moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przywódcy z pułku artylerii

W jednym z najtrudniejszych szkoleń polskiej armii – kursie „Lider” – wzięło udział 28 żołnierzy. Zaledwie pięciu go ukończyło. „Lider” to kurs przywództwa dla podoficerów. Tytuł mogą zdobyć tylko ci, którzy sprawdzą się w morderczym marszu, wykażą zdolnościami taktycznymi i umiejętnością kierowania grupą.


Kurs organizowany jest kilka razy w roku w jednostkach wojsk lądowych.  Tym razem uczestniczyli w nim żołnierze z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.

–  Idea kursu polega na tym, że ma on wyłonić żołnierzy przywódców, zdolnych kierować grupą w każdej sytuacji – mówi st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik, twórca „Lidera”. Sprawdzian zaliczają tylko najlepsi. Organizowany jest od 2008 r. Do tej pory w 37 edycjach wzięło udział około pół tysiąca żołnierzy, ale jedynie połowa dotarła do mety.

Ostatnim tegorocznym kursem zorganizowanym dla lubuskich artylerzystów kierował  mł. chor. Wojciech Jackowski z 17 Brygady Zmechanizowanej.  – Na początek żołnierze mieli zajęcia z psychologii, socjologii, przywództwa – mówi st. sierż. Marcin Pawelski, instruktor kursu.

Poza teorią instruktorzy oceniali predyspozycje fizyczne każdego z kursantów. Testowano ich umiejętności budowania zespołu, motywowania podwładnych i działania w warunkach ekstremalnych. Liczyły się nie tylko wyniki z poszczególnych testów i ćwiczeń, ale równie ważna była analiza osobowości żołnierza.

Tylko sześciu kursantów przeszło do ostatniego etapu egzaminu, czyli 40- kilometrowego marszu. – W tym czasie musieli wykonywać określone zadania pod presją czasu – tłumaczy st. sierż. Marcin Pawelski.

– Charakter tych zadań zależy od specyfiki jednostki, ale wszystko mieści się w pojęciu tak zwanego żołnierskiego abecadła – mówi Wojtusik. Najczęściej kursanci muszą odnaleźć zagubioną amunicję i sprzęt, zorganizować zasadzkę czy przeprowadzić ewakuację rannych. Nie wszystkim się to udaje.

– Działania, jakie musieliśmy wykonywać w trasie, bardzo szybko obnażyły nasze braki – mówi laureat „Lidera” plut. Michał Dejewski-Senski. Marsz okazał się za trudny dla jednego z uczestników i tylko pięciu żołnierzy: plut. Michał Dejewski-Senski, st. kpr. Marcin Kiedo, kpr. Mariusz Zatylny, szer. Dariusz Kołodziejczyk i szer. Mateusz Dychtoń zdobyli miano Lidera.

Absolwenci kursu dołączają do wojskowej elity. – To wyróżnienie, choćby ze względu na niewielką liczbę laureatów – mówi plut. Dejewski-Senski. – Ale dla mnie ważniejsze jest to, że mogłem poznać swoje mocne i słabe strony.

Płk Sławomir Owczarek, dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii, od początku kibicował laureatom wszystkich edycji. – Większość z nich otrzymała już wyższe stanowiska służbowe lub dostała szansę ukończenia kursu podoficerskiego. Z pewnością w podobny sposób będą premiowani także absolwenci ostatniego „Lidera” – mówi chor. sztab. Ryszard Kaliński, pomocnik dowódcy pułku ds. podoficerów, współorganizator kursu z ramienia jednostki

***

Kurs „Lider” wystartował w 2008 r. Do tej pory wzięło w nim udział około pół tysiąca podoficerów. Ukończyło mniej niż połowa. W Wojskach Lądowych jest dwudziestu instruktorów, którzy mogą prowadzić szkolenia.

PG

autor zdjęć: 5 pa

dodaj komentarz

komentarze


Wszystkie zbrodnie Jasienicy
 
Strykery znów na Mazurach
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Iran uderza w USA
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Benemerenti 2020
Powstanie bez sukcesu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Misje na dłużej
Klasy wojskowe po nowemu
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Terytorialsi za oceanem
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Obradowała Rada Gabinetowa
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Defense Without Politics
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nowy wiceminister w MON
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Mobilne moździerze dla armii
Wojsko wzywa na kwalifikację
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
We Are All Darfur
Dragoni na poligonie
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
USA nie zacznie wojny z Iranem
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Ostatni samochód Marszałka
Arsenał Iranu
Misja wojownika
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Kajak idealny dla komandosa
Projekt MON dla szkół
To nie mogło się udać, ale…
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Beagle dla żołnierzy?
Bohaterskie Orlęta
They Train Together, They Fight Together
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Polsko-łotewska „Zima”
Pomagali z narażeniem życia
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO