moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON: odrębny wywiad wojskowy jest potrzebny

Toczy się batalia o kształt służb specjalnych. Szef rządu powołał zespół, który ma je zreformować. Jednym z pomysłów jest połączenie cywilnych i wojskowych służb wywiadowczych. Minister Tomasz Siemoniak mówi, że nie będzie to rozwiązanie dobre dla wojska.


Premier Donald Tusk powołał zespół, który ma zreformować służby specjalne. Pan wspólnie z Jackiem Cichockim szefem MSW kieruje pracami tego zespołu. Jednym z postulatów reformy jest połączenie cywilnych i wojskowych służb wywiadowczych. Co Pan o tym sądzi?

W moim przekonaniu nie należy łączyć wywiadu wojskowego z cywilnym. Taki model po prostu sprawdza się w wielu państwach. Sporo argumentów przemawia za tym, aby zachować rozdzielność wywiadów: wojskowego i cywilnego, ale wspomnę o kilku.

Najbardziej spektakularne i najtrudniejsze operacje wojskowe prowadzą żołnierze jednostek specjalnych, takich jak GROM, Formoza czy Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca.  Aby ich akcje, na przykład zatrzymania groźnych terrorystów czy przechwytywania niebezpiecznych materiałów, były skuteczne żołnierze muszą bardzo ściśle współpracować z wywiadem wojskowym. Jego oficerowie od początku do końca koordynują operacje komandosów, często razem z nimi biorą w nich udział.

Wywiad wojskowy to integralny element rozpoznania, a od tego zależy przecież sukces każdej kampanii wojskowej. Dziś rozpoznanie to nie tylko wojskowe jednostki rozpoznawcze, ale też bardzo skomplikowane systemy radioelektroniczne i satelitarne. Wywiad wojskowy jest potrzebny, by właściwie wyselekcjonował i ocenił zagrożenia z gąszczu informacyjnego, który nas otacza. Do tego trzeba mieć wiedzę i odpowiednie przeszkolenie. W świetle tych argumentów jestem za zachowaniem SWW w obecnym kształcie.

Czy Pana zdaniem dyskusja wokół zmian w służbach powinna się koncentrować na sprawach związanych z bezpieczeństwem gospodarczym państwa?

Ochrona interesów gospodarczych naszego państwa jest bardzo istotna. Fundamentalne znaczenie dla interesów państwa ma jednak także walka z zagrożeniami terrorystycznymi, ochrona kontrwywiadowcza oraz sprawna działalność służb wywiadowczych. Sądzę, że Zespół będzie się starał w sposób właściwy wyważyć proporcje między tymi obszarami działania służb specjalnych.

Jak układa się Panu współpraca z sejmową Komisją ds. Służb Specjalnych?

Współpraca z Komisją jest bardzo dobra. Uważam, że ten model parlamentarnej kontroli nad służbami specjalnymi sprawdza się i daje posłom ze wszystkich klubów parlamentarnych stały wgląd w działania służb. Szczególnie doceniam zaangażowanie członków Komisji w sprawy związane z Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Posłowie z tej komisji odwiedzili żołnierzy kontyngentu prowincji  Ghazni. Wysoko ocenili działalność Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Afganistanie – publicznie o tym mówił przewodniczący speckomisji Stanisław Wziątek.

Wielu ekspertów uważa, że poszczególne służby specjalne powinny podlegać właściwym ministrom. Taki postulat pojawia się w dyskusji na temat ich reformy.

Uważam, że jest to właściwy kierunek. Mówię to na podstawie doświadczeń zarówno ze współpracy z wywiadem, jak i kontrwywiadem wojskowym. Model nadzoru przez ministra pozwala na codzienną współpracę wojska i służb. Służy to dobremu formułowaniu zadań, koordynacji przepływu informacji oraz błyskawicznej reakcji na nieprawidłowości. Dodam, że istotne znaczenie dla efektywności pracy służb specjalnych ma działalność prokuratury oraz innych służb porządkowych i ochronnych. W przypadku wojska jest to Żandarmeria Wojskowa.

Oczywiście Zespół nie będzie w stanie zająć się wszystkimi problemami, ale nie wykluczam, że sformułuje pewne rekomendacje prawne i instytucjonalne związane z otoczeniem dla służb.

REKLAMA

Edyta Żemła

autor zdjęć: kmdr Janusz Walczak

dodaj komentarz

komentarze

~Maruda
1352756460
Po likwidacji WSI większość obsady SWW i SKW stanowią cywilni funkcjonariusze (bardzo często byli funkcjonariusze służb cywilnych, głównie ABW) i w związku z tym opowiadanie o potrzebie utrzymywania odrębnych służb, to jedynie potrzeba utrzymania dodatkowych wysokich "stołków" dla cywili w wojsku. Obie służby już dawno zatraciły swój "wojskowy" charakter. Być może bardziej ekonomicznie uzasadnione byłoby wydzielenie departamentów wojskowych w służbach cywilnych tym bardziej, że w dobie CFE i Internetu służby te nie robią nic - w misjach zagranicznych funkcje wywiadowcze i ochronne mogą przejąć rozpoznanie i żandarmeria. Kanada dla przykładu nie ma wyodrębnionego wywiadu wojskowego, a jest jednym z lepiej poinformowanych krajów w zakresie informacji militarnych tego świata.
0A-8F-09-69
~Michał
1351606140
Panie Marku Kopeć chyba się Panu coś pomieszało. Ciągłość wywiadu wojskowego nie została zachwiana przez likwidacje WSI. Zdecydowana większość pracowników WSI została pozytywnie zweryfikowana. Odeszli tylko, ci którzy dopuścili się zbrodni komunistycznych, oraz ci, którzy pracowali dla wywiadu sowieckiego. Jeśli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości kto jest największym zagrożeniem dla wywiadu wojskowego proszę zapytać szeregowego funkcjonariusza lub żołnierza SKW lub SWW. Zapewniam Pana, że odpowiedź będzie jednoznaczna i inna niż Pana ciekawe tezy. Na potwierdzenie proszę poczytać ilu doświadczonych funkcjonariuszy służb odeszło w ostatnich latach, właśnie za rządów PO i jakie są skutki tego dla obronności kraju.
FD-0F-7F-94
~J23
1349632620
Wywiad powinien być w rekach wojska a kontrwywiad w rekach cywilów. Tak jest np w Belgii czy Italii. Szkoda kasy na 2 wywiady i 2 kontrwywiady. Zobaczcie jak jest w tych państwach i zróbcie tak samo !!!!
70-0B-1F-99

Prezydent Duda jedzie do USA
 
„Defender” – pracowity poligon saperów
Most do współpracy
Wojsko przeciw wirusowi
Powstaną kolejne strzelnice
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Laserowa artyleria US Army
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Ochotnicy na ratunek
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Minister Błaszczak dziękuje medykom
Brawurowe zagony motorowe
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Żołnierze w sztafecie pomocy
Groty z granatnikiem
Na misjach święta inne niż zwykle
Współzawodnictwo rozwija
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Kraby w Bolesławcu
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kolejne Groty dla wojska
Amerykanie odmładzają F-16
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Ofensywa Tuchaczewskiego
F-16 kończą misję w Estonii
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Polskie porty bardziej otwarte
Ogromne zainteresowanie Soną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Zbiegowie z innego świata
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
16 sekund Liberatora
Szkolenie wodne podhalańczyków
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Ułańska szarża
Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Wojsko ma ofertę dla cywili
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
PGZ będzie obecna na MSPO
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Weterani znów staną na macie
Online z mistrzami sportu
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Rakiety z Mesko w F-35
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO