moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zmiany w ustawie pragmatycznej - wyjaśniamy wątpliwości, cz. 2

Przedstawiamy drugą część odpowiedzi na pytania, które napływały od żołnierzy do resortu obrony narodowej, podczas prac nad projektem zmian w ustawie o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W tej informacji: należności, stawki uposażenia, motywacja finansowa, koszty.

Kiedy zostaną przywrócone należności za klasę instruktora spadochronowego?

Uwzględniając, że żołnierze pełniący funkcję instruktorów spadochronowych otrzymują dodatek specjalny za wykonywanie skoków ze spadochronem (od 300 zł do 675 zł), mogą otrzymywać dodatek motywacyjny (105 zł, z możliwością jego zwiększenia do 405 zł), a także dodatkowo posiadają uprawnienia do zwiększonych: należności żywnościowej, wymiaru urlopu wypoczynkowego, podstawy emerytury wojskowej – nie planuje się dalszych prac związanych z gratyfikowaniem finansowym instruktorów skoków spadochronowych.

Czy przewiduje się wprowadzenie nowych stawek uposażenia dla żołnierzy, których obejmie nowy system emerytalny?

Nie planuje się wprowadzenia odrębnej siatki uposażeń dla żołnierzy objętych nowym systemem emerytalnym.

Czy należność mundurowa tzw. "mundurówka" pozostanie na niezmienionym poziomie?

Nowe rozwiązania dotyczące nabywania praw emerytalnych przez żołnierzy zawodowych nie odnoszą się do równoważników pieniężnych przysługujących w zamian za umundurowanie i wyekwipowanie. Żadnych zmian w tym zakresie nie przewiduje się również w projekcie założeń zmian do ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych.

Czy planowane jest rozdzielenie uposażenia na kwotę za stanowisko służbowe tzw. U i stopień wojskowy + wysługa lat (tak jak to było przed wejściem w życie ustawy pragmatycznej)?

Obecny system uposażeń jest dostosowany, do zawartej w wojskowej ustawie pragmatycznej, zasady tożsamości stopnia wojskowego ze stopniem etatowym stanowiska służbowego. Wobec tego dzielenie obecnego uposażenia zasadniczego na dwie części jest nieuzasadnione.

Czy planowane jest zwiększenie motywacji finansowej dla podoficerów?

W lutym 2012 r. dokonano podwyższenia kwot dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych zawodowych (najniższą kwotę podwyższono z 30 zł do 105 zł, a najwyższą z 300 zł na 405 zł). Dodatkowo każdy podoficer otrzyma podwyżkę uposażenia w postaci dodatku za długoletnią służbę wojskową o 300 zł. Taki sposób dokonania podwyżki uposażenia spowoduje, że podoficerowie otrzymają relatywnie wyższe podwyżki od oficerów.

Czy przewiduje się zmiany w zakresie zwrotu kosztów poniesionych przez resort obrony narodowej na naukę i utrzymanie żołnierza służby kandydackiej, który został zwolniony z tej służby z przyczyn pozostających po stronie żołnierza?

Tak, przewiduje się takie zmiany, proponuje się, aby żołnierze zwolnieni ze służby kandydackiej z przyczyn pozostających po stronie żołnierza (art. 134 ust. 1 pkt 4 i 9 wojskowej ustawy pragmatycznej), którzy następnie zostaną powołani do zawodowej służby wojskowej lub pełnienia czynnej służby wojskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm.), a w przypadku wykonywania obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych przez okres dwa razy dłuższy niż okres pełnienia służby kandydackiej, za który nalicza się koszty, byli zwalniani z obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w art. 124 ust. 6 wojskowej ustawy pragmatycznej.
Zwolnienie z obowiązku zwrotu kosztów, o których mowa w art. 124 ust. 6 wojskowej ustawy pragmatycznej, proponuje się także zastosować do żołnierzy zwalnianych ze służby kandydackiej w pierwszym roku studiów w uczelni wojskowej.

Jestem szeregowym zawodowym i chcę zostać podoficerem, czy po zakwalifikowaniu mnie do szkoły podoficerskiej będę musiał płacić za egzamin?

Na dzień dzisiejszy opłata taka jest pobierana od szeregowych pretendujących do szkół podoficerskich. Jednakże projektowane rozwiązania zakładają zwolnienie szeregowych kandydujących do uczelni wojskowych i szkół podoficerskich z wnoszenia opłat egzaminacyjnych.

Czy według projektowanych rozwiązań, gdy zostanę wyznaczony na wyższe stanowisko służbowe i po wyznaczeniu złożę wypowiedzenie stosunku służbowego otrzymam należności związane ze zwolnieniem ze służby z nowego stanowiska, czy z poprzedniego?

Proponuje się wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym, w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego w okresie do 12-miesięcy od dnia objęcia przez tego żołnierza zawodowego wyższego stanowiska służbowego albo stanowiska służbowego o tym samym stopniu etatowym lecz wyższą grupą uposażenia, podstawę ustalania wysokości świadczeń przysługujących z tytułu zwolnienia ze służby stanowiło będzie uposażenie należne żołnierzowi na poprzednio zajmowanym stanowisku służbowym. Proponowana zasada nie będzie miała zastosowania w przypadku wypowiedzenia stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej przez właściwy organ.

Czy zakłada się zmiany w zakresie dodatku motywacyjnego dla podoficerów i szeregowych?

Proponuje się, że żołnierz zawodowy w korpusach podoficerów i szeregowych nabędzie prawo do dodatku motywacyjnego za uzyskanie przez niego w opinii służbowej ogólnej oceny co najmniej dobrej (a nie bardzo dobrej jak obecnie) oraz posiadanie odpowiedniej klasy kwalifikacyjnej, o której mowa w art. 46a wojskowej ustawy pragmatycznej.

Źródło: MON

MP

dodaj komentarz

komentarze


Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
 
Przeprawa przez Narew
Szef MON-u w Forcie Sill
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szef MON odwiedził USA
Black Hawk na potrzeby GROM-u
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Polsko-tureckie obrady
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Afganistan. Czas wracać do domu
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Współpraca i wspólna pamięć
Advantages of Efficient Organization
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Emerytura wypłacana w … karmie
Wybierz się na wojskowe studia
Dołącz do sportowców w mundurach!
Test mobilności 12 Dywizji
Na granicy stratosfery
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Legia Akademicka po raz piąty
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Wilk na poligonie
Duch Invictus jest, czas na formę
W jedynym słusznym kierunku
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
„Kormoran” zagraniczny debiut ma za sobą
Gala stulecia „Polski Zbrojnej”
Ostatnie dni kampanii 1939
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Wirtualne strzelanie, realne efekty
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Strzelec do zadań specjalnych
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Course on Diplomacy
Zbrodnia w Zakroczymiu
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Ziemia z misji na pamiątkę
Polityka nie znosi próżni
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Więcej żołnierzy na granicy
KFOR: wyższy stopień gotowości
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Żołnierze bez testów z WF-u
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO