moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON poprosił, by prokurator zajął się sprawą Żebryka

Minister obrony Tomasz Siemoniak napisał do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, by objął szczególnym nadzorem sprawę związaną z groźbami pod adresem sierż. Jacka Żebryka. Podoficer od dwóch miesięcy otrzymuje listy z pogróżkami. Anonimowi nadawcy grożą śmiercią jemu i jego rodzinie.

– Działalność Jacka Żebryka podejmowana na rzecz ochrony dobrego imienia i honoru żołnierzy – członków misji w Republice Iraku i Islamskiej Republice Afganistanu jest znana MON od dłuższego czasu – napisał minister Siemoniak w piśmie do prokuratora generalnego Andrzeja Szeremeta.


Sierżant Jacek Żebryk stał się znany, gdy jako pierwszy zareagował na pojawiające się w Internecie informacje szkalujące polskich żołnierzy na misji.

Podoficer zebrał komentarze, noszące jego zdaniem znamiona przestępstwa i przekazał policji. W sumie śledczym zgłosił 137 wpisów internetowych, które pochwalały ataki na polskich żołnierzy na misji, zawierały zniewagi i pomówienia oraz nawoływały do popełnienia zbrodni. Po rozpoznaniu spraw prokuratorzy uznali, że 56 osób popełniło wykroczenie. Pierwsze skazujące wyroki zapadły już w Środzie Wielkopolskiej, Tarnowskich Górach, Będzinie i Ostrowie Wielkopolskim.

Jednak dwa miesiące temu do Prokuratury Rejonowej w Białogardzie przyszły dwa listy zawierające groźby kierowane pod adresem sierż. Żebryka. – Wtedy też do mojego domu przyjechała policja. Funkcjonariusze wypytywali moją żonę, o to, czy wcześniej działo się coś niepokojącego, czy dostawaliśmy podobne listy – opowiada Żebryk.

Dodatkowo, do jednostki w Świdwinie, gdzie służy Jacek Żebryk wysłano 27 innych listów z pogróżkami. Nadawcy grożą nie tylko żołnierzowi, ale także jego rodzinie. „(…) imię Allacha Najwyższego Boga, wyślemy cię aniołkom na wieczną karę w piekle. My ciebie i całą Twoją rodzinę wyślemy do piachu!” – napisano w jednym z anonimów.

sierż. Jacek Żebryk w Afganistanie
Szef MON Tomasz Siemoniak postanowił interweniować i pomóc podoficerowi. „Ministerstwo wspiera i docenia starania sierżanta Żebryka, uznając, że nie mogą go z tego tytułu dotykać negatywne konsekwencje. Dlatego też proszę Pana Prokuratora o zainteresowanie się tą sprawą” – pisze minister Siemoniak w liście do prokuratora generalnego.

Prokuratura w Białogardzie prowadzi już postępowanie sprawdzające. Po rozpoznaniu sprawy wyda decyzję, czy śledztwo zostanie wszczęte.

– Nie wiem, jak powinienem tę sprawę traktować. Z jednej strony nie czuję wielkiego strachu, ale wolałbym, żeby zostało to wyjaśnione – mówi sierż. Żebryk i dodaje: – Na pewno z tego powodu nie zrezygnuję z walki z internautami obrażającymi polskich żołnierzy.

MKS

autor zdjęć: DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~macko
1354291740
To już nie jest wolność słowa, tylko jedno wielkie draństwo. Panie sierżańcie, GORĄCO PANA POPIERAM. Życzę wytrwałości i dalszych sukcesów. Tych przestępców i tchórzy, którzy Panu grożą należy jak najszybciej wyłapać i przykładnie ukarać. Czołem !!!
C1-CF-ED-20
~And65
1354289100
Ludzie wysyłający takie grożby powinni ponieść karę. Ale trzeba też pamiętać że nie wszystkim podoba się udział naszych żołnierzy na tej misji a może wojnie. Nie wszyscy rozumieją dlaczego jesteśmy w Afganistanie a wcześniej w Iraku. Nasze władze wysłały wojsko na wojne nie tłumacząc tego społeczeństwu. W USA już stwierdzono że atak na Irak nie miał podstaw, a jak jest z Afganistanem ? Żołnierze jadą bo dostają taki rozkaz ale powinni mieć cały czas wsparcie polityków bawiących się w wojenki.Ciekawe ilu naszych chłopców pojedzie do Mali ?
C9-95-4F-A3
~komandos weteran
1354268340
Przecież to groźby karalne i są ścigane z urzędu - za co płacimy podatki ,po co jest w takim razie prkuratura?
DB-30-DE-A6
~ewana
1354216740
Mam nadzieje,że prokuratura zrobi wszystko,żeby więcej takich przypadków nie było,w głowie się nie mieści zaściankowość i ograniczenia ludzi....Masakra...
03-5F-A6-24
~metyl
1354211700
Nie rozumiem jakim trzeba być śmieciem by wysyłać człowieku pogróżki tylko dlatego, że chce walczyć o dobre imię weteranów?? Mam nadzieję, że prokuratura dorwie tego lub tych cymbałów którym tylko starczyło odwagi na wypisywanie anonimowych pogróżek.
3E-70-99-AF

We Are All Darfur
 
Sukcesy sportowców w mundurach
Rakiety w celu
Certyfikacja na „Tarczowni”
Dowodzę najlepszymi
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Byli komandosi szkolą terytorialsów
„Gwiezdne wojny” Reagana
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Terytorialsi nie stracą dodatku
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Więcej wojska do walki z pandemią
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Kremlowska gra
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Medycy WOT kontra COVID-19
Nabór na wojskowe studia trwa
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Trzy cele na ścieżce
Saperzy w walce z Covid-19
Arsenał Iranu
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Beagle dla Polaków
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Iran uderza w USA
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Kwarantanna na WAT
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Dwa oblicza agenta wywiadu
Obradowała Rada Gabinetowa
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Defense Without Politics
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
Miliony ofiar hiszpanki
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Testy radarów dla Wisły
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Poprad w kolejnej jednostce
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Cichociemny patronem 14 BOT
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Koronawirus na wojskowej uczelni
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Zryw kościuszkowski
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Poprady i Pilica z interrogatorami
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Nissany zastąpią Honkery
Nowy wiceminister w MON
Studia on-line w Szkole Orląt
USA nie zacznie wojny z Iranem
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Wojskowi medycy w gotowości
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO