moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przywódcy z pułku artylerii

W jednym z najtrudniejszych szkoleń polskiej armii – kursie „Lider” – wzięło udział 28 żołnierzy. Zaledwie pięciu go ukończyło. „Lider” to kurs przywództwa dla podoficerów. Tytuł mogą zdobyć tylko ci, którzy sprawdzą się w morderczym marszu, wykażą zdolnościami taktycznymi i umiejętnością kierowania grupą.


Kurs organizowany jest kilka razy w roku w jednostkach wojsk lądowych.  Tym razem uczestniczyli w nim żołnierze z 5 Lubuskiego Pułku Artylerii.

–  Idea kursu polega na tym, że ma on wyłonić żołnierzy przywódców, zdolnych kierować grupą w każdej sytuacji – mówi st. chor. sztab. Andrzej Wojtusik, twórca „Lidera”. Sprawdzian zaliczają tylko najlepsi. Organizowany jest od 2008 r. Do tej pory w 37 edycjach wzięło udział około pół tysiąca żołnierzy, ale jedynie połowa dotarła do mety.

Ostatnim tegorocznym kursem zorganizowanym dla lubuskich artylerzystów kierował  mł. chor. Wojciech Jackowski z 17 Brygady Zmechanizowanej.  – Na początek żołnierze mieli zajęcia z psychologii, socjologii, przywództwa – mówi st. sierż. Marcin Pawelski, instruktor kursu.

Poza teorią instruktorzy oceniali predyspozycje fizyczne każdego z kursantów. Testowano ich umiejętności budowania zespołu, motywowania podwładnych i działania w warunkach ekstremalnych. Liczyły się nie tylko wyniki z poszczególnych testów i ćwiczeń, ale równie ważna była analiza osobowości żołnierza.

Tylko sześciu kursantów przeszło do ostatniego etapu egzaminu, czyli 40- kilometrowego marszu. – W tym czasie musieli wykonywać określone zadania pod presją czasu – tłumaczy st. sierż. Marcin Pawelski.

– Charakter tych zadań zależy od specyfiki jednostki, ale wszystko mieści się w pojęciu tak zwanego żołnierskiego abecadła – mówi Wojtusik. Najczęściej kursanci muszą odnaleźć zagubioną amunicję i sprzęt, zorganizować zasadzkę czy przeprowadzić ewakuację rannych. Nie wszystkim się to udaje.

– Działania, jakie musieliśmy wykonywać w trasie, bardzo szybko obnażyły nasze braki – mówi laureat „Lidera” plut. Michał Dejewski-Senski. Marsz okazał się za trudny dla jednego z uczestników i tylko pięciu żołnierzy: plut. Michał Dejewski-Senski, st. kpr. Marcin Kiedo, kpr. Mariusz Zatylny, szer. Dariusz Kołodziejczyk i szer. Mateusz Dychtoń zdobyli miano Lidera.

Absolwenci kursu dołączają do wojskowej elity. – To wyróżnienie, choćby ze względu na niewielką liczbę laureatów – mówi plut. Dejewski-Senski. – Ale dla mnie ważniejsze jest to, że mogłem poznać swoje mocne i słabe strony.

Płk Sławomir Owczarek, dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii, od początku kibicował laureatom wszystkich edycji. – Większość z nich otrzymała już wyższe stanowiska służbowe lub dostała szansę ukończenia kursu podoficerskiego. Z pewnością w podobny sposób będą premiowani także absolwenci ostatniego „Lidera” – mówi chor. sztab. Ryszard Kaliński, pomocnik dowódcy pułku ds. podoficerów, współorganizator kursu z ramienia jednostki

***

Kurs „Lider” wystartował w 2008 r. Do tej pory wzięło w nim udział około pół tysiąca podoficerów. Ukończyło mniej niż połowa. W Wojskach Lądowych jest dwudziestu instruktorów, którzy mogą prowadzić szkolenia.

REKLAMA

PG

autor zdjęć: 5 pa

dodaj komentarz

komentarze


Październik pod znakiem Tallboya
 
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Laserowa artyleria US Army
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Kabina do zadań specjalnych
Trenują, aby szkolić innych
Zamek na poligonie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Szybciej do wojska
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Ryzykowne remedium
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko przeciw wirusowi
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Kraken dla Kormoranów
A więc wojna...
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Dekady za wcześnie
Zostań studentem ASzWoj
Nowe sanitarki dla wojska
Nadchodzi Armia Fight Night!
Wybuchowa edukacja
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Ochotnik do Auschwitz
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
F-16 kończą misję w Estonii
Promocja oficerska w AWL
Szybsza droga do armii zawodowej
„Aviation Detachment” w Łasku
Ku czci roku 1918 i 1920
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Bohaterska obrona wzgórza 385
Amerykanie odmładzają F-16
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Polsko-amerykańska współpraca
Kraby kontra okręt
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komisje sejmowe o umowie z USA
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
„Kaper” przeciw terrorystom
Defendery 2020: RobUV
16 Dywizja najlepsza!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO