moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wzrost napięcia w Strefie Gazy

W incydentach na pograniczu Strefy Gazy i Izraela zginęło kilku Palestyńczyków. Ranni są po obu stronach. Władze izraelskie nie wykluczają ostrzejszej reakcji na zmasowane ostrzały rakietowe nadgranicznych miast z terenu Strefy Gazy. Na pograniczu odkryty został największy od lat tunel wypełniony materiałami wybuchowymi.


Wojska izraelskie ostrzelały dzisiaj palestyńską miejscowość Shijaia w odwecie za atak rakietowy przeprowadzony ze Strefy Gazy. W rejonie Karni pocisk przeciwpancerny trafił w samochód i ranił czterech żołnierzy. Przedstawiciele kontrolującej Strefę Gazy palestyńskiej organizacji Hamas poinformowali, że w wyniku akcji izraelskiej armii zginęło 5 cywilów, uczestników uroczystości pogrzebowej.

Według strony izraelskiej, od sobotniego wieczora ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku nadgranicznych miast Izraela do 30 do ponad 50 rakiet. Poza Islamskim Dżihadem do udziału w atakach, także z użyciem moździerzy, przyznał się też Hamas. Jeden z dwóch pocisków typu Grad wystrzelonych 11 listopada w kierunku Berszeby przechwycił system przeciwrakietowy Iron Drome.

Odłamki rakiet raniły w niedzielę rano trzech izraelskich cywilów. Władze zamknęły szkoły i zaleciły pozostającym na zewnątrz mieszkańcom południa kraju, by starali się być bardzo blisko schronów. Jednocześnie siły zbrojne Izraela przeprowadziły uderzenia odwetowe na Strefę Gazy. W wyniku ataku lotniczego zginął w niedzielę członek Islamskiego Dżihadu, który obsługiwał wyrzutnię rakiet. Inny bojownik stracił życie, gdy fotografował walki.

Sytuacja w rejonie Strefy Gazy zaogniła się 8 listopada, gdy żołnierze izraelscy znaleźli w pobliżu granicy największy od lat tunel, który był wypełniony materiałami wybuchowymi. Prawdopodobnie Palestyńczycy zamierzali zdetonować je, gdy w pobliżu pojawi się wojskowy patrol. W rejonie tunelu doszło do eksplozji, po której powstał krater o głębokości pięciu i szerokości czterech metrów. Ranny został jeden z żołnierzy. Również w ubiegły czwartek, podczas wymiany ognia między bojownikami a wojskiem izraelskim, zginął palestyński nastolatek.

– Świat musi zrozumieć, że Izrael nie będzie siedzieć bezczynnie w obliczu prób ataku. Jesteśmy przygotowani do eskalacji naszyć działań – ostrzegł szef izraelskiego rządu Benjamin Netanjahu. Wicepremier Silvan Shalom dodał, że zbliżające się wybory parlamentarne nie będą miały wpływu na operacje wojskowe przeciwko Hamasowi. Natomiast prezydent Szymon Peres wyraził nadzieję, że szybko uda się doprowadzić do zawieszenia ognia z Palestyńczykami. – Moje myśli i serce są z mieszkańcami Południa. Zasługują na pokój i bezpieczeństwo – powiedział.

Napięcie w rejonie Strefy Gazy utrzymuje się od 2007 roku, gdy kontrolę nad nią przejęła palestyńska organizacja Hamas. Do eskalacji kryzysu doszło na przełomie lat 2008–2009. 27 grudnia 2008 roku izraelskiego siły zbrojne podjęły przeciwko zbrojnym grupom palestyńskim w Strefie Gazy operację pod kryptonimem „Płynny ołów”. Działania zbrojne zakończyły się 18 stycznia 2009 roku. Podczas 22-dniowej operacji zginęło według strony izraelskiej 1166 Palestyńczyków, z których 709 było czynnymi członkami Hamasu. Natomiast według Palestinian Centre for Human Rights było 1417 zabitych, w 926 cywilów i 255 policjantów. Operacja „Płynny ołów” zakończyła się taktycznym zwycięstwem Izraela, ale nie osiągnięto dzięki niej celów strategicznych. Nie zdołano zapewnić bezpieczeństwa południu kraju.

Izraelczycy podjęli też morską blokadę Stefy Gazy. Próba jej przełamania przez flotyllę jednostek z propalestyńskimi działaczami w maju 2010 roku spowodowała reakcję militarną. Zaś śmierć w starciu z iraelskimi komandosami kilku obywateli Turcji pogorszyła i tak już wówczas chłodne stosunki między Jerozolimą a Ankarą.

Źródło: BBCNews, CCN News, Jerusalem Post, PAP, Palestinian Centre for Human Rights, RIA-Novostti, Reuters

wr

autor zdjęć: Israel Defence Forces

dodaj komentarz

komentarze

~Artur
1352744880
binio - wez sobie za säsiada jakiegos ciapatego i pogadamy za kilka miesiecy.
7F-6E-C2-07
~binio
1352732820
To izrael jest agresorem a nie mordowani palestynczycy.Gaza ,to najwiekszae GETTO jaki swiat widzial.Coz swiat jest obojetny na ETNIK KLEZYK.
AF-46-F5-21

Policja i wojsko kontra COVID-19
 
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Szkoły zainteresowane szkoleniem wojskowym
Żadnej kapitulacji
Flaga Macedonii Północnej przed kwaterą NATO
Medycy WOT kontra COVID-19
Dwa oblicza agenta wywiadu
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
PKW Orlik na półmetku
Poprad w kolejnej jednostce
Gracze rywalizują o puchar dowódcy 56 BL
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
PGZ pomaga w walce z epidemią
Trzy cele na ścieżce
SP-GIL, czyli polski pionier na niebie
Rekrutacyjna cyberinfolinia
Bomby w Odrze
Terytorialsi nie stracą dodatku
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Obradowała Rada Gabinetowa
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Certyfikacja na „Tarczowni”
Żandarmi z Oddziału Specjalnego wspierają lekarzy
Początek katyńskiej zbrodni
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Wojskowi i cywilni medycy we Włoszech
Wojskowi medycy w gotowości
Starcie hubalczyków pod Huciskiem
Nowa misja polskich żołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Zgrupowanie „Wschód” na granicy
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Defense Without Politics
Dziennik „Staszka”, żołnierza „Ponurego”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Granice pod kontrolą podhalańczyków
Bądź jak żołnierze – oddaj krew!
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Logistycy transportują środki ochronne
Ochotnik do Polski
USA nie zacznie wojny z Iranem
„Gwiezdne wojny” Reagana
Lekarze dostaną wsparcie od wojskowych medyków
Invictus Games – jeden cel, różne motywacje
Iran uderza w USA
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Sześć dekad pod wirnikiem
Nowy wiceminister w MON
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Aplikacja WIM w walce z koranowirusem
Sukcesy sportowców w mundurach
Następca RPG-7
Edukacja na platformie
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Polka będzie pracować nad reformą NATO
Rakiety w celu
Kolejne zadania dla 11 Dywizji
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO