moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Priorytet – polska polityka morska

Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju, by przezwyciężyć wieloletnie zaniedbania – zgodzili się uczestnicy debaty „Dostęp do morza zobowiązuje!”. Jednak dopiero po określeniu, jakie ma wykonywać zadania, będzie można podjąć dyskusję o jej wyposażeniu i włączeniu do służby nowych jednostek.


– Od 1989 r. nie powstał kompleksowy program, który zakładał modernizację sił zbrojnych z długoterminową perspektywą – stwierdził Jacek Kotas, były wiceminister obrony narodowej. Przyznał, że jest w tym dużo winy polityków, bo to oni są odpowiedzialni za podejmowane decyzje. Wiceminister dodał jednak, że robili to, korzystając z opinii wojskowych.

Marynarka Wojenna w ostatnich 20 latach nie była głównym obiektem zainteresowania w procesie modernizacji polskiej armii. Stało się tak z kilku powodów. W 1989 r. była w niezłym stanie w porównaniu z pozostałymi rodzajami sił zbrojnych i nie wymagała podjęcia natychmiastowych działań. Po zakończeniu zaś zimnej wojny Bałtyk stracił na znaczeniu politycznym. Jednocześnie Polska angażowała się w kolejne misje zagraniczne, które wymusiły szybkie dofinansowanie i dozbrojenie Sił Powietrznych i Wojsk Lądowych.

Zdaniem uczestników zorganizowanej w Polskiej Akademii Nauk debaty „Dostęp do morza zobowiązuje! Czy Polska potrzebuje Marynarki Wojennej”, posiadanie nowoczesnych i gotowych do działania sił morskich nie jest luksusem a koniecznością. Rośnie bowiem geopolityczne i gospodarcze znaczenie mórz i oceanów. Kapitan żeglugi wielkiej Marek Błuś, redaktor magazynów „Morze, Statki i Okręty” i „Baltic Transport Journal”, zwrócił uwagę, że obecnie ponad 90 proc. towarów w handlu międzynarodowym transportowane jest drogą morską. Swój potencjał ma też Morze Bałtyckie, które jest centrum żeglugi promowej. – Jeśli będziemy aktywni w handlu morskim, to trzeba być też aktywnym militarnie na morzu – stwierdził Michał Jarocki z miesięcznika „Stosunki Międzynarodowe”.

Zadania Marynarki Wojennej powinny wynikać ze strategii bezpieczeństwa narodowego, zobowiązań sojuszniczych i szczegółowych planów operacyjnych. Zdaniem uczestników debaty, dopiero po określeniu czego oczekujemy od sił morskich, należy zastanowić się, jaki sprzęt powinny posiadać, a następnie ocenić, na co nas stać.

Emerytowany komandor Maksymilian Dura, redaktor miesięcznika „Nowa Technika Wojskowa”, powiedział, że program modernizacji Marynarki Wojennej powinien być jawny, przejrzysty i konsekwentny. Biorąc zaś pod uwagę koszty i trwającą wiele lat jego realizację, program budowy nowych okrętów powinien mieć mocne umocowanie prawne. Przykład na to, jak kosztowne będzie to przedsięwzięcie, przytoczył komandor Dura – wartość oferty francuskiej dotyczącej budowy dwóch okrętów podwodnych to 950 mln euro. Eksperci zgodzili się, że w programie modernizacji Marynarki Wojennej jest miejsce dla polskich stoczni, ale wcześniej muszą w nich nastąpić przemiany wewnętrzne, by mogły podołać temu zadaniu.

REKLAMA

wr

autor zdjęć: Studio Iwona/ISW

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1351864440
Priorytet- polska polityka morska,Marynarka Wojenna potrzebuje długofalowej strategii rozwoju w te brednie nie wierzy nawet ten co to napisał ale durny naród ufa, wierzy i wybiera takich oszustów i krętaczy do parlamentu a oni wykonują polecenia mocodawców z pod znaku gwiazd wschodu i zachodu
1F-04-54-F6
~mi;ro
1351711200
Grzebalem po internecie grzebalem i sie w koncu dogrzebalem,,Otoz Polska marynarka Wojenna na dzien dzisiejszy ma tylko jeden Okret Podwodny typ// Kilo /// Okrety typu Kobben,, zostaly wycofane lub oddane do Muzeum,,,, Ryczec mi sie chce jak to przeczytalem,,38 milionowy Narod jest tylko stac na jeden okret podwodny,,To wogole po co ta cala Marynarka Wojena??
84-91-D4-B9

Lotnicy uratowali Wielką Brytanię
 
Rakiety z Mesko w F-35
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Czarna taktyka w kawalerii powietrznej
Prezydent Duda jedzie do USA
Brawurowe zagony motorowe
16 sekund Liberatora
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Minister Błaszczak dziękuje medykom
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Ochotnicy na ratunek
Kolejne Groty dla wojska
„Defender” – pracowity poligon saperów
Na WAT o cyberbezpieczeństwie
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
MON dofinansuje mural o Bitwie Warszawskiej
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Laserowa artyleria US Army
Na misjach święta inne niż zwykle
Weterani znów staną na macie
Polskie porty bardziej otwarte
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
PGZ będzie obecna na MSPO
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Powstaje Szkoła Podoficerska Logistyki
Groty z granatnikiem
Ułańska szarża
Ogromne zainteresowanie Soną
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Online z mistrzami sportu
Wojsko ma ofertę dla cywili
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Szkolenie wodne podhalańczyków
Zbiegowie z innego świata
Współzawodnictwo rozwija
Powstaną kolejne strzelnice
Kawalerowie Orderu Krzyża Wojskowego, wystąp!
„Karakal ’20”: wyzwanie w Nowej Dębie
Szef MON w Żelaznej Dywizji
Kawalerzyści na Jeziorze Solińskim
Przysięga podkarpackich terytorialsów
F-16 kończą misję w Estonii
Most do współpracy
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Amerykanie odmładzają F-16
Amerykanie zredukują swój kontyngent w Niemczech
Ofensywa Tuchaczewskiego
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Żołnierze w sztafecie pomocy
Wojsko przeciw wirusowi
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Baretki Orderu Krzyża Wojskowego
Kraby w Bolesławcu
Prezydent Andrzej Duda w Białym Domu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO