, który otrzymał Medal NATO na wniosek sekretarza generalnego NATO Andersa Rasmusena.

W Gdyni przy płycie pomniku Marynarza Polskiego oraz przy pomnikach polskich żołnierzy walczących w kraju i na świecie podczas II wojny światowej odbyły się uroczyste zmiany wart.

W Poznaniu w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych był prezydent Bronisław Komorowski. Spotkał się tam z Michałem Ożogiem, Martynianem Plackiem, Tomaszem Rożniatowskim, Rafałem Solińskim oraz Emilem Uranem – weteranami, którzy zostali ranni podczas pełnienia misji, a teraz bardzo chcą wrócić do służby.
Przebywajacy z prezydentem dowódca Wojsk Lądowych gen. broni Zbigniew Głowienka zapewnił, że taki powrót jest możliwy: – Realizujemy pilotażowy program szkolenia skierowany do żołnierzy poszkodowanych i rannych w misjach pokojowych oraz operacjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Umożliwiamy zdeterminowanym oraz zmotywowanym żołnierzom kontynuację służby, bo zamierzamy korzystać z ich wiedzy i doświadczenia.

Obecnie polscy żołnierze pełnią misje w:
Afganistanie – kontyngent liczy 2500 żołnierzy
Kosowie – (PKW KFOR) ponad 200 żołnierzy
Bośni i Hercegowinie – (PKW EUFOR) 50 żołnierzy
na Litwie – Polski Kontyngent Wojskowy „Orlik” liczy 100 żołnierzy

Polegli oraz ranni:
Afganistan – poległo 37 Polaków (36 żołnierzy: 32 w działaniach bojowych, 2 zmarło w Afganistanie, 2 zmarło szpitalu w Polsce i 1 pracownik wojska); ponad 300 rannych
Irak – poległo 22 żołnierzy, rannych było180
Kosowo – poległo 4 żołnierzy
Bośnia i Hercegowina (PKW EUFOR) – poległo 3 żołnierzy

Weteranami misji poza granicami kraju są także żołnierze, którzy pełnili misje pod sztandarem Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kambodży, Namibii, Libanie, Syrii, Egipcie oraz Korei.
W sumie od 1953 roku (misja w Korei była pierwszą, w której uczestniczyli Polacy) ponad 100 tysięcy polskich żołnierzy pełniło misje pokojowe, stabilizacyjne i szkoleniowe na świecie.


autor zdjęć: Maciej Nędzyński, mjr Robert Siemaszko, st. chor. Grzegorz Litwin, Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
 
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Stulatka hydrografia
Rozpoznają skażenie Rosomaków
Śmierć bohatera
Security Game
Iran uderza w USA
„Bolko” w służbie
Ważka bliżej
They Train Together, They Fight Together
Własne interesy Europy
USA nie zacznie wojny z Iranem
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Arsenał Iranu
Delegatura Departamentu Kontroli uhonorowała poległego żołnierza
F-16 pod opieką sokołów i jastrzębi
JWK z odznaką pamiątkową
Władze Cassino chcą oddać hołd gen. Andersowi
Symulatory strzelań Rosomaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Obradowała Rada Gabinetowa
Pretorianie na Mazurach
Zaproponują zmiany w systemie kształcenia żołnierzy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Militaria na Zamku Królewskim
Legia na ASzWoj po raz trzeci
Nowy wiceminister w MON
Palmiry – miejsce kaźni
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
We Are All Darfur
Krwawe walki o Monte Cassino
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Darłowo czeka na śmigłowce
Defense Without Politics
Terytorialsi będą współpracować z harcerzami
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Rywalizacja strzelców wyborowych
Awanse generalskie dla ośmiu oficerów
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
„Defender 20”: pierwszy transport US Army już w Europie
Double Eagle po nowemu
Nauka zimowego pływania
Leopardy strzelały w dzień i w nocy
Chciałem walczyć z Niemcami
Powstanie Muzeum Bitwy Warszawskiej
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Klasy wojskowe po nowemu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO