moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Asy przestworzy z wojsk lądowych i morskich

Podniebne eskadry to nie tylko polskie Siły Powietrzne. Lotnicy z Wojsk Lądowych i Marynarki Wojennej na co dzień niosą pomoc i ratują życie, wspierają żołnierzy działających w trudnym terenie.


W Wojskach Lądowych lata dziś blisko 150 śmigłowców. To głównie maszyny Mi-24, ale także Mi-8, Mi-2 oraz W-3 PL Głuszec. Za ich sterami siadają, wspierani przez nawigatorów, najbardziej doświadczeni piloci.

Ich zadaniem jest przede wszystkim osłona i wsparcie kolegów działających na ziemi. Pomoc pilotów z jednostek lądowych jest bezcenna, gdy np. walki toczą się w górach, mieście albo nad morzem. Ale także na co dzień lotnicy z wojsk lądowych mają co robić. – Do zadań pilotów należy także lotnicze wsparcie sił reagowania kryzysowego. Chodzi o wszelkiego rodzaju akcje niemilitarne, w które wojsko na wniosek władz samorządowych, a za zgodą ministra obrony, może się angażować – mówi mjr Dariusz Świech z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Pomoc wojskowych lotników okazała się np. bezcenna podczas powodzi w 2010 roku. Do walki z wielką wodą stanęło wówczas kilkanaście śmigłowców Sił Zbrojnych. Transportowe Mi-8 i Mi-17 włączyły się do akcji uszczelniania wałów przeciwpowodziowych przewożąc duże ilości piasku. W tym czasie wojskowe Sokoły ewakuowały poszkodowanych.

Lotnicy pochwalić się mogą także ogromnym doświadczeniem bojowym. Od lat doskonalą się podczas zagranicznych misji, najpierw w Iraku, teraz w Afganistanie. Jedną z najlepiej wyszkolonych jednostek w kraju jest 25 Brygada Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Lotnicy-kawalerzyści w Afganistanie tworzą Samodzielne Grupy Powietrzno-Szturmowe. W kraju latają na śmigłowcach W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-17. Do Wojsk Lądowych należy także jedyna w Siłach Zbrojnych Powietrzna Jednostka Ewakuacji Medycznej, którą dowodzi ppłk Marek Wójcik.

Od niedawna działa w Wojskach Lądowych 1 Brygada Lotnictwa, którą dowodzi gen. Krzysztof Mitręga. Ta najmłodsza formacja Wojsk Lądowych powstała w maju 2011 roku, ale jednostki, z których ją utworzono miały wieloletnie tradycje. W brygadzie znalazły się także Dywizjon Rozpoznania Powietrznego z Mirosławca i Centralna Grupa Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego. Na niespełna 2000 żołnierzy służących w brygadzie ponad 180 to piloci. Niemal drugie tyle to personel latający, czyli technicy, nawigatorzy i ratownicy medyczni. Mają do dyspozycji śmigłowce Mi-24, Mi-2, W-3 PL Głuszec i bezzałogowe statki powietrzne BSP. Z kolei „Silowcy”, to lotnicy wojsk lądowych z tak zwanej Służby Inżynieryjno-Lotniczej.

Jednak powietrzu pracują też lotnicy Marynarki Wojennej. To oni wkraczają do akcji, gdy potrzebna jest natychmiastowa pomoc dla kogoś na pełnym morzu. Na przykład kilka dni temu na ratunek choremu pasażerowi statku wyruszył śmigłowiec Marynarki Wojennej W-3. Za jego sterami siedział kpt. pilot Paweł Kalinowski. Wraz z czteroosobową załogą podjął ze statku 70-letniego mężczyznę. Chorego przetransportowano na gdyńskie lotnisko, skąd zabrała go karetka.

Lotnicy morscy, którzy pod komendą kmdr pilota Tadeusza Drybczewskiego służą w Gdyńskiej Brygadzie Lotnictwa Marynarki Wojennej angażują się w akcje ratowania życia i zdrowia, transportują ludzi i sprzęt. Kilkakrotnie wzięli udział także w „Akcji serce”, przewożąc organy do przeszczepów.
To nie jedyne zadania morskich pilotów. – Do obowiązków Brygady należy także poszukiwanie, śledzenie oraz niszczenie okrętów podwodnych – wymienia kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik prasowy GBLMW.
W szeregach Brygady jest około 1300 żołnierzy, w tym 100 pilotów i ponad 150 latających ratowników, nawigatorów, techników, operatorów systemów pokładowych i lekarzy. Dysponują oni 44 samolotami: różnymi wersjami Bryz M-28, a także śmigłowcami ratowniczymi, pokładowymi, transportowymi i do zwalczania okrętów podwodnych.

REKLAMA


autor zdjęć: Bartosz Bera, archiwum PKW Afganistan, Marian Kluczyński,archiwum MW

dodaj komentarz

komentarze

~macko
1346010420
Wszystko ładnie pięknie, ale czy juz nie najwyższy czas domalować szachownice na górnych powierzchniach skrzydeł "Bryzy" i innych samolotów...?
C1-CF-ED-20

Wojskowy Hot450Challenge
 
Łączność: fundament operacji specjalnej
Układy ze skazą
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Kierunek: misja
Lato z czerwonym terrorem
Bridge to Cooperation
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Największa bitwa kawaleryjska XX wieku
Program kosmiczny dla wojska
W tym roku wojskowe święto bez defilady
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Więcej żołnierzy USA w Polsce
Wojsko przeciw wirusowi
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Skok na głęboką wodę
Strzelnice dla terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Na misjach święta inne niż zwykle
JTAC – mistrz podniebnej układanki
Ukraiński kurs na Zachód
Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi
PGZ będzie obecna na MSPO
Gen. Głąb: DGW to specyficzne dowództwo
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kurs dla saperskich ekspertów
Wymiana podwodnych doświadczeń
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Online z mistrzami sportu
Polskie porty bardziej otwarte
Laserowa artyleria US Army
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
F-16 kończą misję w Estonii
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Chwała powstańcom
Godzina „W”. Aby ojczyźnie przywrócić wolność
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Powstańcy – bohaterowie naszych czasów
Pamięci ofiar niemieckiej zbrodni
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Wysunięte dowództwo V Korpusu w Polsce
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Hekatomba na Woli
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Amerykanie odmładzają F-16
Więcej celowników z PCO dla wojska
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Galicyjskie przesilenie
Pirotechnik nie może być ryzykantem
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO