moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyprawka dla Poli

Kilkaset sztuk odzieży udało się zebrać Stowarzyszeniu „Szkoły dla Pokoju” w ramach akcji „Zima w Afganistanie”. Dary trafią do potrzebujących mieszkańców tego kraju. W tym roku za sprawą malutkiej Poli, którą znaleźli polscy żołnierze, stowarzyszenie zbierało głównie ubranka dla dzieci. Odzież można przekazać jeszcze dzisiaj do godz. 17.


Warszawskie Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” corocznie organizuje akcję „Zima w Afganistanie”, podczas której zbierana jest odzież dla potrzebujących Afgańczyków. Tegoroczna edycja rozpoczęła się, zanim polscy żołnierze znaleźli w Afganistanie maleńką dziewczynkę, którą nazwali Pola. Kiedy do Polski dotarły informacje o uratowaniu kilkudniowej dziewczynki, prezes Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju” Beata Błaszczyk postanowiła, że organizacja zbierać będzie także ubranka i akcesoria dla niemowląt. – Akcja „Zima w Afganistanie” cieszyła się co roku umiarkowanym zainteresowaniem. Gdy pojawiła się sprawa Poli, odzew przeszedł nasze oczekiwania – opowiada Katarzyna Javaheri, działająca w stowarzyszeniu od 2007 r.

Odzież można było przynosić w wyznaczone miejsca w Warszawie i w Krakowie przez ostatnie dwa tygodnie. Organizatorzy akcji prosili głównie o ciepłe ubrania, buty dla dzieci, koce, czapki oraz zabawki. – Zainteresowanie akcją jest zaskakująco duże. Dary zbieramy jeszcze dzisiaj do godziny 17. Otrzymaliśmy już dziecięce kombinezony, kurtki, bluzy polarowe, śpioszki, czapeczki, obuwie i zabawki. Są także rzeczy dla dorosłych – opowiada Marcin Krzyżanowski, były polski konsul w Afganistanie, który przyłączył się do akcji.

W Krakowie zebrano dotąd około 300 sztuk odzieży zimowej, kilkakrotnie więcej jest w Warszawie. – Niektórzy darczyńcy podkreślali, że zależy im na tym, aby dane rzeczy trafiły konkretnie do Poli. Przed wysyłką do Afganistanu rzeczy zostaną posortowane. Już teraz widać, że Pola dostanie wyprawkę na kilka najbliższych lat – mówi Katarzyna Javaheri.

Za kilka dni wszystkie dary zostaną spakowane i przewiezione z Warszawy i Krakowa do Wrocławia, skąd będą wysłane do Afganistanu. Lot planowany jest na pierwszy tydzień października.

W tym roku Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” obchodzi dziesięciolecie swojego istnienia. Podczas swojej działalności udało im się w 2005 r. wybudować szkoły w Mohmandan, a rok później w Qaramqul (projekty wygrały konkurs MSZ „Pomoc rozwojowa”). W 2006 r. wolontariusze stowarzyszenia uczyli w Afganistanie języka angielskiego i obsługi komputerów. Każdego roku „Szkoły dla Pokoju” wysyłają do Afganistanu, a także do innych potrzebujących pomocy krajów, odzież, piłki, komputery, środki higieniczne. Od kilku lat wspierają także placówki oświatowe w Afganistanie, wysyłając podręczniki i pomoce szkolne. Ich afgańskim partnerem jest organizacja pozarządowa New Gulestan Arzo Organization. Stowarzyszenie działa w formie non-profit. Nie zatrudnia pracowników, nie ma wynajętego biura. Od 2005 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: www.szkolydlapokoju.pl, Wojciech Majeran

dodaj komentarz

komentarze


„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
 
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Desant z transportowca-giganta
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Spełniliśmy swój obowiązek
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Jedna misja, jeden zespół
Śladami Pierwszej Pancernej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Przysięga śląskich terytorialsów
Cienka niebieska linia
A Torn Subcontinent
Warszawa walczy, wracamy
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
High Confidence Operations
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Sprawdzają Brutusa
Piknik ze smakiem
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Preselekcja u komandosów
Przez krew zdobyty Śląsk
„Pułaski” wrócił do kraju
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zielonka dla Patriotów
Czarny odchodzi do cywila
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rivalry on Closed Sea
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Amerykańska przyszłość WZL
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Od sojusznika do kata
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Wielofunkcyjny scyzoryk
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Wozy amunicyjne do Raków
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
A Wave of Alliances
Najpierw „Sonda”, później promocja
Irańskie szachy
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Wojna wywiadów
Obrady Rady Unii Europejskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO