moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyróżnienie dla najlepszych

Od przyszłego roku najbardziej wysportowani żołnierze będą dostawać Wojskową Odznakę Sprawności Fizycznej. Co trzeba zrobić, by na nią zasłużyć? Wystarczy np. przebiec 3 kilometry w 12 i pół minuty, zrobić 65 skłonów w dwie minuty i 14 razy podciągnąć się na drążku. Odznaka ma motywować mundurowych do większego dbania o kondycję.


– Chcemy popularyzować wysoką sprawność i aktywność fizyczną żołnierzy, a przy tym propagować postawy prozdrowotne. Noszona na mundurze odznaka będzie symbolem najsprawniejszych w Wojsku Polskim. Dla samego żołnierza będzie to prestiżowe wyróżnienie – mówi płk Wiesław Świtaj, szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu Zarządu Szkolenia Sztabu Generalnego WP. Jego zdaniem, żołnierze traktują coroczny sprawdzian z wychowania fizycznego jak przykry, służbowy obowiązek. Nie jest to dla nich element rywalizacji i nie mają ambicji, by uzyskać z egzaminu jak najlepsze oceny.

Od nowego roku, zanim żołnierz przystąpi do sprawdzianu, będzie musiał zadeklarować, czy podejmuje się „walki” o odznakę. – Otrzyma ją, gdy zaliczy test przygotowany dla swojej grupy wiekowej, ale zgodnie z normami sprawnościowymi dla wojsk specjalnych – mówi mjr Sebastian Krasoń, szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu w 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Dla przykładu, mundurowy będący w trzeciej grupie wiekowej (31–35 lat) będzie musiał przebiec 3 kilometry w ciągu 12 i pół minuty (13,30 na piątkę, ale bez odznaki), w czasie dwóch minut wykonać 65 skłonów tułowia w przód (50) oraz 14 razy podciągnąć się na drążku (10).

Przyznaną odznakę żołnierz będzie musiał co roku potwierdzać. – Podczas sprawdzianu z WF będziemy weryfikowali jego sprawność. Jeśli podczas kolejnego testu żołnierz nie wykaże się sprawnością wymaganą do zdobycia odznaki, prawo do jej noszenia zostanie zawieszone – zapowiada płk Świtaj.

Do dbania o kondycję fizyczną dotychczas najbardziej motywowały żołnierzy pieniądze. W latach 1991–1995 oraz 2006–2007, kiedy finansowo nagradzano najlepsze wyniki egzaminu, oceny były najwyższe. Dostarczano także najmniej zwolnień lekarskich. W 2006 roku prawie 14 tys. wojskowych zainkasowało po tysiąc zł nagrody.

Na powrót nagród pieniężnych raczej nie ma co liczyć. – Planujemy jednak przedstawić ministrowi kwestię finansowego nagradzania żołnierzy – zapowiada płk Świtaj.

Jednak i perspektywa otrzymania WOSF może okazać się dla żołnierzy kusząca. Ci, którzy zdobędą odznakę, zwiększą swoje szanse na inne finansowe nagrody. W wielu jednostkach bowiem praktykuje się premiowanie najlepszych i dowódcy chętnie z tej możliwości korzystają. Tak było na przykład w tym roku w Sztabie Generalnym, gdzie żołnierze, którzy otrzymali z egzaminu średnią 5,0 (piątka z każdej konkurencji) otrzymali po 500 zł.

REKLAMA

Odznakę, niewielki metalowy znaczek z napisem WOSF, przedstawiający kontur bieżni sportowej i trzy strzały symbolizujące sprawność fizyczną, nadawać będzie dowódca jednostki wojskowej na wniosek przewodniczącego komisji egzaminacyjnej. Prawo do posiadania i noszenia odznaki potwierdzać będzie legitymacja WOSF.

PG

autor zdjęć: por. Joanna Nowakowska

dodaj komentarz

komentarze

~XYZ
1437725640
Mam pytanie odnośnie poprzedich wojskowych odznak sprawności fizycznej a mianowicie czy nadal można je nosić? W ustawie nie jest napisane odnośnie zniesieia uprzednich WOSF.
FA-E8-26-A2
~a miało być tak dobrze
1369775760
Czy w tym Sztabie w Warszawie to już naprawdę panuje taki ciemnogród !? Czy oni tam myślą, że dla kawałka blachy ludzie na WF-e będą sobie flaki wypruwać !? Przecież żeby zrobić wyniki z grupy powietrzno desantowej to trzeba zapieprzać jak sportowiec wyczynowy (przynajmniej na 10x10 i 3000m.) i jeszcze potwierdzać co roku, w imię czego !? Jak było 1000 zł za 5,0 to i była motywacja, potrenował i miał, nikt mu nie kazał oddawać jak nie zaliczył na 5,0 w kolejnym roku. A tekstu w stylu " w Sztabie Generalnym...otrzymali po 500 zl " - nawet nie skomentuję. Jak znów przyznają po 1000zł za 5.0 frekwencja i zdawalność znów podskoczy, bo nie ma jak motywacja finansowa.
34-8F-96-19
~prastarzec
1350422760
odznaka ma w nazwie wojskowa, a co ma z wojska? gdzie rzut granatem, marsz w mundurze z plecakiem na ileś km wg mapy, pokonanie OSF wg testu na wytrzymałość 400m, może jakiś most linowy - zamiast tego wyczynowe biegi i brzuszki na ilość, a nie zadania które kształtują cechy pożądane w wojsku. może wystarczy podejrzeć Niemców, czy Francuzów.
5B-63-CE-CB
~Stelma@verizon.net
1350318540
Najlepsza motywacja sa pieniadze.tak moj kolega z USA pracuje w wiezieniu jako straznik.Za zaliczony teat dostaje 800 dolarow.Np;jedna mile musi przebiec w 15 minut.15 pompek 20sklonowtzn brzuszkow itp.Kupe ludzi nie daje rady.Widze WP ma wysokie standarty..Tak trzymac..
66-F9-0F-BB
~PG
1350313980
W tym roku niektórzy żołnierze otrzymali WOSF-kę. Były to jednak odznaki przyznane zgodnie z Regulaminem Kultury Fizycznej Sił Zbrojnych RP. Na nowe trzeba jeszcze poczekać, bo dopiero decyzja Ministra Obrony Narodowej z września tego roku pozwala złożyć zamówienie na ich wykonanie. Od nowego roku odznaki będa przyznawane zgodnie z podpisaną przez ministra decyzją.
EE-D0-83-F0
~macko
1350258360
Przecież WOSF istnieje od czasów PRL aż do tej pory, tyle, że teraz będzie ona tylko jednostopniowa. Do tej pory dzieliła się na trzy stopnie (odznaka złota, srebrna i brązowa), więc nie rozumiem tonu artykułu, sugerującego jakoby ustanowiono zupełnie nową "blachę"...
C1-CF-ED-20
~krak
1350226860
Może warto byłoby powrócić do przedwojennej tradycji Państwowej Odznaki Spotowej (POS) w niezmienionej formie?
B6-4D-21-17

Informacja Prasowa
 
Kraby w Bolesławcu
Testament Polski Walczącej
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Laserowa artyleria US Army
Prezydent Duda jedzie do USA
„Defender” – pracowity poligon saperów
Byli specjalsi mogą wracać do służby
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Ofensywa Tuchaczewskiego
Wojskowi chemicy na „Defenderze”
Szef MON w Żelaznej Dywizji
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Z menażką na wakacje
Groty z granatnikiem
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu
Brawurowe zagony motorowe
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Współzawodnictwo rozwija
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Most do współpracy
Żołnierze w sztafecie pomocy
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Wojsko przeciw wirusowi
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
16 sekund Liberatora
Na misjach święta inne niż zwykle
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Polskie porty bardziej otwarte
Z misji żołnierze wrócili z koronawirusem
Kajmany na gąsienicach
Terytorialsi nie stracą dodatku
Zbiegowie z innego świata
Fordy, a nie Nissany
Diagilewo – ostatnia bitwa AK
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Ogromne zainteresowanie Soną
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
Przysięga podkarpackich terytorialsów
Powstaną kolejne strzelnice
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO