moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierz, który zawsze gra va banque

Podczas zagranicznej misji uległ poważnemu wypadkowi. Lekarze mówili, że brakuje skali, by określić stopień jego inwalidztwa. Ale nie poddał się i dziś jest gwiazdą telewizyjnych turniejów. Gra i wygrywa – łącznie zebrał 150 tysięcy złotych, wywalczył też samochód i wycieczki zagraniczne. 


Tomasz Rżewski, major Wojska Polskiego w stanie spoczynku, to stały bywalec kilkunastu telewizyjnych teleturniejów. Występował już ponad 50 razy. Zaczął w 1995 r. od „Jednego z dziesięciu”. Potem były: „Miliard w rozumie”, „Va banque”, „Kochamy polskie seriale”, „Kochamy polskie komedie”, „Krzyżówka szczęścia”. Największe szczęście miał w „Miliardzie w rozumie”. W 2004 r. wygrał cztery kolejne odcinki, zdobywając 30 tys. zł i nagrody warte 15 tys. zł.

Dlaczego gra? – Mam twardy charakter i duszę sportowca, ale wypadek wykluczył mnie ze sportowej rywalizacji. Ciało było ułomne, umysł pozostał sprawny, znalazłem więc niszę i wyspecjalizowałem się w teleturniejach – opowiada major.

29 lat temu, gdy uczestniczył w misji ONZ w Syrii, volkswagen passat, którym jechał mjr Rżewski, uderzył w przydrożny głaz na drodze pod Damaszkiem. Lekarze stwierdzili u kierowcy całkowity paraliż. Komisja, która miała określić stopień jego inwalidztwa, stwierdziła, że brakuje skali.

REKLAMA


Dzięki wieloletniej rehabilitacji mjr Rżewski dziś samodzielnie pokonuje krótsze dystanse, na dalszych trasach korzysta z wózka. W domu ma niezbędny sprzęt do ćwiczeń. Na co dzień pomaga mu żona – wykwalifikowana rehabilitantka, którą poznał już po wypadku. Żona wspiera go nie tylko w walce z chorobą, ale też podczas startu w konkursach.

Dotychczasowe wygrane żołnierza są imponujące – w sumie ponad 150 tys. zł w gotówce, samochód, wycieczki zagraniczne oraz wiele nagród rzeczowych – telewizor i meble w salonie także pochodzą z wygranej.

W czerwcu przeszedł kolejne eliminacje, tym razem do teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Należało odpowiedzieć poprawnie na 15 z 20 pytań. Nie znał odpowiedzi tylko na jedno: „Co następuje po zasianiu maku?”. Prawidłowa odpowiedź brzmiała „cisza”. Takie podchwytliwe pytania zdarzają się często. Major pamięta, jak w programie „Va banque” miał powiedzieć co to jest libacja. Prawidłowa odpowiedź wymagała wiedzy na temat starożytnej Grecji, w której libacją określano ofiarę dla bóstwa: na ołtarz wylewano wino lub oliwę. Z kolei w teleturnieju „Kochamy polskie seriale” na własne życzenie stracił 100 tys. zł. Pytanie brzmiało: „Kto w „Janosiku” jechał do zamku do hrabiego i jego córki jako narzeczony?”. Znał właściwą odpowiedź, że był to podskarbi krakowski, ale jakaś siła wyższa poplątała mu język i  powiedział – „podkanclerzy”.

Teraz przygotowuje się do startu w teleturnieju „Jeden z dziesięciu”. Ogląda nagrania poprzednich programów. Zapisuje pytania, na które nie zna odpowiedzi. Czyta leksykony, przegląda atlasy.

Mimo że zazwyczaj całe dnie spędza w domu, jest aktywny społecznie. Działa w Stowarzyszeniu Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, namawia członków Łódzkiego Związku Inwalidów Narządu Ruchu, aby nie zamykali się w domach, lecz wychodzili do ludzi. – Drużyna złożona z członków Związku Inwalidów Narządu Ruchu gra w czwartej lidze brydża sportowego. Moim partnerem jest wielokrotny mistrz Polski w turniejach szachowych dla niewidomych – zdradza mjr Rżewski i dodaje, że najważniejsze w życiu to się nie poddawać.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Archiwum Tomasza Rżewskiego

dodaj komentarz

komentarze

~Jan Chwalewski
1347991500
Tomek, zawsze byłeś dla nas Mężczyzną przez bardzo duże M, a Ewie należy się medal za rehabilitację i cierpliwość. Dumni jesteśmy, że Was znamy. Ania i Janek Chwalewscy
15-60-36-9A

Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Monte Cassino. Aby dobrze wyryć w pamięci
Polskie porty bardziej otwarte
Powstaną kolejne strzelnice
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Na legionowskim szpitalu zatknięto wiechę!
Kim przekracza granice
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Most do współpracy
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Weterani w pasiece
Żołnierze w sztafecie pomocy
Amerykanie odmładzają F-16
Testament Polski Walczącej
Wyzwania polskiej prezydencji
Fordy, a nie Nissany
Na misjach święta inne niż zwykle
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Defender” – pracowity poligon saperów
Kajmany na gąsienicach
Groty z granatnikiem
16 sekund Liberatora
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Prezydent Duda jedzie do USA
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Ogromne zainteresowanie Soną
Prezydent z wizytą w Drawsku
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Zagłosuj na „Wydarzenie historyczne roku”
Informacja Prasowa
F-16 kończą misję w Estonii
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Współzawodnictwo rozwija
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Z menażką na wakacje
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Online z mistrzami sportu
Ubiory ochronne z Maskpolu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko przeciw wirusowi
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Ofensywa Tuchaczewskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Terytorialsi nie stracą dodatku
Na WAT o cyberbezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO