Wojskowe Orły: szer. Iwona Matkowska

Szer. Iwona Matkowska z poznańskiego Zespołu Sportowego Sił Powietrznych zadebiutuje w Londynie na igrzyskach olimpijskich. Zapewnia, że jedzie tam walczyć o medal.

Zapasy uprawia już 19 lat. Treningi na zapaśniczej macie rozpoczęła w 1993 roku, a do Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego „Agros” w rodzinnych Żarach przyciągnęła ją ciekawość. Chciała zobaczyć jak trenuje jej brat. Z czasem podpatrywanie go znudziło ją i postanowiła sama spróbować swoich sił na macie. W 2000 roku w mistrzostwach Polski seniorek wywalczyła tytuł wicemistrzyni kraju, a dwa tygodnie później zdobywając złoty medal mocnym akcentem pożegnała się ze startami w MP juniorek. W kolejnych sezonach, poza minionym, już nie schodziła z podium krajowego czempionatu. W MP seniorek wywalczyła aż osiem złotych krążków.

Na arenie międzynarodowej pierwszy seniorski sukces odniosła w 2005 roku w Warnie, gdzie na mistrzostwach Starego Kontynentu wywalczyła brązowy medal. Później przyszły kolejne sukcesy także na mistrzostwach świata, ale pierwszego Mazurka Dąbrowskiego zagrano jej na podium dopiero w sierpniu 2010 roku w Lahti na Wojskowych Mistrzostwach Świata. Kilka miesięcy wcześniej trafiła do poznańskiego ZS SP i już w debiucie w wojskowej imprezie wywalczyła złoty medal. Kilka miesięcy temu po raz drugi usłyszała na podium hymn narodowy, gdy w Belgradzie zdobyła tytuł mistrzyni Europy. Wtedy ten medal chętnie zamieniłaby na kwalifikację olimpijską. O paszport do Londynu musiała walczyć w kwietniu na turnieju w Sofii. Podbudowana sukcesem w Belgradzie wygrała wszystkie walki. Mistrzyni Europy wierzy, że podobnie będzie w Londynie.

– Mam nadzieję, że Iwona wróci z igrzysk z medalem. Jest bardzo dobrze przygotowana i zmotywowana do startu. Z wszystkimi rywalkami, które walczyć będą w Londynie już wygrała – mówi chor. Piotr Krajewski, trener koordynator reprezentacji Wojska Polskiego w zapasach w stylu wolnym – O końcowym sukcesie zadecyduje dyspozycja dnia, ale też szczęśliwe losowanie konkurentek.