moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojskowe Orły: st. szer. Maria Cześnik i st. szer. Agnieszka Jerzyk

Tylko dwie polskie triatlonistki wystąpią na Igrzyskach XXX Olimpiady w Londynie. Obie reprezentować też będą Wojsko Polskie. To st. szer. Maria Cześnik i st. szer. Agnieszka Jerzyk z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych w Poznaniu.

St. szer. Maria Cześnik przygodę z triatlonem rozpoczęła w 2001 roku. W debiucie w mistrzostwach Polski na dystansie sprinterskim (0,75 km pływania, 20 km jazdy na rowerze i 5 km biegu) zdobyła brązowy medal. Sukces ten zachęcił ją do zmiany dyscypliny sportu i od 2002 roku pięciobój nowoczesny zamieniła na triatlon. Zrezygnowała z uprawiania pentatlonu, choć była w kadrze olimpijskiej. Po przekwalifikowaniu się na sport łączący trzy dyscypliny zdecydowała się głównie na starty na dystansie olimpijskim, czyli takim, jaki jest rozgrywany na igrzyskach (1,5 km pływania, 40 km jazdy na rowerze i 10 km biegu). Jej marzeniem, jak każdego sportowca, był start na olimpiadzie. Wcale nie myślała, że spełni się ono w tym samym roku, w którym zostanie żołnierzem.

Była pierwszą zawodniczką w utworzonej w 2008 roku sekcji triatlonu w Zespole Sportowym Sił Powietrznych w Poznaniu. Kobiecą drużynę triatlonową utworzono w Poznaniu z myślą o V Letniej Olimpiadzie Wojskowej w Rio de Janeiro w 2011 roku. W Brazylii polska czwórka była bezkonkurencyjna, sięgnęła po złoty medal w klasyfikacji drużynowej, zaś w indywidualnej Cześnik zdobyła brąz.

W tym roku ma już za sobą kilka ważnych rywalizacji. W mistrzostwach Europy zajęła 19. miejsce, w Pucharze Świata w meksykańskim Huatulko 13., a w zawodach z serii MŚ w San Diego 27. Ciężka praca na zgrupowaniach zagranicznych przynosi efekty i triatlonistka z ZS SP jest dobrej myśli przed najważniejszym występem w Londynie. W przeddzień drugiego olimpijskiego startu Maria Cześnik skończy 35 lat.

St. szer. Agnieszka Jerzyk przed rokiem była gwiazdą V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro. W pięknym stylu wygrała rywalizację indywidualną, a wraz z koleżankami wywalczyła złoty medal w klasyfikacji drużynowej. Po zwycięskim biegu przyznała, że triumf w Rio był jej marzeniem. – To dobry prognostyk przed cywilnymi igrzyskami – powiedziała polsce-zbrojnej.pl chwilę po zakończonych zawodach. Miesiąc po udanym starcie w Brazylii Jerzyk wygrała zawody Pucharu Europy w Karlovych Varach, a w połowie września wywalczyła w Pekinie tytuł mistrzyni świata w kategorii do lat 23 na olimpijskim dystansie. Te sukcesy nie gwarantowały jej jednak nominacji do startu w Londynie. Musiała o nią walczyć jeszcze w tym sezonie. W kwietniu była ósma na ME seniorek w Izraelu, a w maju 14. w Pucharze Świata w meksykańskim Huatulco. Te wyniki pozwoliły jej zmieścić się w gronie 37 najlepszych triatlonistek w światowym rankingu i otworzyły drogę na igrzyska.

W Londynie zadebiutuje w cywilnych igrzyskach. W debiucie chciałaby zająć miejsce w pierwszej dwudziestce. Aktualna mistrzyni świata do lat 23 ma jednak tę przewagę nad starszymi zawodniczkami, że może marzyć nie tylko o igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro.

Na razie jednak najwięcej pracy musi włożyć w trening pływacki. Ta konkurencja jest bowiem jej najsłabszym punktem. Z kolei jej najmocniejszą bronią jest bieg. Tę konkurencję, która kończy rywalizację w triatlonie, uwielbia do tego stopnia, że w przyszłości marzy jej się start na igrzyskach w… maratonie. Przyszła maratonka ma już na swoim koncie kilka sukcesów w biegach długodystansowych.

Za wyniki osiągnięte w 2011 roku Agnieszce Jerzyk przyznano miano sportowca numer dwa w Wojsku Polskim, a rywalizację o pierwsze miejsce przegrała z mistrzem świata w skoku o tyczce st. szer. Pawłem Wojciechowskim.


autor zdjęć: Jacek Szustakowski

dodaj komentarz

komentarze


Koronawirus na wojskowej uczelni
 
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Dowodzę najlepszymi
Nissany zastąpią Honkery
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Zryw kościuszkowski
Medycy WOT kontra COVID-19
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Defense Without Politics
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Wojskowi medycy w gotowości
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Trzy cele na ścieżce
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Rakiety w celu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Kremlowska gra
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Poprady i Pilica z interrogatorami
„Gwiezdne wojny” Reagana
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Sukcesy sportowców w mundurach
We Are All Darfur
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
USA nie zacznie wojny z Iranem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Terytorialsi nie stracą dodatku
Cichociemny patronem 14 BOT
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Miliony ofiar hiszpanki
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Studia on-line w Szkole Orląt
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Certyfikacja na „Tarczowni”
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Nowy wiceminister w MON
Saperzy w walce z Covid-19
Iran uderza w USA
Poprad w kolejnej jednostce
Kwarantanna na WAT
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Testy radarów dla Wisły
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał Iranu
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Nabór na wojskowe studia trwa
Beagle dla Polaków
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Więcej wojska do walki z pandemią
Obradowała Rada Gabinetowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO