moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Orientowali się na medal

Prosto z Mistrzostw Wojska Polskiego w Biegach na Orientację zawodnicy ze środowiska wojskowego wybrali się z Ustki do Kwidzyna, aby rywalizować o medale w cywilnym czempionacie. Niektórym z nich udało się stanąć na podium.


Na ostatnich Mistrzostwach Wojska Polskiego w Biegach na Orientację po raz pierwszy o medale nie mogli rywalizować zawodnicy, którzy reprezentują Polskę w zawodach pod patronatem Międzynarodowej Rady Sportu Wojskowego. O miejsca na podium nie mogło więc walczyć ośmioro medalistów zeszłorocznej V Letniej Olimpiady Wojskowej w Rio de Janeiro. Zamiast w Ustce rywalizowali więc pomiędzy sobą w Kwidzyniu.

Do pasjonującej walki pomiędzy żołnierzami doszło w biegu klasycznym w kategorii M-21 (seniorzy-elita). Wszystkie miejsca na podium zajęli medaliści z Rio. Triumfował plut. Wojciech Dwojak z Wojskowego Zespołu Sportowego we Wrocławiu przed kolegą z wrocławskiego WZS sierż. Wojciechem Kowalskim i bosm. Marcinem Richertem z Zespołu Sportowego Marynarki Wojennej. W biegu nocnym seniorów na podium z żołnierzy stanął tylko plut. Dwojak, który wywalczył złoty medal. W kategorii K-21 (seniorki-elita) bieg klasyczny wygrała szer. Hanna Wiśniewska z WZS we Wrocławiu przed szer. Pauliną Faron z Zespołu Sportowego Sił Powietrznych w Poznaniu i Wojskowego Klubu Sportowego „Wawel” Kraków. W biegu nocnym z medalistek z Rio na podium stanęła tylko Wiśniewska, która zajęła drugie miejsce. Ponadto duet Wiśniewska – Kowalski wygrał bieg sztafetowy w kategorii seniorów. Biegacze z wrocławskiego WZS, występujący w barwach Wojskowego Klubu Sportowego „Śląsk” Wrocław, wyprzedzili drugą sztafetę „Śląska” w składzie: Wojciech Dwojak i Paulina Kołodziej.

W Kwidzyniu doszło do ciekawego rewanżu za bieg o mistrzostwo WP w Ustce w kategorii wiekowej M-35. Mistrz świata juniorów w biegu klasycznym z 1994 r. st. sierż. Robert Banach, który na ostatnim wojskowym czempionacie zdobył złoty medal, walczył o zwycięstwo w biegu nocnym z bosm. Jackiem Nowakiem. W Ustce marynarz z Uczniowskiego Klubu Sportowego Azymut 45 Gdynia przegrał z zawodnikiem z Wojskowego Klubu Sportowego „Grunwald” Poznań o minutę i 11 s. W Kwidzyniu Banach znów był pierwszy, a Nowak drugi. Na mecie nocnego biegu mistrz świata wyprzedził bosmana o 24 min 38 s. Za to w biegu klasycznym pierwszy był Nowak, ale sierż. Banach nie startował. Bosman Nowak wywalczył też z żoną Beatą złoty medal w sztafecie w kategorii V-70.

REKLAMA

Z uczestników wojskowego czempionatu na podium w Kwidzyniu stanęli również: chor. Arkadiusz Kasperski (UMKS „Orkan” Ostróda; zdobył złoty medal w biegu nocnym w kategorii M-40), mjr rez. Kalikst Sobczyński (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu klasycznym w kat. M-40), mł. chor. Remigiusz Nowak (KS „Hades” Poznań; srebrny medal w biegu klas. w kat. M-40), st. chor. Remigiusz Widziewicz (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu klas. w kat. M-45), chor. rez. Włodzimierz Dyzio (WKS „Wawel” Kraków; złoty medal w biegu nocnym i brązowy w klas. w kat. M-50), mjr Zbigniew Kolis (UKS „Dowbor” Międzyrzec; brązowy medal w biegu nocnym w kat. M-50), mjr rez. Romuald Guga (WKS „Śląsk” Wrocław; złoty medal w biegu nocnym w kat. M-55), Ewa Lewoń (UMKS „Orkan” Ostróda; brązowy medal w biegu klas. w kat. K 55-60), Janusz Bohaczek (UMKS „Orkan” Ostróda; złoty medal w biegu klas. w kat. M-60), ppłk w st. spocz. Edward Bartkowiak (WKS „Grunwald” Poznań; złoty medal w biegu nocnym w kat. M 60-65 i srebrny medal w biegu klas. w kat. M-60) i ppłk w st. spocz. Jan Kukuryka (Siły Powietrzne; srebrny medal w biegu klas. w kat. M-65).

Medale w Kwidzyniu wywalczyli również przedstawiciele środowiska wojskowego, którzy nie startowali w Ustce, a przed laty reprezentowali Wojsko Polskie na międzynarodowej arenie. W MP w biegu nocnym w kat. M-45 triumfował Paweł Moszkowicz (WKS „Wawel” Kraków) przed ppor. rez. Jackiem Kozłowskim (LKO Leszno). Kozłowski wywalczył również „srebro” w biegu klasycznym w kat. M-45. Kmdr rez. Jerzy Parzewski z Klubu Uczelnianego AZS Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie wygrał bieg klasyczny i był drugi w nocnym w kat. M-55. Natomiast dwukrotna mistrzyni świata juniorek Barbara Bączek-Motała i Sławomir Łabuziński (oboje WKS „Wawel” Kraków) zdobyli brązowy medal w sztafecie w kat. V-70.

W mistrzostwach kraju dobrze spisali się również byli żołnierze zawodowi startujący w najstarszych kategoriach wiekowych: płk w st. spocz. Tadeusz Wołejszo (KU AZS WAT Warszawa) wywalczył brązowy medal w biegu klasycznym w kat. M-60, mjr w st. spocz. Stanisław Wasilewski (UKS „Saper” Kazuń Nowy) triumfował w MP w biegu klas. w kat. M-65, a 83-letni ppłk w st. spocz. Stanisław Wysocki (WKS „Gwardia” Warszawa) zdobył dwa złote krążki w kat. M-80. Warto podkreślić, że weteran Wysocki wcale nie był najstarszym uczestnikiem czempionatu w Kwidzyniu. Była nią bowiem 85-letnia Helena Zielczyńska.

Ostatni czempionat przejdzie do historii jako pierwszy, podczas którego rozdano medale w sztafetach sprinterskich. Zespoły tworzyli zawodnik i zawodniczka z jednego klubu. Oboje dwukrotnie wybiegali na trasę. Rywalizację zaczynała biegaczka, a kończył biegacz.

– Bieganie po mieście nijak się ma do prawdziwego orienteeringu, gdzie biega się na łonie natury. W sprincie w indywidualnym wydaniu chodziło o przybliżenie kibicom naszej dyscypliny sportu. Nie za bardzo to się udało. Teraz mamy sztafety. Nie rozumiem dlaczego zdecydowano się tylko na miksty i akurat na takie kategorie – mówi ponad 40-krotny medalista mistrzostw Polski w BnO kmdr rez. Jerzy Parzewski. – Myślę, że trzeba jeszcze popracować nad regulaminem czempionatu w sprincie sztafet. Moim zdaniem zawody te powinny odbywać się na obrzeżach miast i tylko na niewielkich fragmentach trasy powinno się wpuszczać zawodników na ulice – dodaje komandor.

* * * * *

Mistrzostwa Polski w biegach na orientację rozgrywane są od 1978 r. Pierwsze odbyły się w Iławie. Zawodnicy walczyli o medale w biegu indywidualnym i w sztafetach. W 1980 r. program czempionatów w orienteeringu wzbogacono o bieg nocny, rok później o bieg długodystansowy, a w 1991 r. o bieg krótkodystansowy. W 2000 r. zorganizowano w Warszawie I Mistrzostwa Polski w Parkowym BnO, a rok później we Wrocławiu I MP w Sprinterskim BnO. W 2005 r. kalendarz czempionatów poszerzono o biegi średniodystansowe, a nazwę MP w biegu indywidualnym zamieniono na MP w biegu klasycznym. W tym roku „serial” MP powiększono o MP w Sztafetowym Sprinterskim (2x2) BnO. W Kwidzyniu orientaliści walczyli o miejsca na podium w trzech konkurencjach: biegu klasycznym (po raz 35.), nocnym (33. edycja) i sztafetach sprinterskich (po raz pierwszy w historii). Od samego początku czołowe role w czempionatach w BnO odgrywali zawodnicy z Wojskowych Klubów Sportowych, a potem oprócz nich również wychowankowie WKS-ów, którzy przeszli do innych stowarzyszeń sportowych.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: Archiwum Jacka Szustakowskiego

dodaj komentarz

komentarze


I Ty możesz służyć Ojczyźnie
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polak z Medalem NATO
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Amerykanie odmładzają F-16
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Laserowa artyleria US Army
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Ukraiński kurs na Zachód
Sonary dla śmigłowców ZOP
F-16 kończą misję w Estonii
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
16 Dywizja najlepsza!
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
„Aviation Detachment” w Łasku
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Polsko-amerykańska współpraca
Nowe sanitarki dla wojska
Kabina do zadań specjalnych
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Zamek na poligonie
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Ochotnik do Auschwitz
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Druga kariera byłych żołnierzy
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Ogień w natarciu
Wybuchowa edukacja
Zaplecze dla Rosomaków
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Szybciej do wojska
Bohaterska obrona wzgórza 385
„Kaper” przeciw terrorystom
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kaprale po Legii Akademickiej
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Szybsza droga do armii zawodowej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Kraby kontra okręt
Wojsko przeciw wirusowi
Defender 2020: Symulator Pioruna
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Rozstrzygająca bitwa o Niemen

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO