moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orientowali się na medal

Prosto z Mistrzostw Wojska Polskiego w Biegach na Orientację zawodnicy ze środowiska wojskowego wybrali się z Ustki do Kwidzyna, aby rywalizować o medale w cywilnym czempionacie. Niektórym z nich udało się stanąć na podium.


Na ostatnich Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegach na Orientację po raz pierwszy o medale nie mogli rywalizować zawodnicy, którzy reprezentują Polskę w zawodach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. O miejsca na podium nie mogło więc walczyć ośmioro medalistów zeszłorocznej V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro. Zamiast w Ustce rywalizowali więc pomiędzy sobą w Kwidzyniu.

Do pasjonującej walki pomiędzy żołnierzami doszło w biegu klasycznym w kategorii M-21 (seniorzy-elita). Wszystkie miejsca na podium zajęli medaliści z Rio. Triumfował plut. Wojciech Dwojak z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu przed kolegą z wrocławskiego WZS sierż. Wojciechem Kowalskim i bosm. Marcinem Richertem z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej. W biegu nocnym seniorów na podium z żołnierzy stanął tylko plut. Dwojak, który wywalczył złoty medal. W kategorii K-21 (seniorki-elita) bieg klasyczny wygrała szer. Hanna Wiśniewska z WZS we Wrocławiu przed szer. Pauliną Faron z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych w Poznaniu i Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. W biegu nocnym z medalistek z Rio na podium stanęła tylko Wiśniewska, która zajęła drugie miejsce. Ponadto duet Wiśniewska – Kowalski wygrał bieg sztafetowy w kategorii seniorów. Biegacze z wrocławskiego WZS, występujący w barwach Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Wrocław, wyprzedzili drugą sztafetę „Śląska” w składzie: Wojciech Dwojak i Paulina Kołodziej.

W Kwidzyniu doszło do ciekawego rewanżu za bieg o mistrzostwo WP w Ustce w kategorii wiekowej M-35. Mistrz świata juniorów w biegu klasycznym z 1994 r. st. sierż. Robert Banach, który na ostatnim wojskowym czempionacie zdobył złoty medal, walczył o zwycięstwo w biegu nocnym z bosm. Jackiem Nowakiem. W Ustce marynarz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Azymut 45 Gdynia przegrał z zawodnikiem z Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald” Poznań o minutę i 11 s. W Kwidzyniu Banach znów był pierwszy, a Nowak drugi. Na mecie nocnego biegu mistrz świata wyprzedził bosmana o 24 min 38 s. Za to w biegu klasycznym pierwszy był Nowak, ale sierż. Banach nie startował. Bosman Nowak wywalczył też z żoną Beatą złoty medal w sztafecie w kategorii V-70.

Z uczestników wojskowego czempionatu na podium w Kwidzyniu stanęli również: chor. Arkadiusz Kasperski (UMKS „Orkan” Ostróda; zdobył złoty medal w biegu nocnym w kategorii M-40), mjr rez. Kalikst Sobczyński (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu klasycznym w kat. M-40), mł. chor. Remigiusz Nowak (KS „Hades” Poznań; srebrny medal w biegu klas. w kat. M-40), st. chor. Remigiusz Widziewicz (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu klas. w kat. M-45), chor. rez. Włodzimierz Dyzio (WKS „Wawel” Kraków; złoty medal w biegu nocnym i brązowy w klas. w kat. M-50), mjr Zbigniew Kolis (UKS „Dowbor” Międzyrzec; brązowy medal w biegu nocnym w kat. M-50), mjr rez. Romuald Guga (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu nocnym w kat. M-55), Ewa Lewoń (UMKS „Orkan” Ostróda; brązowy medal w biegu klas. w kat. K 55-60), Janusz Bohaczek (UMKS „Orkan” Ostróda; złoty medal w biegu klas. w kat. M-60), ppłk w st. spocz. Edward Bartkowiak (WKS „Grunwald” Poznań; złoty medal w biegu nocnym w kat. M 60-65 i srebrny medal w biegu klas. w kat. M-60) i ppłk w st. spocz. Jan Kukuryka (Siły Powietrzne; srebrny medal w biegu klas. w kat. M-65).

Medale w Kwidzyniu wywalczyli również przedstawiciele środowiska wojskowego, którzy nie startowali w Ustce, a przed laty reprezentowali Wojsko Polskie na międzynarodowej arenie. W MP w biegu nocnym w kat. M-45 triumfował Paweł Moszkowicz (WKS „Wawel” Kraków) przed ppor. rez. Jackiem Kozłowskim (LKO Leszno). Kozłowski wywalczył również „srebro” w biegu klasycznym w kat. M-45. Kmdr rez. Jerzy Parzewski z Klubu Uczelnianego AZS Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wygrał bieg klasyczny i był drugi w nocnym w kat. M-55. Natomiast dwukrotna mistrzyni świata juniorek Barbara Bączek-Motała i Sławomir Łabuziński (oboje WKS „Wawel” Kraków) zdobyli brązowy medal w sztafecie w kat. V-70.

W mistrzostwach kraju dobrze spisali się również byli żołnierze zawodowi startujący w najstarszych kategoriach wiekowych: płk w st. spocz. Tadeusz Wołejszo (KU AZS WAT Warszawa) wywalczył brązowy medal w biegu klasycznym w kat. M-60, mjr w st. spocz. Stanisław Wasilewski (UKS „Saper” Kazuń Nowy) triumfował w MP w biegu klas. w kat. M-65, a 83-letni ppłk w st. spocz. Stanisław Wysocki (WKS „Gwardia” Warszawa) zdobył dwa złote krążki w kat. M-80. Warto podkreślić, że weteran Wysocki wcale nie był najstarszym uczestnikiem czempionatu w Kwidzyniu. Była nią bowiem 85-letnia Helena Zielczyńska.

Ostatni czempionat przejdzie do historii jako pierwszy, podczas którego rozdano medale w sztafetach sprinterskich. Zespoły tworzyli zawodnik i zawodniczka z jednego klubu. Oboje dwukrotnie wybiegali na trasę. Rywalizację zaczynała biegaczka, a kończył biegacz.

– Bieganie po mieście nijak się ma do prawdziwego orienteeringu, gdzie biega się na łonie natury. W sprincie w indywidualnym wydaniu chodziło o przybliżenie kibicom naszej dyscypliny sportu. Nie za bardzo to się udało. Teraz mamy sztafety. Nie rozumiem dlaczego zdecydowano się tylko na miksty i akurat na takie kategorie – mówi ponad 40-krotny medalista mistrzostw Polski w BnO kmdr rez. Jerzy Parzewski. – Myślę, że trzeba jeszcze popracować nad regulaminem czempionatu w sprincie sztafet. Moim zdaniem zawody te powinny odbywać się na obrzeżach miast i tylko na niewielkich fragmentach trasy powinno się wpuszczać zawodników na ulice – dodaje komandor.

* * * * *

Mistrzostwa Polski w biegach na orientację rozgrywane są od 1978 r. Pierwsze odbyły się w Iławie. Zawodnicy walczyli o medale w biegu indywidualnym i w sztafetach. W 1980 r. program czempionatów w orienteeringu wzbogacono o bieg nocny, rok później o bieg długodystansowy, a w 1991 r. o bieg krótkodystansowy. W 2000 r. zorganizowano w Warszawie I Mistrzostwa Polski w Parkowym BnO, a rok później we Wrocławiu I MP w Sprinterskim BnO. W 2005 r. kalendarz czempionatów poszerzono o biegi średniodystansowe, a nazwę MP w biegu indywidualnym zamieniono na MP w biegu klasycznym. W tym roku „serial” MP powiększono o MP w Sztafetowym Sprinterskim (2x2) BnO. W Kwidzyniu orientaliści walczyli o miejsca na podium w trzech konkurencjach: biegu klasycznym (po raz 35.), nocnym (33. edycja) i sztafetach sprinterskich (po raz pierwszy w historii). Od samego początku czołowe role w czempionatach w BnO odgrywali zawodnicy z Wojskowych Klubów Sportowych, a potem oprócz nich również wychowankowie WKS-ów, którzy przeszli do innych stowarzyszeń sportowych.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


Szturmani na Lipie
 
Własne interesy Europy
Symulatory strzelań Rosomaków
Chciałem walczyć z Niemcami
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
O Patriotach na WAT
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
USA nie zacznie wojny z Iranem
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Krwawe walki o Monte Cassino
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Nowy wiceminister w MON
Defense Without Politics
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Iran uderza w USA
Klasy wojskowe po nowemu
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Obradowała Rada Gabinetowa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Double Eagle po nowemu
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Podziemna potęga
Czerwoni w odwrocie
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
We Are All Darfur
Rywalizacja strzelców wyborowych
Darłowo czeka na śmigłowce
Arsenał Iranu
Żyj zdrowiej
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
They Train Together, They Fight Together
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Umowa na Harpie podpisana!
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nauka zimowego pływania
For the Right Cause
Ważka bliżej
Centrum dla Viperów w Łodzi?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO