moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Naszym obowiązkiem jest pamiętać

Był dobrym żołnierzem i wspaniałym kolegą – tak wspominali sierżanta Mariusza Deptułę koledzy z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. W pierwszą rocznicę jego śmierci przy pomniku niepodległościowym w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Czarni koło Myszyńca odsłonięto poświęconą mu tablicę.

Mariusz Deptuła był żołnierzem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej wchodzącej w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Elblągu. Zginął w Afganistanie po trzech tygodniach służby, 23 października 2011 roku, gdy pod Rosomakiem, którym kierował eksplodował IED (Improvised Explosive Device). To była jego pierwsza misja.


W rocznicę tej śmierci w Czarni koło Myszyńca, w jego rodzinnych stronach, zebrali się rodzina i   znajomi, koledzy i żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, przedstawiciele władz cywilnych i wojskowych, okoliczni mieszkańcy. Zebrali się, aby uczcić pamięć sierżanta Deptuły, nie tylko jako żołnierza, ale także męża, ojca i syna, wspaniałego towarzysza, zapalonego wędkarza i miłośnika koni.

 „...a kto opuści Ojczyznę, aby bronił Wolności z narażeniem życia swego, ten obroni Ojczyznę i będzie żyć wiecznie”– te słowa z „Księgi Pielgrzymstwa Polskiego” Adama Mickiewicza zostały  wyryte na pamiątkowej tablicy. Jest ona, jak powiedział ksiądz kanonik Wacław Nowacki, „wyrazem naszej pamięci i wdzięczności także dla wszystkich żołnierzy, którzy poświęcają życie w imię wolności”.

Tablicę odsłoniły żona Mariusza, Iwona oraz matka – Zofia. Była honorowa salwa, apel poległych, wspomnienia śp. sierż. Mariusza Deptuły i „spocone oczy” wielu żołnierzy.

Iwona, żona sierż. Deptuły i gen. bryg. Piotr Błazeusz, dowódca 15 GBZ

Iwona, żona sierż. Deptuły i gen. bryg. Piotr Błazeusz, dowódca 15 GBZ

Ppłk Wacław Samocik, dowódca 2 Batalionu Zmechanizowanego 15 GBZ, a podczas X zmiany PKW dowódca zgrupowania bojowego BRAVO, przypomniał tragiczny dzień, gdy zginął sierżant Deptuła i przyznał, że do dziś nie znajduje słów, jak wytłumaczyć tę śmierć rodzinie.

– Staliście się „Zawiszakami”, a my waszą rodziną – zapewnił żonę i matkę sierżanta Deptuły gen. bryg. Piotr Błazeusz, dowódca 15 GBZ oraz dowódca PSZ podczas X zmiany PKW. – Naszym obowiązkiem jest pamiętać – dodał generał.

– Był świetnym kierowcą. Serdeczny i koleżeński, zawsze skory do pomocy – wspominał sierż. Deptułę mł. chor. Mariusz Prokurat, który także służył w Afganistanie na X zmianie, a dziś jest starszym instruktorem wojsk inżynieryjnych w 15 Brygadzie.


Jako „uczynnego kolegę, który nigdy nie szukał zwady”, zapamiętał Mariusza Krzysztof Szydlik z zespołu folklorystycznego „Carniacy”. Na cmentarzu parafialnym nad grobem sierżanta Deptuły odegrano sygnał „Cisza”, ubrani w kurpiowskie stroje członkowie zespołu zaśpiewali „Na bandyśkiej roli”,  zabrzmiała także ligawka (dęty instrument w kształcie rogu), którym obwieszczano na kurpiowskich wsiach ważne wydarzenia.

Żona i matka sierżanta Deptuły odebrały przyznane mu wyróżnienia, między innymi Medal za Odwagę i Męstwo przyznany przez sekretarza generalnego NATO, odpisy „Wpisu do Honorowej Księgi Wojsk Lądowych” i „Wpisu do pamiątkowej Księgi 15 BZ”.

W uroczystości odsłonięcia tablicy uczestniczyli także w imieniu ministra obrony narodowej – płk Leszek Laszczak, w imieniu szefa Sztabu Generalnego WP – płk Ryszard Najczuk, w imieniu dowódcy Wojsk Lądowych – gen. bryg. Marek Mecherzyński, dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – gen. dyw. Janusz Bronowicz, a także przedstawiciele wojewody i marszałka mazowieckiego, powiatowych i gminnych władz samorządowych oraz lokalnych szkół i organizacji.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Fot. Małgorzata Schwarzgruber, kpt. Robert Zera

dodaj komentarz

komentarze


Polscy nurkowie na Islandii
 
Walka i dyplomacja
„Górale” zdobywają miasto
Groźny jak Tallboy
Klasy wojskowe po nowemu
Nowa misja i nowy sprzęt
Moje serce należy też do Indii
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cienka niebieska linia
Modernizacja starów 266
Wojsko wraca do Łomży
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Nowy wiceminister w MON
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Pamięć o tragedii
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Selekcja w pigułce
Zapal lampkę bohaterom Września’39
W Indiach mieli swój drugi dom
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Dead to the World
Stalin czekał i kalkulował
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Sprawdzają Brutusa
Zadanie: przywrócić ład na Bałtyku
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Modernizacja Sokołów
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Polscy weterani i książę Harry
Głos (z) płonącej Warszawy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Brawurowa ucieczka „Orła”
Umowa na Feniksy
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Rozpoczynamy nową erę
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Thin Blue Line
A Torn Subcontinent
Skok na lotnisko
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Agresja sowieckiego kolosa
Iranian Chess Game
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Polska nie pozostanie osamotniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Irańskie szachy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Chorwacki test polskich kadetów
Jedna misja, jeden zespół

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO