moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Spadochroniarze będą walczyć na ringu

Są już pierwsi chętni do wojskowego klubu sportowego „Desant”, który zakładają spadochroniarze z 6 Brygady. Żołnierze z Krakowa chcą odbudować w wojsku bokserską sekcję sportową. Wśród zawodników mają znaleźć się także panie. Żołnierze nie wykluczają, że w przyszłości w klubie trenować będzie można także inne sporty walki.

– Wspólnie z żołnierzami 6 Batalionu Dowodzenia chcemy tworzyć nową historię boksu wojskowego, którego, niestety, tak naprawdę obecnie w Polsce nie ma. Pięściarstwo podupadło w naszym kraju – mówi kpt. Krzysztof Kacprzyk, główny pomysłodawca utworzenia „Desantu”. – Zbudujemy od podstaw klub, który będzie reprezentował nasz batalion, naszą brygadę i Wojsko Polskie na bokserskich ringach – zapewnia kapitan.


Pomysł narodził się, gdy spadochroniarze byli na misji w Afganistanie. W Ghazni napisali statut i zaprojektowali logo. Znak przedstawili na gali boksu, która odbyła się na początku września w afgańskiej bazie.

Żołnierze mogą liczyć na wsparcie dowództwa 6 Brygady Powietrznodesantowej. – To cenna inicjatywa, szczególnie, że sprawność fizyczna i zdolność do walki bezpośredniej to umiejętności bezcenne w wojskach powietrznodesantowych – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 BPD.

W klubie „Desant” powstanie na początek wyłącznie sekcja pięściarska, w której będą mogły trenować również kobiety w mundurach. – Mamy już dwie zawodniczki, które wyraziły chęć zapisania się do klubu – mówi kpt. Kacprzyk. – Zamierzamy utworzyć grupę dla dziewcząt i chłopców w wieku 12–14 lat. W pierwszej kolejności chcemy przyciągnąć młodzież ze szkół, nad którymi patronat sprawuje nasza brygada – zapowiada Kacprzyk.

Spadochroniarze planują, że w przyszłości w klubie powstaną także inne sekcje, głównie związane ze sportami walki. Kpt. Kacprzykowi marzy się wychowanie tak znanych pięściarzy jak Józef Grudzień czy Zbigniew Pietrzykowski.

Filarami nowo tworzonego klubu będą żołnierze z 6 Batalionu Dowodzenia: st. szer. Piotr Czosnyka, st. szer. Paweł Worobiej i st. szer. Piotr Socha. Ten pierwszy ma 29 lat i uprawia boks i kick-boxing. Większe sukcesy odniósł w tej drugiej dyscyplinie. W 2006 i 2009 r. wygrał międzynarodowe zawody o Puchar Polski – w 2006 r. został też wybrany najlepszym zawodnikiem tej imprezy.

St. szer. Piotr Czosnyka jest również instruktorem sportowym – specjalizacja boks. Pracował z młodzieżą w sekcji bokserskiej „Waltera” Rzeszów. St. szer. Paweł Worobiej ma 26 lat, z czego połowę poświęcił sportom walki. Uprawia taekwondo, kick-boxing, MMA (mieszane sztuki walki) i od niedawna boks. W 2005 r. zajął piąte miejsce w mistrzostwach Polski w taekwondo, a w tym roku zajął drugie miejsce w mistrzostwach Polski Południowej w mieszanych sztukach walki.

St. szer. Piotr Socha w 2006 r. zdobył brązowy medal MP juniorów w boksie w kategorii 54 kg.

Do WKS „Desant” chce także wstąpić st. kpr. Ariel Środa z 16 Batalionu Powietrznodesantowego. Boks uprawia od 1993 r. W 1999 r. wywalczył srebrny medal na Mistrzostwach Polski Młodzieżowców (w kategorii 63,5 kg). Rok później w tym samym czempionacie zdobył brąz. Od 2003 r. trenuje kick-boxing i karate. W obu dyscyplinach posiada 3 kyu (brązowy pas). Największy sukces odniósł w 2006 r., zdobywając złoty medal mistrzostw Polski w All Style Karate. Od 2004 r. jest sędzią bokserskim. W roku 2011 awansował na najwyższy szczebel w sędziowskiej hierarchii w Polsce – został sędzią związkowym.

Jacek Szustakowski

autor zdjęć: ppor. Katarzyna Szal

dodaj komentarz

komentarze

~ssjrpz
1348702560
fajna sprawa , popieram takie inicjatywy ;)
92-2D-9F-53

Symulatory strzelań Rosomaków
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Nowy wiceminister w MON
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Podziemna potęga
Darłowo czeka na śmigłowce
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Klasy wojskowe po nowemu
Szer. Robert Baran wicemistrzem Europy w zapasach
Hokeiści Grunwaldu o krok od podium Pucharu Europy
Krwawe walki o Monte Cassino
We Are All Darfur
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Żyj zdrowiej
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
For the Right Cause
Pamiętajmy o przeszłości – konkursy MON
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Czerwoni w odwrocie
Arsenał Iranu
Medyczne ćwiczenia zawiszaków
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Double Eagle po nowemu
Nauka zimowego pływania
Defense Without Politics
Rywalizacja strzelców wyborowych
Szturmani na Lipie
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Iran uderza w USA
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Przekaż 1 proc. dla poszkodowanych saperów
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
They Train Together, They Fight Together
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Własne interesy Europy
Ćwierćwiecze lublinieckiej Mety
Chciałem walczyć z Niemcami
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Wojownicy w Akademii Wojsk Lądowych
Umowa na Harpie podpisana!
Ważka bliżej
O Patriotach na WAT
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO